Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Piątek 19 Kwiecień 2024 | Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Uczniowie szkoły podstawowej twórcami Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan
  


Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Budzisławiu Kościelnym przystąpiła do projektu „eSzkoła Wielkopolska – Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”. Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki,  Priorytet IX,  Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1., Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałanie 9.1.2.: Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych. Projekt   jest realizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w partnerstwie z Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej.

Głównym celem projektu jest wdrożenie do roku 2015 programów rozwojowych w zakresie stosowania w kształceniu metody projektów i nauczania problemowego. Jego rezultatem będzie przyłączenie objętych projektem szkół do Wielkopolskiego Gridu Edukacyjnego stanowiącego sieć połączonych ze sobą szkół, głównie poprzez wykorzystywane w nauczaniu technologie informacyjne i komunikacyjne (TIK) oraz utworzenie Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan. Wszelkie działania uczniów zaangażowanych w projekcie będą realizowane na platformie cyfrowej. Wartością dodaną projektu, poza poprawą wyników w egzaminach zewnętrznych w tym względzie, będzie niewątpliwie zbiór materiałów cyfrowych, wypracowanych przez uczniów związanych przede wszystkim z Wielkopolską. Uczniowie zwiększą swoje zainteresowanie przedmiotami przyrodniczymi i matematyką. Swoboda w wyborze tematów, określanie celów i sposobów ich realizacji przez samych uczniów to czynniki zdecydowanie wpływające na traktowanie uczenia się przez uczniów, jako osobistego wyzwania, zwłaszcza życiowego.

W ramach projektu nasi uczniowie podczas bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych, w małych zespołach uczniowskich, zrealizują projekty edukacyjne, których celem jest odnalezienie najciekawszych i najwybitniejszych mieszkańców gminy, żyjących i nieżyjących. Zadaniem każdego zespołu jest stworzenie autorskiego wpisu multimedialnego popartego badaniami, poszukiwaniem źródeł informacji oraz wywiadami. W ramach tworzenia wpisów do encyklopedii uczniowie będą pracować z wykorzystaniem nowoczesnych metod kształcenia, w sposób problemowy i wielokontekstowy, a pracując  metodą projektu, uczniowie samodzielnie dokonają wyboru celu, sposobu jego osiągnięcia i realizacji, rozwijając różnorodne kompetencje, także związane z umiejętnością współpracy w zespole. Zindywidualizowana praca z uczniami pozwoli na rozwijanie zainteresowań przy równoczesnym rozwijaniu umiejętności pracy zespołowej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii –Internetu i platform edukacyjnych oraz wyposażonego w ramach projektu szkolnego laboratorium (m.in. komputer przenośny typu laptop- 2 szt, tablet 3 szt, serwerownia itd.). Zajęcia z uczniami w ramach projektu, który przebiegał będzie w II edycjach (w roku szkolnym 2013/14 -w okresie od  drugiego stycznia- do 30 czerwca 2014r oraz w roku szkolnym 2014/15- do 30.06 2015r.), w wymiarze 45 lub 50 godzin (dla danej grupy), prowadzić będzie p. Elżbieta Waszak oraz p. Halina Samarzewska, a dyrektor przygotuje program rozwojowy szkoły. W drugiej edycji uczniowie zmienią się, bowiem jeden uczeń nie może wziąć udziału w dwóch edycjach. Każdy nauczyciel będzie miał pod opieką 10-12 osobową grupę uczniów, która będzie pracowała w podziale na dwie 5-6 osobowe MIKROGRUPY (zajęcia odbywają się razem dla dwóch mikrogrup, każda mikrogrupa opracowuje jedną postać do Encyklopedii, a więc każdy Nauczyciel nadzoruje proces powstawania dwóch wpisów).

 Na skutek pracy metodą projektu i większej samodzielności uczniowie, którzy dotąd mieli niższe osiągnięcia, mogą wykazać się nieodczytanymi dotąd zdolnościami i zainteresowaniami przyrodniczymi oraz matematycznymi, a także powiązań tych dziedzin nauki z takimi jak sztuka, historia, język polski czy języki obce.

Wspólnie z uczniami z wielkopolskich szkół podstawowych stworzymy Encyklopedię Wielkopolan, w której znajdą się multimedialne wpisy poświęcone wybitnym postaciom wywodzącym się  z naszej  gminy. Encyklopedia Cyfrowa będzie efektem pracy zespołów projektowych, a uczniowie muszą znaleźć ciekawą żyjącą lub nieżyjącą postać związaną z ich gminą i stworzyć fiszkę do encyklopedii. Wpisy stworzą swoistą „mapę Wielkopolan” opisanych i umieszczonych ze względu na ich miejsce urodzenia. Encyklopedia będzie widoczna w Internecie jako bezpłatny serwis społecznościowy dzieci z Wielkopolski - jedyny w kraju. Każda z postaci będzie miała w tej aplikacji swoją mikro stronę. Ponadto encyklopedia wyposażona zostanie w wyszukiwarkę treści, system notek o autorach wpisów oraz linki do projektów uczniowskich. Jednym z elementów encyklopedii będzie interaktywna mapa „Moja Wielkopolska” pozwalająca na wirtualne poruszanie się po terenie województwa i otwieranie opisów osób z różnych gmin Wielkopolski.

 

Mariola Brorzyńska

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 8 odwiedzin: 8107623