Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Piątek 19 Kwiecień 2024 | Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Dzień Patrona
  


 

Dzień Patrona obchodzony był w naszej szkole 29. października 2013 roku.  Od momentu nadania szkole imienia „Przyrodników Polskich” w 2011 roku, Święto Patrona stało się dla nas niezwykle ważne. Imię „Przyrodników Polskich” nawiązuje do wszystkich Polaków, którzy zajmowali się szeroko pojętymi  naukami matematyczno - przyrodniczymi. W tym roku nasza szkolna uroczystość poświęcona została profesorowi Janowi Czochralskiemu, gdyż w sześćdziesiątą rocznicę jego śmierci Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił oddać mu hołd i ustanowił rok 2013 Rokiem Jana Czochralskiego.

Część oficjalną uroczystości otworzyła Pani Dyrektor Elżbieta Rewers, która w swoim przemówieniu powitała gości i wszystkich zebranych. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pani Maria Dobska – Dyrektor Biura Obsługi Szkolnictwa w Kleczewie, Pan Michał Poczobutt – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni, Pan Dariusz Grzeszczyk - reżyser filmu dokumentalnego „Wielki powrót” (Studio Filmowe Infinity Dreams – Suchy Las k. Poznania), Pani Teresa Fekner - kierownik Filii Bibliotecznej i Izby Pamięci Wsi, Młynarstwa i Rolnictwa w Budzisławiu Kościelnym, przedstawiciele Rady Rodziców: Pani Dorota Wiśniewska – Kaczorowska (przewodnicząca) oraz Pani Małgorzata Stolarska (wiceprzewodnicząca), a także  Rodzice uczniów klas pierwszych. Pani Dyrektor w swoim przemówieniu zwróciła uwagę również na fakt, że obchody Dnia Patrona w naszej szkole mają charakter szczególny, gdyż łączą w sobie oficjalne wprowadzenie uczniów klas pierwszych w poczet pełnoprawnej społeczności szkolnej, a jednocześnie stanowią przypomnienie ważności i rangi imienia szkoły.

Uroczystość rozpoczęła się od filmu przedstawiającego kilka pocztówek z nadania naszej szkole imienia Przyrodników Polskich. Następnie Nikola Zagórska i Michał Brożyński (uczniowie klasy IIb) zaprezentowali poznane dotychczas sylwetki przyrodników m.in. Marii Skłodowskiej – Curie, prof. Adama Wodziczki, Jana Heweliusza, Jana Bogumiła Sokołowskiego, Mikołaja Kopernika, Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego, Jana Śniadeckiego, Benedykta Dybowskiego oraz Włodzimierza Senety. Dzięki tej prezentacji zebrani goście zostali  wprowadzeni w klimat związany z poznawaniem bogactwa otaczającego nas świata i jego opisu. Następnie przybliżenie wszystkim symboliki naszego szkolnego sztandaru przez pana Marka Tamulskiego (opiekuna SU) oraz wspólne odśpiewanie hymnu państwowego stworzyło wśród zebranych atmosferę powagi i zamyślenia. Na ten moment z niecierpliwością czekała młodzież klas pierwszych. Dla nich była to bowiem chwila wyjątkowa, gdyż złożyli ślubowanie na sztandar i zostali przez Panią Dyrektor pasowani na uczniów gimnazjum. Otrzymali również pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez Radę Rodziców. A wszystko to działo się na oczach dumnych rodziców.

 

                               

                            Ślubowanie uczniów klas pierwszych

 

W kolejnym punkcie uroczystości, wierszem „Zamki z chmur”, Izabela Hordi i Dawid Greficz wprowadzili wszystkich w atmosferę zaciekawienia i zainteresowania osobą profesora Jana Czochralskiego.

Jan Czochralski urodził się w małym polskim miasteczku – Kcyni, leżącym pomiędzy Poznaniem a Bydgoszczą. Życie naukowe spędził w Berlinie, Frankfurcie nad Menem, w Niemczech, i w Polsce – w Warszawie. Po drugiej wojnie światowej powrócił do rodzinnej Kcyni, tam zmarł i został pochowany na Starym Cmentarzu i zapomniany prawie przez wszystkich. Profesor Jan Czochralski był wybitnym polskim metaloznawcą i chemikiem. Na całym świecie znany jest jako twórca tzw. metody Czochralskiego otrzymywania monokryształów. Mało kto wie, że interesował się również sztuką, literaturą i próbował swoich sił w pisaniu.

Miejsca pobytu Jana Czochralskiego w okresie od 1904 do 1925 roku podczas uroczystości przedstawił Paweł Biernacki. W osobie profesora Czochralskiego wystąpił Konrad Michalak.  Zebrani goście mieli również możliwość obejrzeć prezentację dotyczącą hodowania kryształów i wykorzystania krzemu w informatyce przedstawioną przez Sandrę Bułakowską i Jakuba Winklera (uczniów klasy IIa). Następnie w wielkim skupieniu wszyscy wysłuchali fragmentu rozprawki czytanej przez Izę Sołtysiak (uczennicę klasy IIIb), a napisanej przez Michalinę Zawrocką (obecnie absolwentkę gimnazjum) na temat „ Dlaczego nie powinno się zbyt szybko osądzać człowieka? – czyli utracona i przywrócona sława na przykładzie historii i życia Jana Czochralskiego.”

Po zakończeniu części artystycznej głos zabrali zaproszeni goście. Reżyser Dariusz Grzeszczyk przybliżył ideę realizowanego przez niego projektu, opowiedział o kulisach powstawania filmu o Janie Czochralskim – „Wielki powrót”, a następnie zaprosił na jego projekcję. Film spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży i zaproszonych gości.

 

                              

                 Dariusz Grzeszczyk - reżyser filmu "Wielki powrót"

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni - pan Michał Poczobutt -  wygłosił bardzo ciekawą prelekcję na temat życia i osiągnięć Czochralskiego. Szczególną uwagę zwrócił na metodę otrzymywania monokryształów. Okazuje się, że do wielkiego odkrycia doszło, jak to zazwyczaj bywa, przez przypadek. Któregoś wieczoru Jan Czochralski odstawił tygiel ze stopioną cyną i powrócił do pisania notatek z prowadzonych badań nad krystalizacją. W pewnej chwili zamyślony zanurzył pióro w tyglu zamiast w kałamarzu. Szybko wyciągnął je – zauważył, że z końca stalówki zwisała cienka nić zestalonego metalu, która  jak się okazało, była jednolitym kryształem. W ten sposób odkrycie zostało dokonane!

 

        

Michał Poczobutt - dyrektor Szkoły Podstawowej im. J. Czochralskiego w Kcyni

 

Pan Michał Poczobutt podkreślił, że to właśnie dzięki temu Polakowi istnieją komputery, smartfony i 90 procent elektroniki. Na zakończenie nie szczędził nam słów uznania (również pod adresem prowadzących: Wiktorii Budziak i Aleksandra Maja) i gratulował doskonale przygotowanej uroczystości.

Czas spędzony podczas obchodów Dnia Patrona umilał nam chór szkolny pod batutą pana Krzystofa Grzelczaka.  

 

         

Prowadzący uroczystość:                                    Chór szkolny

Wiktoria Budziak i Aleksander Maj

 

Wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.

 

mgr Aneta Bodura

 

 

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 6 odwiedzin: 8107883