Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Piątek 19 Kwiecień 2024 | Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Wycieczka gimnazjalistów
  

W dniach 22 – 24 września 2010 roku odbyła się wycieczka do Trójmiasta. Uczestniczyło w niej czterdziestu dziewięciu uczniów naszego gimnazjum z klas IIa, IIb i IIc oraz czterech opiekunów: p. M. Kosińska, p. B. Polanowska, p. J. Jarmuż oraz p. T. Socha.
Program wycieczki był bardzo bogaty.
Pierwszym miejscem zwiedzania był skansen w Szymbarku. Mieliśmy tam przewodnika, który oprowadził nas po skansenie i opowiedział historię każdego z zabytków. W tym szczególnym miejscu poznaliśmy historię, język i kulturę Kaszub. Poza ciekawymi i ważnymi informacjami o Kaszubach, ich tradycji i zwyczajach zobaczyliśmy między innymi: dom stojący na głowie (Dom do góry nogami), dom Sybiraka, najdłuższą deskę świata, pomnik i bunkier Gryfa Pomorskiego oraz kościółek św. Rafała.
Kolejnym celem naszej wycieczki był Sopot. Najważniejszą atrakcją był spacer po molo. Było cudownie : słońce, powiew wiatru i szum fal naszego morza Bałtyckiego. Następnie spacer ulicą Monte Cassino, a niej niesamowity krzywy dom. Około godziny 19 dojechaliśmy do schroniska, udaliśmy się na kolację, a potem zakwaterowaliśmy się. Pokoje były dość wygodne (z widokiem na Stocznię Gdyńską). Po godzinie 22 nastąpiła Cisz Nocna – rzecz święta ☺.
Następnego dnia rano, po śniadaniu wyruszyliśmy do Gdańska. Spotkaliśmy się z panią przewodnik, która oprowadziła nas po Gdańsku, ciekawie opowiadając o historii miasta.
W Katedrze Oliwskiej wysłuchaliśmy koncertu oraz zwiedziliśmy przepiękny park w Oliwie. Około godziny 11 dotarliśmy na Westerplatte – półwysep w Gdańsku, na którym w latach 1926 – 1939 mieściła się Wojskowa Składnica Tranzytowa: obecnie jeden z najbardziej znanych symboli polskiego oporu. Podziwialiśmy monumentalny Pomnik Obrońców Wybrzeża i fotografowaliśmy się przy nim z każdej strony.
Kolejnym punktem było zwiedzanie Starego Miasta, oglądaliśmy dwór Artusa i znajdujący się przed nim pomnik Neptuna. Byliśmy zachwyceni pięknymi, bogato zdobionymi gdańskimi kamienicami. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP, największa ceglana budowla sakralna na świecie, licząca 105,5 m długości. Najciekawszym elementem wyposażenia jest kopia słynnego obrazu Hansa Memlinga „Sąd ostateczny”.
Spacerowaliśmy jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic Gdańska, Długim Pobrzeżem, ciągnącym się wzdłuż Mołtawy. Dominującym zabytkiem ulicy był Wielki Żuraw.
Wyczerpani, ale zadowoleni, wróciliśmy do autokaru i po krótkiej krajobrazowej wycieczce dotarliśmy do Gdyni, gdzie znajdowało się schronisko. Zjedliśmy obiadokolację i poszliśmy spać – „Cisza nocna”.
Nazajutrz rano pożegnaliśmy się z Trójmiastem, a dwie godziny później naszym oczom ukazał się największy zamek na świecie – krzyżacka twierdza w Malborku. Zwiedzanie tej gigantycznej budowli zajęło nas prawie trzy godziny.
O godzinie 16 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Około godziny 21 byliśmy przed Gimnazjum w Kleczewie.
Wszyscy uczestnicy są bardzo zadowoleni z wycieczki i z niecierpliwością czekają na następną.

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 5 odwiedzin: 8107122