Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Wtorek 23 Kwiecień 2024 | Imieniny: Jerzy, Wojciech
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Język polski jest ą - ę ... i niech tak zostanie
  


                                      

   Dni Języka Ojczystego w naszej szkole

 

21 lutego 2013r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Tego dnia rozpoczęła się kampania „Język polski jest ą-ę” pod patronatem Rady Języka Polskiego. Znaki diakrytyczne, które są jedną z najbardziej charakterystycznych cech naszego języka, są zagrożone. Polacy używają ich coraz rzadziej - niemal co drugi esemes wysyłamy bez polskich ogonków i kreseczek. Nieużywanie znaków diakrytycznych prowadzi do zaniku wyróżnialności języka polskiego i osłabienia jego roli w przekazywaniu z pokolenia na pokolenie polskiego dziedzictwa kulturowego.

Język polski ciągle ewoluuje. Jednak moim zdaniem nie zawsze są to zmiany na lepsze. Dziś dużym zagrożeniem dla polszczyzny jest skłonność do nieużywania charakterystycznych polskich liter. Im częściej będziemy pisać na przykład esemesy bez znaków diakrytycznych, tym większe prawdopodobieństwo, że „ąści” szybko z naszego języka znikną. Tego bym niezwykle żałował, to byłoby naprawdę duże zubożenie. Uważam, że język polski jest ą-ę i tak powinno zostać. Używajmy polskich znaków za każdym razem, gdy wysyłamy esemes lub e-mail” – mówi językoznawca Jerzy Bralczyk.

 

Żeby uświadomić uczniom naszej szkoły, jak ważne jest stosowanie znaków diakrytycznych (ą, ę, ć, ł, ś, ó, ż, ź), przez chwilę przestaliśmy ich używać na zajęciach języka polskiego. Czytane teksty stały się śmieszne i trochę obce, podobnie jak nowe wersje znanych utworów muzycznych, których wspólnie wysłuchaliśmy.

W ramach szkolnych obchodów Dni Języka Ojczystego piątoklasiści wzięli także udział w Międzyklasowym Turnieju Językowym. Podczas turnieju dzieci zastanawiały się nad rolą języka we współczesnych reklamach telewizyjnych i radiowych. Pracując w zespołach, rozwiązywały zagadki językowe, musiały wykazać się też znajomością przysłów oraz związków frazeologicznych. Wszyscy poradzili sobie doskonale, a grupowej rywalizacji towarzyszyła dodatkowo świetna zabawa!

Wspólne potyczki językowe zostały na koniec nagrodzone słodką niespodzianką, za ufundowanie której organizatorki turnieju serdecznie dziękują sklepikowi szkolnemu.

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 2 odwiedzin: 8110689