Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Sobota 20 Kwiecień 2024 | Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Wigilijne spotkanie
  

W świątecznej atmosferze 20 grudnia w naszej szkole odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne. Uczniowie wraz z nauczycielami spędzili ten dzień w wyjątkowej, świątecznej atmosferze. Młodzi artyści zachwycili społeczność szkolną swoimi umiejętnościami aktorskimi, grą na instrumentach oraz śpiewem pięknych kolęd. Wszyscy widzowie byli głęboko wzruszeni. Uczestnicy Wigilijnego Spotkania mogli również zapoznać się ze zwyczajami wigilijnymi.

Czy znasz wszystkie zwyczaje wigilijne?

12 potraw -na wigilijnym stole powinna znajdować się nieparzysta liczba dań (5,7,9 lub 11). Symbolizuje ona szczęście. Jedynym, dopuszczalnym odstępstwem jest liczba 12. Dlaczego? Głównie dlatego, że tyle jest miesięcy w roku lub (jak mówią inne źródła), bo tylu było uczniów Chrystusa. Inna interpretacja nie określa ściśle ilości dań. Według niej im więcej ich jest, tym większy dostatek spłynie na dom w nadchodzącym roku. Dodatkowe nakrycie -wolne nakrycie pozostawione podczas wieczerzy jest przeznaczone dla podróżnego, przygodnego gościa. W noc wigilijną należy bowiem przyjąć każdego, kto zapuka do naszych drzwi. Jest to również wyraz pamięci o naszych bliskich, z którymi nie możemy spędzić Świąt lub, którzy odeszli na zawsze. Sianko wigilijne-kładziemy je pod białym obrusem na stole, przy którym będziemy spożywać wigilijną kolację. Symbolizuje oczywiście miejsce, w jakim przyszedł na świat Jezus – szopkę i siano, na którym leżał po urodzeniu.
Strojenie choinki -to jedna z najmłodszych tradycji świątecznej. W Polsce znana, głównie dzięki Niemcom i niemieckim ewangelikom, którzy w XIX wieku stroili w swoich domach drzewka. W naszym kraju, wcześniej niż choinki, znane były gałązki „zimozielone" (świerku, jodły, sosny), którymi strojono ramy obrazów, ściany, drzwi i furtki lub przystrojone snopy siana . Zielone rośliny uznawano za symbol życia.
Ubierana zazwyczaj w dzień wigilijny lub 23 grudnia. Ozdoby choinkowe powinny być związane z symboliką Bożego Narodzenia, a na jej szczycie wiesza się bombkę w kształcie gwiazdy betlejemskiej. Kiedyś wieszano jabłka, które prawdopodobnie symbolizowały biblijną przypowieść o Adamie i Ewie, dziś jabłka zastępujemy szklanymi bombkami. Zielone drzewko to symbol życia i narodzin Zbawiciela. Lampki choinkowe powinniśmy zapalić po raz pierwszy dopiero po pojawieniu się pierwszej gwiazdki.
Pierwsza gwiazdka -zasiadanie do wieczerzy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka to nawiązanie do tradycji biblijnej. Pierwsza gwiazdka symbolizuje bowiem Gwiazdę Betlejemską, za którą podążali trzej królowie w noc narodzin Jezusa
Dzielenie się opłatkiem -jego nazwa wzięła się z łacińskiego słowa oblatum i znaczy tyle co dar ofiarny. Jest to nic innego, jak cienki kawałek wypieczonej mąki pszennej i wody. Na nim widnieją obrazy związane z Bożym Narodzeniem. Dzielenie się chlebem ma korzenie w pogańskich tradycjach. Z czasem przeszło ono na stałe do zwyczajów chrześcijańskich, a dziś dzielimy się opłatkiem przed wieczerzą wigilijną, składamy sobie życzenia. Życzenia, jakie składamy sobie podczas dzielenia się opłatkiem powinny być szczere, wybaczamy sobie wtedy wszystkie winy, aby zasiąść do kolacji pogodzeni i z czystymi sercami.
Gwiazdor -postać pewnie niewielu znana. Osobę, która w wigilię przynosi prezenty, nazywa się tak głównie na Pomorzu i w Wielkopolsce. W innych rejonach Polski znani są za to: Święty Mikołaj, Aniołek, Dzieciątko czy Dziadek Mróz. W tradycji chrześcijańskiej, zwyczaj obdarowywania się upominkami, wywodzi się od św. Mikołaja, biskupa Miry, który obdarowywał biednych i dzieci. Kolędy-zaczynamy je śpiewać przy wigilijnym stole. Są to pieśni, które opowiadają o Narodzeniu Pana. Ich nazwa pochodzi z łaciny – calendae, co oznaczało pierwszy dzień miesiąca. Pierwsze „kolędy” były śpiewane przez Rzymian w ramach uroczystego uczczenia pierwszego stycznia, potem zwyczaj śpiewania pieśni przejęli chrześcijanie, aby czcić narodziny Jezusa. Najstarsza polska kolęda to „Zdrów bądź królu anielski” i pochodzi z ok. 1420 roku.
Prezenty -najprzyjemniejszy, dla wielu, zwyczaj bożonarodzeniowy. Dziś to one głównie kojarzą się Bożym Narodzeniem. Pierwotnie ten zwyczaj był związany wyłącznie z osobą św. Mikołaja, dziś, za Lutrem przyjmujemy, iż są to podarki od małego Jezusa.
Stajenka-w niej narodził się Jezus. Jest także symbolem nas samych. Jesteśmy jak stajenka, w której nie zawsze jest czysto, w której dobro przeplata się ze złem. Jednak to właśnie do stajenki, a więc i do nas, zwykłych ludzi, przychodzi Jezus, rozświetla nasze życia i daje nam nadzieję, miłość i wiarę. Bóg rodzi się w nas!
Pasterka
tradycyjna msza odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia. Symbolizuje czuwanie pasterzy przy żłobie Jezusa. Uczestniczymy w niej razem z najbliższymi. jest najważniejszym momentem w czasie Świąt Bożego Narodzenia.

Spotkanie to wprowadziło wszystkich w iście świąteczny nastrój. Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem pani Lilli Wawrzyniak. Wyrazy wdzięczności kierujemy też do pani Agnieszki Grzesiak, Barbary Mrozińskiej, pana Krzysztofa Szymańskiego, Arkadiusza Michalaka za pomoc w przygotowaniu występu.
Po przedstawieniu pani Dyrektor, Elżbieta Raźna życzyła wszystkim zebranym zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, pomyślności i spełnienia marzeń, wspaniałych wyników w nauce, zdrowia oraz bogatych prezentów od Świętego Mikołaja.
Całemu spotkaniu towarzyszył świąteczny nastrój i pełen wzruszeń podczas składania życzeń.

Boże Narodzenie ... To przede wszystkim święto

pokoju, miłości i zgody.

W dniu tym serca nasze, jeśli coś mają przebaczyć –

Przebaczają. Jeśli o czymś zapomnieć – zapomną,

I niech Boże Narodzenie będzie w naszych domach

rodzinnych, w naszych szkołach, w zakładach pracy,

wszędzie tam gdzie jest człowiek

Podnieś rękę Boże Dziecię i błogosław nam.


Lilla Wawrzyniak

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 4 odwiedzin: 8108576