Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Sobota 20 Kwiecień 2024 | Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Dzień Patrona w kleczewskim gimnazjum
  

13 grudnia po raz kolejny obchodzono w naszej szkole Dzień Patrona. Kleczewskie gimnazjum nosi zaszczytne imię Noblistów Polskich, z tego też powodu obecny rok szkolny 2010/2011 poświęciliśmy pamięci jednego z nich – wybitnego poety, prozaika, eseisty, historyka literatury i  tłumacza – Czesława Miłosza.
Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach, na Litwie. Miejsce,  w którym się wychował wywarło duży wpływ na jego późniejszą twórczość. Miłosz wciąż odwoływał się do wspomnień z dzieciństwa, zarówno do spokojnego życia na wsi, jak i do szalonych podróży z ojcem. W 1940 roku pod pseudonimem Jan Syruć opublikował tom Wiersze. Po upadku powstania warszawskiego wyjechał do Krakowa i tam pozostał aż do grudnia 1945, kiedy wyjechał do USA. Pracował w dyplomacji, wykładał literaturę słowiańską na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley oraz na Harvardzie.
W Polsce uważany był za zdrajcę. Stosunek władz do Miłosza zmienił się po 1980 roku, kiedy to poeta otrzymał literacką nagrodę Nobla za całokształt twórczości. Rok później przyjechał do kraju, gdzie jego utwory zostały już oficjalnie wydane (choć część z nich ocenzurowano). Od 1989 roku poeta regularnie spędzał część roku w Krakowie. Miłosz jest też autorem przekładów W. Szekspira, Biblii oraz tłumaczeń polskich poezji na język angielski.

Dnia 14 sierpnia 2004 roku, po długim i owocnym życiu, dołączył Czesław Miłosz do grona naszych największych poetów, wśród których miał już od dawna miejsce zapewnione.
(Wisława Szymborska dla Gazety Wyborczej nr 191 z 16 VIII 2004 r.)

Bogactwo twórczości poety sprawiło, iż młodzież przygotowała piękny apel upamiętniający dorobek Miłosza. Uczniowie z klas Ia, Ib, IIIb, IIId i IIIe recytowali między innymi wiersze: Do poezji, Dziecię Europy, Portret z połowy XX wieku czy też Wyznanie. Pomysłowość, zaangażowanie i interpretacja dzieł literata wzbudziły szczery zachwyt widzów, którzy zgotowali gorący aplauz wszystkim występującym.

Zdjęcia do artykułu
 

1  2  

 
wszystkich zdjęć: 9

1  2  
 
«« wstecz
drukuj
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 7 odwiedzin: 8108834