Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Piątek 19 Kwiecień 2024 | Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Świat przyrody - ścieżka dydaktyczna "Mrówki"
  

Kontakt z naturą, możliwość obserwacji z bliska roślin i zwierząt w grupie osób o podobnych zainteresowaniach pozostawia niezapomniane wrażenia.

Przekonaliśmy się o tym 8 maja br. uczestnicząc wraz z koleżankami i kolegami z gimnazjów z Przyjezierza, Powidza i Budzisławia Kościelnego w warsztatach terenowych na ścieżce dydaktycznej "Mrówki".Warsztaty zorganizowane przez Zespół ds Edukacji Ekologicznej Związku Gmin Powidzkiego Parków Krajobrazowych poprowadziła dr Marzena Fedorowicz. Powidzki Park Krajobrazowy powstał w 1998r. i o jego specyfice decyduje system kilkunastu polodowcowych jezior rynnowych. Obszar ten obfituje ponadto w lasy, torfowiska, łąki oraz rejony intensywnie użytkowane przez ludzi, takie jak pola i zabudowa o charakterze wiejskim. Ścieżka przyrodnicza "Mrówki" rozpoczyna się przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Wilczynie (Mrówki) i biegnie brzegiem Jeziora Wilczyńskiego. Podczas wędrówki zapoznaliśmy się z ekosystemem Jeziora Wilczyńskiego, ekosystemem lasu, szczególnie z występującymi tam olsami o budowie kępkowej oraz łęgami występującymi nad wodami płynącymi. Poznaliśmy występujące tam rodzime gatunki oraz gatunki obce, inwazyjne, które wypierają te dotychczasowe zmniejszając bioróżnorodność (przykładem jest niecierpek drobnokwiatowy). Spacer umilał nam śpiew ptaków, a o obecności zwierząt świadczyły pozostawione przez nich ślady - tropy. Ostatni etap wędrówki ścieżką to Skansen Archeologiczny w Kownatach - Mrówkach, gdzie powitał nas rycerz w zbroi i hełmie. Zbroję, która okazała się bardzo ciężka mogliśmy przymierzyć. W zestawieniu z jeansami strój prezentował się super modnie, błyszcząco. Ukryty w lesie na półwyspie Jeziora Kownackiego, otoczony bagnami gródek stożkowaty z końca XIII w. jest przykładem pozostałości siedziby bogatego rodu tworzącego elitę okolicy. Tą okolicą władali Wilczyńscy herbu Poraj. Cały czas trwają studia archiwalne, które mają na celu ustalenie wcześniejszych właścicieli i okoliczności zniszczenia gródka.

Wędrówka, odkrywanie tajników przyrody i historii naszej okolicy to fascynujące zajęcie. Chętnie tam powrócimy.

Uczestnicy wycieczki:
Ewelina Jabłońska, Dominika Michalska,
Klaudia Skowrońska, Tomasz Graczyk
z nauczycielką Łucją Jaroszewską

Zdjęcia do artykułu
 

 
wszystkich zdjęć: 6
 
«« wstecz
drukuj
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 4 odwiedzin: 8107606