Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Czwartek 25 Kwiecień 2024 | Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Zajęcia w terenie otwierają oczy na przyrodę
  


Przekonali się o tym uczniowie Gimnazjum  im. Przyrodników Polskich w Budzisławiu Kościelnymi, którzy wzięli aktywny udział w zajęciach dnia 5 października 2013 r. zaproponowanych przez Konińskie Stowarzyszenie Eko-Logiczni z Konina. Całodniowe zajęcia warsztatowe zrealizowane zostały w ramach projektu „Otwórz oczy na przyrodę”- poznaj bioróżnorodność aby umieć ją chronić – edukacyjna akcja ekologiczna dla młodzieży (gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej) z terenu powiatu konińskiego.

Warsztaty dla naszych uczniów rozpoczęły się  od poznania ciekawego zabytku, jakim jest wiatrak Szczepan w Budzisławiu Kościelnym. Wczesnym rankiem w sobotę - dzięki uprzejmości pani Teresy Fekner - kierownika Filii Bibliotecznej i Izby Pamięci Wsi, Młynarstwa i Rolnictwa w Budzisławiu Kościelnym- uczniowie wraz z nauczycielami poznali wiele ciekawych faktów dotyczących obiektu, a pan Maciej Grzeszczak w sposób bardzo ciekawy zachęcił wszystkich do poznawania bogatej historii własnego regionu.

Kolejnym etapem warsztatów był Ogród Zoobotaniczny w Toruniu. Na terenie ogrodu zajęcia faunistyczno-florystyczne poprowadzone zostały przez panią dr Marzenę Fedorowicz, która dodatkowo wygłosiła prelekcję w sali dydaktycznej ogrodu dla uczestników warsztatów i zaproszonych nauczycieli z powiatu toruńskiego. Prelekcja nosiła tytuł: „Warto prowadzić zajęcia terenowe w powiecie konińskim – czyli eksploracja przyrodnicza jako metoda poprawy jakości kształcenia we współczesnej szkole" (prelekcja stanowiła podstawę promocji walorów powiatu konińskiego wśród nauczycieli z innych województw i propozycję możliwości nawiązania współpracy między szkołami).

Warsztaty pn. „Nie taka straszna mysz” poprowadzone przez teriologa pana mgr Rafała Łęckiego wzbudziły wielkie zainteresowanie, a dotyczyły różnorodności fauny drobnych gryzoni Polski i połączone były z możliwością bezpośredniego kontaktu z wybranymi gatunkami myszy, norników, nornic.

Dzięki uprzejmości pracowników Ogrodu Zoobotanicznego uczniowie i nauczyciele mogli również dotknąć wybranych gatunków gadów,  dla niektórych było to pierwsze tak bliskie spotkanie z przedstawicielami tej grupy systematycznej. Po zajęciach dla wszystkich uczestników stało się jasne, że Ogród Zoobotaniczny w Toruniu jest wyśmienitym miejscem do prowadzenia zajęć w terenie, które pozwalają poznać wiele gatunków zwierząt – rodzimych i egzotycznych, roślin – z różnych zakątków świata oraz tych wykorzystywanych jako surowce w życiu codziennym. Każdy z uczestników zajęć wracał do domu zadowolony i wzbogacony w wiele nowych wiadomości dotyczących otaczającego nas świata przyrody. Zachęcam wszystkich do odwiedzania tego ciekawego miejsca w czasie wyjazdów turystycznych i edukacyjnych do Torunia. Ogród Zoobotaniczny na ulicy Bydgoskiej 7 w Toruniu jest miejscem, z którego zawsze wraca się z radością w sercu i nowymi wiadomościami w głowie.   

 

dr Marzena Fedorowicz

 

                         

 

                        

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 10 odwiedzin: 8112322