Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Piątek 19 Kwiecień 2024 | Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Rok Janusza Korczaka w naszej szkole - podsumowanie działań
  


 

W odpowiedzi na apel skierowany przez Rzecznika Praw Dziecka, Pana Marka Michalaka dnia 29.11.2011r. do Dyrektorów Przedszkoli, Szkół i Placówek w sprawie  ogłoszenia roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka, nasza szkoła włączyła się do realizacji działań przybliżających postać Janusza Korczaka i głoszonych przez niego idei.

70. rocznica śmierci Janusza Korczaka, a także 100. rocznica założenia Domu Sierot dla Dzieci Żydowskich, przypadające w 2012 r., stały się okazją w naszej szkole do uczczenia pamięci tego wyjątkowego człowieka, pedagoga i wychowawcy, który swoje życie poświęcił dzieciom.

W związku z powyższym powołano koordynatora oraz opracowano harmonogram działań na  w rok szkolnym 2011/2012 i 2012/2013.

Realizacja powyższych przedsięwzięć przedstawiała się następująco:

W klasach I-III odbyły się dni poświęcone bohaterowi roku oraz w klasach IV – VI lekcje języka polskiego, godziny wychowawcze, katechezy, lekcje informatyki  ukazujące Janusza Korczaka jako przyjaciela dzieci. Na zajęciach:

·       realizowano tematykę, która przybliżała postać wielkiego pedagoga,

·       czytano fragmenty książek dla dzieci autorstwa Janusza Korczaka, gdzie po lekturze młodzi słuchacze wyrażali swoje odczucia w formach plastycznych,

·       oglądano fragmenty bajki „Król Maciuś Pierwszy” ,

·       odbyła się projekcja fragmentów filmu Andrzeja Wajdy „Korczak”,

·       wykonywano grupowe oraz indywidualne prace plastyczne, które stanowiły wspaniały materiał na gazetki klasowe,

·       tworzono prezentacje multimedialne,

·       wykonano albumy  ukazujące biografię, złote myśli i cytaty Janusza Korczaka,

·       uczniowie stworzyli wykaz praw dziecka wykorzystując swoje zdolności i talenty.

Ponadto uczestniczyliśmy w konkursie plastycznym pt. „Janusz Korczak – obrońca praw dzieci”, ogłoszonego przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Kleczewie w ramach obchodów Roku Korczakowskiego na ziemi konińskiej. Prace plastyczne wykonane przez uczniów szkół podstawowych miały za zadanie prezentację oddziaływania myśli korczakowskiej na prawa dziecka i system ich ochrony oraz zwrócenie szczególnej uwagi na prawa dzieci do swobody myśli i wyrażania swoich poglądów.

Do etapu szkolnego konkursu przystąpili uczniowie klas szóstych indywidualnie lub w zespołach kilkuosobowych pod kierunkiem nauczycielek języka polskiego: p. M. Kozłowskiej i p. E. Waszak. Dzieci, wykorzystując różnorodną technikę plastyczną, przygotowały plakaty formatu A2 głoszące w interesujący i nietuzinkowy sposób  prawo małego człowieka do prywatności, godności i honoru, do wychowania w rodzinie,  do ochrony przed przemocą fizyczną i psychiczną oraz prawo do nauki i wypoczynku.                                                                                                                  

Do kolejnego etapu konkursowych zmagań zakwalifikowano 10 najciekawszych prac, które zostały zaprezentowane przez organizatorów konkursu na Dziecięcej Sesji Rady Miasta w Kleczewie oraz na Debacie Sejmikowej w Koninie. Spośród przesłanych na konkurs prac komisja wyróżniła plakaty:

          Nikoli Zagórskiej

          Karoliny Mrówczyńskiej

          Iwony Fordon

          Julii Banaszak

          Igi Wawrzyniak

          Oliwii Piotrowskiej

          Joanny Łukowskiej

          Jana Zawrockiego

Autorzy wyróżnionych prac otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Ponadto organizatorzy konkursu złożyli na ręce dyrektora szkoły, p. M. Brorzyńskiej serdeczne podziękowania za włączenie dzieci do zainicjowanego przedsięwzięcia.

Na korytarzu szkolnym  przygotowano wystawkę ukazującą dorobek literacki wybitnego poety.

 Z uwagi na fakt, że każde dziecko to Mały Człowiek, posiadający swoje prawa, podczas licznych akademii, uroczystości, wycieczek, gier i imprez sportowych wynikających z planu pracy szkoły uwzględnialiśmy potrzeby, zainteresowania, zdolności  i  umiejętności uczniów. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu, wspieraniu i oddaniu mogliśmy wzajemnie rozwijać swoją osobowość i pozyskać wiele zadowolenia i satysfakcji, co jest zgodne z teorią Janusza Korczaka: „Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się cały świat”.

 

 W listopadzie 2012 roku nauczyciele  uczestniczyli w konferencji naukowo-dydaktycznej: „Nauczyciel jako pedagog i dydaktyk” zorganizowanej przez ODN w Koninie. W programie konferencji znajdował się wykład dr Jolanty Kmieć „Janusz Korczak jako architekt dziecięcych dusz”.

 

 Rok 2012 poświęcony Januszowi Korczakowi zakończyliśmy przeprowadzeniem ankiety nt. Kim dla mnie jest Janusz Korczak?

                 

 Zgodnie z ogłoszoną 5 grudnia 2012 roku Deklaracją Warszawską, która odwołuje się do idei głoszonych przez wychowawcę i pedagoga Janusza Korczaka, podejmowaliśmy i nadal podejmujemy aktywność na rzecz zapewnienia każdemu dziecku szczęśliwego życia.

 

                                                                                                            

  Koordynator projektu

J. Rewers

 

 

 

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 4 odwiedzin: 8108165