Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Wtorek 23 Kwiecień 2024 | Imieniny: Jerzy, Wojciech
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Ogólnopolski Tydzień Kariery 2011
  

W dniach 17 – 21 października 2011 roku uczniowie Gimnazjum w Kleczewie, po raz pierwszy, dołączyli do Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2011. Nie jest tajemnicą, że wiedza i umiejętności dokonywania wyborów, podejmowania decyzji, planowania rozwoju edukacyjno – zawodowego są dziś bardzo ważne i powinien je mieć każdy człowiek. Młodzież naszej szkoły miała możliwość poszerzania swoich wiadomości na temat projektowania kariery zawodowej oraz uczestniczenia w spotkaniach i konkursach.
Wszystkie działania zawarte w programie OTK opublikowanym wcześniej odbyły się zgodnie z planem. Gimnazjaliści jednogłośnie orzekli, że ta przygoda wiele ich nauczyła. W imieniu uczniów, a także swoim składam serdecznie podziękowania panu burmistrzowi Markowi Wesołowskiemu i pani Ewie Staroojciec za bardzo owocne spotkania w murach UGiM w Kleczewie. Wiedza zdobyta przez młodzież na pewno zaprocentuje podczas dokonywania wyborów edukacyjno – zawodowych. Dziękuję także pani dyrektor naszego Gimnazjum Elżbiecie Raźnej za ufundowanie nagród dla zwycięzców konkursów zawodoznawczych oraz panu Sławomirowi Markowi – opiekunowi Samorządu Uczniowskiego za pomoc w organizacji OTK na terenie naszej szkoły. Poniżej znajduje się krótki opis naszych działań.

Zapraszam za rok!
Justyna Jarmuż
doradca zawodowy w Gimnazjum Kleczewie

Zapoznanie uczniów z etapami planowania kariery zawodowej

Uczniowie naszego gimnazjum przez cały tydzień mieli możliwość poszerzenia swoich informacji na temat kariery i jej planowania. Mieli do dyspozycji gazetki informacyjne, na których znalazły się: pojęcie kariery, kotwice kariery zawodowej, kategorie planowania kariery zawodowej oraz schemat założeń teorii przystosowania zawodowego. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się informacje na temat etapów rozwoju zawodowego. Uczniowie uczęszczający do gimnazjum reprezentują dwie fazy: wzrostu – okres umiejętności oraz eksploracji – okres wstępny. Rodzice naszej młodzieży znajdują się w fazie zajęcia pozycji oraz konsolidacji. Ponadto uczniowie zapoznali się z koncepcją osobowości zawodowej Johna Hollanda. Każdy typ osobowości był szczegółowo opisany i zawierał: preferowane zachowania, kompetencje, słabe strony, wizerunek samego siebie, wartości, cechy, zainteresowania zawodowe i przykłady zawodów. Każdy mógł odnaleźć swój typ osobowości pod warunkiem, że zna samego siebie.

Zapoznanie uczniów z organizacją pracy
Urzędu Miasta i Gminy Kleczew

Piętnastoosobowa grupa młodzieży Gimnazjum odwiedziła Urząd Gminy i Miasta w Kleczewie. Pierwszego dnia spotkali się w budynku UGiM z panem burmistrzem Markiem Wesołowskim, panią sekretarz Ewą Staroojciec, skarbnikiem panem Jarosławem Bąkiem, kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego panią Haliną Szczepankiewicz, kierownikiem referatu przygotowania i realizacji inwestycji panem Ireneuszem Michalakiem oraz kierownikiem referatu gospodarki komunalnej i ochrony środowiska panem Henrykiem Gwizdem. Młodzież zapoznała się między innymi z zadaniami gminy, strukturą organizacyjną urzędu, otrzymała książeczki ze Zbiorem Prawa Samorządowego. Kierownicy przybliżyli uczniom pracę swoich referatów i obowiązki wynikające ze sprawowania danej funkcji. Bardzo interesującym tematem dla naszych uczniów było poznanie zasad zatrudniania pracowników samorządowych, a w szczególności kwalifikacje przyszłych urzędników. Ponadto dowiedzieli się, co to jest rozmowa kwalifikacyjna, kto może zasiadać w komisji, jak można się do takiej rozmowy przygotować oraz jak sobie wówczas radzić ze stresem. Tego dnia uczniowie zwiedzili salę ślubów oraz salę posiedzeń Rady Miejskiej w Kleczewie. Obydwie sale zrobiły na uczniach niesamowite wrażenie.
Następnego dnia uczniowie mogli przyjrzeć się z bliska wybranym stanowiskom pracy. Szczegółowo zapoznali się z zadaniami wykonywanymi w ramach w/w referatów, poznając tajniki działalności urzędników. Wbrew pozorom wymaga ona wręcz drobiazgowej dokładności i samokontroli.

Spotkanie uczniów klas III z doradcą zawodowym
z Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Ślesinie

Kolejnym etapem obchodu OTK był udział naszych przyszłych absolwentów w spotkaniu z doradcą zawodowym z Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Ślesinie - panią Edytą Zielińską. Głównym tematem były: „Trendy i tendencje rozwojowe w świecie zawodów”. Uczniowie obejrzeli krótki film na temat etapów planowania kariery edukacyjno – zawodowej oraz zapoznali się z najbardziej poszukiwanymi zawodami w regionie, Polsce i świecie. Pani Zielińska wspomniała też o predyspozycjach potrzebnych do danego zawodu, zaznaczyła jak istotne jest kierowanie się swoimi zainteresowaniami. Spotkanie było bardzo pouczające, a nasi uczniowie żywo interesowali się nowo poznanymi zawodami.

Konkurs dla klas I – III „Czy wiemy, jak zaplanować
karierę edukacyjno - zawodową ?”

Konkurs dotyczył znajomości planowania kariery zawodowej, do którego informacje uczniowie mogli znaleźć na gazetkach informacyjnych na korytarzu szkolny. Podczas konkursu, trzyosobowe zespoły klasowe rozwiązywały test składający się z 10 pytań. Najlepszym zespołem okazały się dziewczęta z klasy III c: Kamila Lewandowska, Joanna Blimka, Krzysztofa Skowrońska. Drugie miejsce należało do chłopców z klasy III a: Michała Horbińskiego, Eryka Szacownego i Wojciecha Trzewiczyńskiego. Trzecie miejsce zajął zespół z klasy III b, który reprezentowali: Daria Jędrzejewska, Łukasz Szafrański i Aureliusz Wybrański.

Konkurs zawodoznawczy dla uczniów
klas I – III „Moja droga do zawodu”

Celem konkursu było poznanie i pogłębianie wiadomości na temat różnych zawodów. Uczniowie mieli do wykonania prace na temat wybranego zawodu, która musiała zawierać jego opis, niezbędne predyspozycje oraz poszczególne kroki edukacyjne do uzyskania wymarzonej profesji. Wszystkie prace oceniała doradca zawodowy z PPPP pani Edyta Zielińska. Oryginalny pomysł przyszedł do głowy uczennicy klasy III c Kindze Kuczyńskiej, która zrobiła makietę związaną z zawodem mechanika samochodowego. Druga nagrodzona praca miała formę prezentacji multimedialnej i dotyczyła zawodu nauczyciela, wykonała ją Joanna Blimka, także z klasy III c. Zawód architekta, w formie broszury informacyjnej, przedstawiła Marta Jarmuż z klasy II b, zdobywając trzecie miejsce.

Zdjęcia do artykułu
 

1  2  

 
wszystkich zdjęć: 12

1  2  
 
«« wstecz
drukuj
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 5 odwiedzin: 8110522