Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Czwartek 25 Kwiecień 2024 | Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
26 października w południe - Zapal Znicz Pamięci!!!
  

Jak co roku od sześciu lat, w południe w październikową niedzielę w wielu miastach nie tylko Wielkopolski zapłoną znicze w miejscach pamięci narodowej związanych z II Wojną Światową. Akcja dotyczy ziem wcielonych w czasie II wojny światowej do Rzeczy. Wymyśliła ją Anna Gruszecka – była dziennikarka Radia Merkury.
Realizuje ją Radio Merkury wspólnie z czterema rozgłośniami radiowymi; z Bydgoszczy, Katowic, Gdańska i Łodzi oraz Instytutem Pamięci Narodowej i Muzeum Historii Polski. Patronem Honorowym akcji jest od samego początku Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, w tym roku dołączył do niego Prezydent Poznania Ryszard Grobelny.
Akcja medialno-edukacyjna pod hasłem „Zapal znicz pamięci” ma na celu uczczenie pamięci regionalnych bohaterów, na których dokonywano egzekucji za to, że byli Polakami, patriotami, ludźmi aktywnymi społecznie – elitą narodu polskiego.
Celem akcji jest też przypomnienie, że warunki okupacji na ziemiach wcielonych do III Rzeszy były znacznie gorsze niż w Generalnym Gubernatorstwie
Tegorocznym symbolem losów Polaków, którzy mieszkali na Pomorzu, Śląsku, ziemi łódzkiej i ciechanowskiej oraz w Wielkopolsce, jest pięć postaci, aresztowanych przez Niemców jesienią 1939 roku i zamordowanych. W tym roku wraz z sylwetkami pomordowanych przypominamy także ich najbliższych, walczących o wolną Polskę podczas II wojny światowej.
Witold Donimirski (1874-1939) - ziemianin, działający na rzecz Polaków na niemieckim wówczas Powiślu, zamordowany w KL Sachsenhausen-Oranienburg. Córki Ewa i Halina walczyły w Powstaniu Warszawskim, Ewa zginęła.
Wacław Wawrzyniak (1894–1939) - powstaniec wielkopolski, przedwojenny burmistrz Fordonu, zamordowany tam przez Selbstchutz w październiku 1939 r. w publicznej egzekucji.
Stanisław Sapociński (1904-1939) - łódzki dziennikarz, aresztowany jako przedstawiciel inteligencji, rozstrzelany 12 listopada 1939 r. w Lasach Lućmierskich.
Brunon Ochojski (1885-1939) – halerczyk, powstaniec śląski, społecznik, zamordowany w KL Dachau. Rodzina Ochojskich aktywnie uczestniczyła w konspiracji podczas II wojny światowej.
Mikołaj Kiedacz (1879- 1939) - prezydent i wiceprezydent Poznania (1919-1932), zamordowany w Forcie VII w Poznaniu. Jego syn Zbigniew zgłosił się ochotniczo do służby u gen. Władysława Andersa w Polskich Siłach Zbrojnych w ZSRR. Od 9 kwietnia 1942 r. objął dowodzenie Batalionu „S”, który po ewakuacji do Iraku, 8 X 1942 został przekształcony w 15 Pułk Kawalerii Pancernej (15 Pułk Ułanów Poznańskich). Walczył m.in. w bitwie o Monte Cassino. Poległ we Włoszech 23 października 1944 r.
Wszyscy uczniowie Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Kleczewie, którzy chcą brać udział w tej akcji proszeni są o zgłoszenie się do Szkolnego Koordynatora Wolontariatu p. Lilli Wawrzyniak.

Zobacz link do strony

Zdjęcia do artykułu
 

 
wszystkich zdjęć: 4
 
«« wstecz
drukuj
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 6 odwiedzin: 8113054