Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Czwartek 25 Kwiecień 2024 | Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Dzień Patrona 2012
  

Pierwszy dzwonek w naszej szkole zadzwonił we wrześniu 1999 roku. Pięć lat pracowaliśmy nad wyborem imienia, by wreszcie w 2004 roku wybrać patronem - Noblistów Polskich. Nie było to dla nas łatwe zadanie, jednak zgodnie stwierdziliśmy, iż ludzie uhonorowani tą nagrodą to osoby absolutnie wyjątkowe. Tym bardziej, że proces wyboru kandydata jest długi, bardzo rygorystyczny, a nazwiska osób nominowanych trzymane są w tajemnicy. Laureaci tej Nagrody są dla nas autorytetami. Cenimy ich determinację, wnikliwość i geniusz.
We wtorek 11- go grudnia 2012 roku, obchodziliśmy Święto Patrona. Nie jest to data przypadkowa, ponieważ sąsiaduje z rocznicą śmierci fundatora - Alfreda Nobla.
Święto Patrona stało się okazją do przywołania sylwetek polskich laureatów tej Nagrody. Z tej też okazji szkoła zorganizowała kilka konkursów mających na celu popularyzację wiedzy o dokonaniach takich ludzi jak Sienkiewicz, Skłodowska- Curie, Reymont, Miłosz, Wałęsa czy Szymborska. W konkursie wiedzy o życiu i dokonaniach polskich Noblistów trzecie miejsce zajęli przedstawiciele klasy I c, drugie miejsce uczniowie klasy II c, a zaszczytne pierwsze miejsce gimnazjaliści z klasy III d. Kolejny konkurs polegał na wykonaniu ciekawej prezentacji multimedialnej na temat Patronów. Po raz kolejny wybraliśmy trzy miejsca. Trzecie zajęła klasa I c, drugie I d, a pierwsze klasa III a. Ostatni konkurs polegał na zgromadzeniu informacji o Polskich Noblistach i przedstawieniu ich na wystawach. Trzecie miejsce zajęła klasa I d, drugie II b, pierwsze klasa I c. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Byliśmy pod wrażeniem zgromadzonej wiedzy i zaprezentowanych umiejętności.
Powołany na początku roku szkolnego zespół do spraw Patrona, zajął się również przygotowaniem części artystycznej. We wnętrzu Muzeum w Woli Okrzejskiej gimnazjaliści spotkali kustosza, który opowiedział im o życiu Henryka Sienkiewicza. Krótka inscenizacja „Krzyżaków”, pozwoliła przybliżyć archaiczny język i obyczaje średniowiecza. Później przenieśliśmy się do 1924 roku, gdzie z wielkim entuzjazmem przyjęto wiadomość o nagrodzeniu Noblem Władysława Reymonta. Skoczny „Mazur’” w wykonaniu naszych uczniów, przypomniał wesołe tańce z wesela Boryny.
Czasy okupowanej przez rosyjskich najeźdźców Warszawy, przywołały rok 1880, gdzie młodziutka Maria Skłodowska borykała się z trudną sytuacją materialną i polityczną. Jednak jej talent i solidna praca, sprawiły że nazwisko Marii stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie.
Wśród literackich metafor odszukaliśmy słowa innego wielkiego Polaka – Czesława Miłosza. Jak się przekonaliśmy poezja ta nie należy do łatwej, ale podejmuje ważne kwestie. Mówi o wartościach, tradycjach oraz świecie widzianym oczami poety. Nierzadko zmusza do refleksji. Recytacje i śpiew naszych kolegów potwierdziły, że nieobce są nam sprawy ważne.
Wśród tych istotnych spraw wymieniliśmy wydarzenia w Stoczni Gdańskiej. Po tym jak władze Zakładu zgodziły się na główne postulaty, Wałęsa ogłosił decyzję Komitetu Strajkowego o zakończeniu protestu. Jego determinacja w dążeniu do rozwiązywania problemów kraju, umiejętnie prowadzone negocjacje i współpraca bez uciekania się do przemocy, zostały zauważone przez Komitet Noblowski i w 1983 r. Lachowi Wałęsie przyznano Pokojową Nagrodę Nobla. Nasi chłopcy w kostiumach polskich robotników, z okrzykiem na ustach i... z przywódcą niesionym na ramionach wykrzykiwali solidarnościowe hasła.
Na koniec zelektryzowała wszystkich wiadomość o przyznaniu Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej. Od samej poetki, w którą wcieliła się nasza koleżanka, próbowaliśmy dociec co to takiego poezja. Zbawienny okazał się fakt, że mimo iż na to pytanie wiele chwiejnych odpowiedzi już padło, nikt na szczęście nie stworzył ostatecznej definicji. Dzięki temu i my możemy poruszać się wśród poetyckich przenośni, korzystać z animizacji myśli i słów. A są wśród naszych uczniów i tacy, którzy całkiem swobodnie wyrażają swoje myśli w języku poezji.
Serdecznie dziękuję zespołowi do spraw obchodów Dnia Patrona (Pani Beacie Polanowskiej, Pani Annie Hmielewskiej, Pani Agnieszce Grzesiak, Pani Annie Fopp, Pani Magdalenie Socha za wsparcie, zaangażowanie i nieocenioną pomoc. W przygotowaniu uroczystości uczestniczył też Pan Sławomir Marek oraz Pan Tomasz Socha. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zbudowania scenariusza (Pani Annie Kaczmarek, Pani Marioli Chojnackiej, Pani Barbarze Mrozińskiej). Pani Lilla Wawrzyniak wykonała piękne dekoracje. Jest mi niezmiernie miło, że mogłam liczyć na zrozumienie ze strony nauczycieli uczących w naszej szkole. Ogromnie dziękuję młodzieży biorącej udział w przygotowaniu uroczystości.

A. Lorenc - Jelonek

Zdjęcia do artykułu
 

1  2  3  4  5  

 
wszystkich zdjęć: 28

1  2  3  4  5  
 
«« wstecz
drukuj
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 8 odwiedzin: 8112792