Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Czwartek 25 Kwiecień 2024 | Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
PROJEKT "CO KRYJE SIĘ W JOGURCIE?"
  

My, sześcioosobowa grupa uczniów z klasy IIa i IId naszego gimnazjum w składzie:  Anastazja Krawczyk, Natalia Łukasiewicz, Natalia Pawlaczyk, Klaudia Skowrońska, Jakub Beinka i Dominik Kołodziejczyk zrealizowaliśmy projekt "Co kryje się w jogurcie?" pod opieką Pani Marleny Jałoszyńskiej i Pani Łucji Jaroszewskiej. Realizację projektu rozpoczęliśmy w lutym, a zakończyliśmy w maju bieżącego roku.

Temat projektu wybraliśmy przede wszystkim ze względu na jego interdyscyplinarność - dotyka on kwestii z pogranicza chemii i biologii - oraz ze względu na ważny aspekt życia codziennego, jakim jest dbałość o zdrowie i prawidłowe odżywianie.
Celem naszych działań projektowych było poznanie historii jogurtu, zbadanie składu chemicznego i biologicznego jogurtów oraz porównanie zawartości poszczególnych składników pokarmowych w naszych ulubionych jogurtach. Przeprowadziliśmy ankietę na temat popularności jogurtów wśród młodzieży naszego gimnazjum, co umożliwiło nam poznanie upodobań smakowych koleżanek i kolegów, a także nauczyło precyzowania pytań do ankiety. Wyniki naszej ankiety i przeprowadzonych doświadczeń chemicznych (badanie obecności białka, skrobi i wody) zaprezentowane zostały gimnazjalistom na gazetkach na korytarzu szkolnym. W celu rozpropagowania spożywania jogurtu zorganizowaliśmy w gimnazjum dzień jogurtu pod hasłem „Jogurtowy zawrót głowy”, w czasie którego w "Jogurtowej kawiarence" każdy z uczniów mógł zjeść jogurt i "jogurtowe" ciasta. Opracowaliśmy także książkę kucharską z potrawami, których głównym składnikiem jest jogurt. W ramach projektu wyprodukowaliśmy również jogurt domowym sposobem, co przekonało nas, że jest to możliwość zapewnienia sobie codziennej, równie smacznej a o wiele tańszej porcji jogurtu.
Podsumowując, projekt uważamy za udany. Dostarczył nam wielu cennych i ciekawych informacji. Dowiedzieliśmy się, że historia jogurtu sięga 2000 lat i zaczęła się w Indiach. Później jogurt rozpowszechnił się w krajach bałkańskich i z nim wiązana jest długowieczność tych narodów. Jesteśmy świadomi, że spożywanie odpowiedniej ilości mleka oraz przetworów mlecznych w codziennej diecie jest niezwykle istotne. Jogurt może jeść każdy, nawet ten, kto cierpi na nietolerancję laktozy (cukru mlecznego), ponieważ w jogurcie laktoza jest częściowo lub całkowicie rozkładana przez bakterie. Bakterie dostarczane z jogurtem do organizmu pomagają nam w trawieniu i wzmacniają odporność organizmu. Jogurt jest ponadto źródłem wapnia, który jest niezbędny w każdym wieku,a szczególnie dla dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że jogurt naturalny stanie się nieodzownym elementem codziennego jadłospisu uczniów naszego gimnazjum.   
Udział w projekcie to dla nas miły, wspólnie spędzony czas, który zaowocował wielością wykonanych zadań.

 

Uczestnicy projektu

Zdjęcia do artykułu
 

1  2  

 
wszystkich zdjęć: 11

1  2  
 
«« wstecz
drukuj
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 11 odwiedzin: 8112407