Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Sobota 20 Kwiecień 2024 | Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Wycieczka kl. III integracyjnej do Gniezna
  

15 maja 2015 roku – na długo ten dzień pozostanie w naszej pamięci. Jak już wiadomo nasi koledzy z klasy uczęszczają na zajęcia hipoterapeutyczne. Wyobraźcie sobie, że pewnego dnia powiedzieli nam, że zostali zaproszeni przez Pana Jana Dudczaka, instruktora jazdy konnej do Gniezna, żeby zobaczyć Stado Ogierów. Zasmuciliśmy się, ponieważ też chcielibyśmy tam pojechać. Jednak nasz smutek bardzo szybko rozwiały Panie, które powiedziały nam, że została zaproszona cała klasa oraz nasi rodzice. Nadszedł dzień wyjazdu. Wraz z nauczycielami: p. Marzeną Niemier, p. Agnieszką Płuciennik, p. Martą Lewandowską i rodzicami pojechaliśmy do Gniezna – pierwszej stolicy Polski. Pierwszym etapem naszej podróży było Państwowe Stado Ogierów w Gnieźnie. Piękne, stare budownictwo z XIX wieku urzekło każdego z nas. Pan Jan Dudczak przybliżył nam historię powstania stada, pokazał nam pomieszczenia, zabytkowe boksy oraz konie różnej maści, a nawet trzydniowego źrebaka. Oj! Nie mogliśmy oderwać od niego oczu. Był niesamowity. Dowiedzieliśmy się również, jak przygotowuje się konia do jazdy, w jaki sposób mierzy się konia oraz zasady nadawania imion koniom. Następnie obejrzeliśmy zgromadzoną w stadzie zabytkową powozownię, w której były bryczki do ślubu, wozy do pracy z początku ubiegłego wieku, bryczki żydowskie, wspaniałą uprząż. Byliśmy zachwyceni, naprawdę było na co popatrzeć. Do jednej bryczki wyglądającej jak bajkowa kareta, mogliśmy wsiąść, by poczuć się jak księżniczka lub książę z bajki. Żądni kolejnych przygód udaliśmy się na łąkę, gdzie nauczyciele zorganizowali dla nas piknik połączony z grillowaniem i wesołą zabawą. Któż by pomyślał, że w samym sercu Gniezna, pośród miejskiego hałasu, można trafić na miejsce, gdzie stadko koni znalazło dla siebie zacisze. Jednak atrakcji w tym dniu nie było końca, ponieważ po zrelaksowaniu się na łące spacerkiem udaliśmy się do Katedry Gnieźnieńskiej, gdzie mogliśmy zobaczyć m.in. srebrny relikwiarz św. Wojciecha oraz dwa gotyckie portale, wystawę ilustrującą życie i działalność pasterską kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski. Panie w czasie zwiedzenia opowiadały nam o tym, że do XIII w. świątynia była miejscem koronacji królów Polski - Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II. Gotycką katedrę zaczęto wznosić w II poł. XIV w. Niszczona przez pożary była kilkakrotnie odbudowywana – w XVII w. w stylu barokowym, w XVIII w. w stylu klasycystycznym. Uszkodzona podczas działań wojennych w 1945 r. została odtworzona w duchu gotyckim. Słuchaliśmy uważnie tych cennych informacji, żebyśmy mogli zabłysnąć zdobytą wiedzą w klasie IV. W tej pięknej świątyni wspólnie modliliśmy się przed Najświętszym Sakramentem.

Wycieczka zakończyła się spacerem po gnieźnieńskiej starówce.

Wzbogaceni w wiedzę i doświadczenie wróciliśmy do szkoły. Panu Janowi Dudczakowi oraz naszym nauczycielom dziękujemy za wspaniałą wycieczkę!

Uczniowie kl. III integracyjnej

Zdjęcia do artykułu
 

1  2  3  4  5  

 
wszystkich zdjęć: 34

1  2  3  4  5  
 
«« wstecz
drukuj
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 4 odwiedzin: 8109048