Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Sobota 20 Kwiecień 2024 | Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Dzieci z Ukrainy na półkoloniach w Budzisławiu Kościelnym
  


Dzieci z Ukrainy i uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Budzisławiu Kościelnym „Wesoło i bezpiecznie na wakacjach”

Dzieci i młodzież z Ukrainy przyjechały do Polski w ramach współdziałania miast partnerskich: Kleczewa i Koziatynia. Goście uczestniczyli we wspólnych zajęciach z dziećmi ze Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Budzisławiu Kościelnym przebywających na półkoloniach oraz brali udział  w wycieczkach turystyczno-krajoznawczych. Pobyt w naszej miejscowości dzieci i młodzieży z Koziatynia w okresie od 02.07.2012r. do 09.07.2012r. przyczynił się do nawiązania bliższego kontaktu, prezentacji dorobku artystycznego zespołu pieśni i tańca „Podolski Kwiat” działającego przy Stowarzyszeniu „Centrum Kultury Polskiej im. T. Padury” w Koziatyniu oraz służył promocji polskiej i ukraińskiej kultury.    

Pierwszy dzień półkolonii rozpoczęliśmy od zabaw integracyjnych, quizów i rebusów na temat bezpieczeństwa. Głównym punktem programu  w tym dniu były warsztaty przygotowane przez Filię Biblioteczną i Izbę Pamięci Wsi, Młynarstwa i Rolnictwa, zwiedzanie wiatraka i pobyt w chacie młynarza. Dzieci miały okazję posłuchać fragmentów książki pt. „Kosmita”  R. Jędrzejewskiej -Wróbel,  a także rozwiązywały rebusy i krzyżówki o treści przyrodniczej oraz miały możliwość obejrzenia wystawy zdjęć psów z konińskiego schroniska. Dzięki uprzejmości gospodarzy spotkanie zakończyliśmy zabawami ruchowymi na placu w sąsiedztwie zabytkowego wiatraka, a po powrocie do szkoły czekał na nas smaczny obiad.

Drugi dzień półkolonii był dniem spędzonym w szkole pod hasłem „Wesoło i bezpiecznie na wakacjach”. Dzień ten zaplanowany został w taki sposób, aby jej uczestnicy bliżej zapoznali się z niecodziennymi gośćmi – dziećmi i młodzieżą zza wschodniej granicy. Uczestnicy półkolonii mieli okazję do poznania nowych kolegów, koleżanek, i ich opiekunów, z którymi szybko się zaprzyjaźnili. Wszyscy chętnie brali udział w grach i zabawach ruchowych na świeżym powietrzu i na placu zabaw. Zabawy integracyjne budziły ogromne zainteresowanie i wyzwalały wiele pozytywnych emocji wśród uczestników oraz przyczyniły się do lepszego poznania i integracji obu grup. Półkoloniści uczestniczyli także w warsztatach dotyczących uzależnień i współuzależnień, prowadzonych przez Panią Ewę Lorencką - Przybylską prowadzącą Punkt Konsultacyjny dla osób uzależnionych. Dzieci miały również okazję do rozwijania zdolności plastycznych wykonując prace na temat „Stop nałogom”. Miłą niespodzianką dla półkolonistów była wizyta Policjanta, młodszego aspiranta Pana Piotra Mielczarka. Pan Policjant przyjechał do nas radiowozem, dzieci poznały wyposażenie samochodu policyjnego, mogły zasiąść za jego kierownicą i zobaczyć policyjne „gadżety”, co okazało się nie lada gratką dla zwiedzających. Czas minął nam bardzo szybko w miłej i przyjaznej atmosferze, a wspólny obiad w szkolnej jadalni zakończył kolejny, wspaniały półkolonijny dzień.

W dniu 4 lipca wybraliśmy się na wycieczkę, która pozwoliła nam lepiej poznać najbliższe okolice. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w miejscowej KWB „Konin” S.A. Z Przewodnikiem mieliśmy możliwość poznania pracy w kopalni, oglądania odkrywki z tarasu widokowego, a także odwiedzenia dyspozytorni. Prosto z kopalni przejechaliśmy do Klasztoru w Bieniszewie  położonego na wzniesieniu zwanym Sowią Górą. Tam dzieci poznały krótką historię klasztoru i pustelniczego życia jego „cichych” mieszkańców. Po posiłku w pizzerii Da Grasso, następnymi punktami naszej wycieczki była Konińska Starówka, rynek i miejscowe zabytki, Bulwary i spacer wzdłuż Warty. W „Kręgielni” w Woli Podłężnej dzieci miały okazję poznać zasady gry w kręgle mając do dyspozycji dwa tory oraz spróbować swoich sił w grze przy stołach bilardowych. Następnie udaliśmy się do Lichenia, gdzie w skupieniu poznaliśmy krótką historię sanktuarium i cudownego obrazu Matki Boskiej Licheńskiej. Ostatnim punktem był Ślesin i spacer po plaży. W rolę przewodników po najbliższej okolicy wcieliły się opiekunki półkolonii, a dzieci z Ukrainy odwiedzane miejsca poznały także w swoim języku. Trochę zmęczeni, ale zadowoleni w godzinach wieczornych wróciliśmy do Budzisławia.

Kolejnego dnia wybraliśmy się na wycieczkę do Torunia. Pobyt rozpoczęliśmy od seansu astronomicznego w planetarium pt. „Cudowna Podróż”. Następnie spacerkiem udaliśmy się do Ogrodu Zoobotanicznego, leżącego w samym sercu gotyckiego miasta, grodu Kopernika. Miejscowa przewodnik opowiedziała nam historię i ciekawostki ze świata roślin i zwierząt. Po sytym obiadku zwiedzaliśmy miasto. Sympatyczny przewodnik Pan Piotr Graczyk oprowadził nas po  zabytkach i ciekawych miejscach Torunia: pomnik Mikołaja Kopernika, krzywy dom, fontanna, mury itp. Pobyt zakończyliśmy spacerem wzdłuż Wisły.               

Piąty dzień to dzień zajęć przyrodniczych na terenie szkółki w Nadleśnictwie Dolina koło Powidza. Z miejscowym leśniczym zapoznaliśmy się z podstawowymi gatunkami roślin i zwierząt, etapami życia lasu, produkcją materiału zalesieniowego oraz materiału ozdobnego do zadrzewień. Wspólnie piekliśmy kiełbaski, śpiewaliśmy piosenki polskie i ukraińskie oraz    prowadziliśmy różne gry zespołowe, a mecz Polska – Ukraina wyzwolił wiele emocji. Ostatniego dnia wybraliśmy się na pływalnię „Wodny Park” w Inowrocławiu.  Podczas pobytu w kompleksie termalno - besenowym dzieci mogły korzystać z wielu atrakcji: zjeżdżalni dla młodszych dzieci oraz zjeżdżalni o długości 82 m, toru do nauki pływania, sztucznej rzeki, kaskady do masażu karku, gejzeru powietrznego i jacuzzi. Nie lada atrakcją był widok tężni, a  głód po wodnych zabawach zaspokoił posiłek w Mc Donald’s.  

Każdego dnia dzieci uśmiechnięte przychodziły do szkoły i zmęczone, ale zadowolone wracały do domów, aby następnego poranka przybyć na kolejne spotkanie. Półkolonie zapewniły dzieciom bezpieczne, wesołe i urozmaicone spędzenie czasu wolnego, ucząc tym samym współpracy   w grupie, koleżeństwa, wzajemnej pomocy i kulturalnego zachowania.

Półkolonie zakończyły się podziękowaniami za wspólny wypoczynek, wręczeniem dyplomów uczestnikom i słodkim poczęstunkiem. Dziękując uczestnikom pragniemy podziękować dyrektorowi szkoły  Pani M. Brorzyńskiej, wychowawcom Pani A. Wareńczak, Pani A. Baranieckiej, Pani M. Deregowskiej i pracownikom administracji i obsługi za okazaną pomoc w czasie trwania półkolonii. Ogromne wyrazy uznania kierujemy w stronę Pani Teresy Fekner i Pana Macieja Grzeszczaka z Filii Bibliotecznej i  Izby Pamięci Wsi, Młynarstwa i Rolnictwa w Budzisławiu Kościelnym, Pani Ewy Lorenckiej – Przybylskiej z Punktu Konsultacyjnego w Kleczewie, mł. aspiranta Pana Piotra Mielczarka oraz Komendanta Komisariatu Policji w Kleczewie Pana podkom. Dariusza Ślebiody i policjantów codziennie kontrolujących wycieczkowy autokar. Dziękujemy także kierownictwu Kopalni Węgla Brunatnego „Konin” S.A. w Kleczewie za możliwość poznania odkrywki i pracy ludzi w niej zatrudnionych.

Szczególne słowa uznania kierujemy w stronę Burmistrza Gminy i Miasta Kleczew Pana Marka Wesołowskiego oraz Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, bez których ta forma wypoczynku byłaby niemożliwa.

                                                                                                    Uczestnicy półkolonii

 

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 4 odwiedzin: 8108681