Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Sobota 20 Kwiecień 2024 | Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Programy prozdrowotne
  

W ramach edukacji prozdrowotnej w naszej szkole realizowane są liczne programy, kampanie i inne działania prozdrowotne. Działania te koordynuje i realizuje koordynator ds. zdrowia we współpracy z pedagogiem szkolnym, pielęgniarką, nauczycielami różnych przedmiotów oraz rodzicami.

1. Trzymaj formę

Celem tego programu jest wzrost świadomości młodzieży i ich rodziców na temat zdrowego stylu życia, umiejętność przygotowywania zbilansowanych posiłków, wiedza, jak zdrowo kontrolować wagę ciała, wpływ aktywności fizycznej na zdrowie człowieka, umiejętność zapobiegania chorobom układu pokarmowego, konieczność dbania o swój organizm poprzez zaspokojenie zapotrzebowania na składniki pokarmowe, wzrost konsumpcji warzyw i owoców i aktywności fizycznej. W ramach tego programu współpracowali nauczyciel biologii z nauczycielami w-f, pielęgniarką szkolną . W ramach realizacji tego programu prowadzono warsztaty zdrowego żywienia (np. „Jak zamienić fast – food na zdrowe żywienie”, „Zdrowe sałatki”, „Właściwości herbaty”…) konkurs dla uczniów klas I „Moja mama poleca”, wykonano prezentacje multimedialne o zasadach zdrowego żywienia, prowadzono cykliczny projekt „Aerobik jako jedna z form aktywności fizycznej”. Prowadzono akcję pomiaru ciśnienia krwi.

2. ,,Znajdź właściwe rozwiązanie”

Na zajęciach młodzież uczyła się rozwiązywania różnych konfliktów, dlatego wzrosła świadomość i wiedza uczniów o innych niż agresja lub autoagresja sposobów radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych, poznali i przećwiczyli sposoby odmawiania grupie (radzenie sobie z naciskiem grupowym).

3. Akcja ,,Rzuć palenie razem z nami”

Uczniowie oglądali filmy profilaktyczne, wykonywali plakaty, prezentacje multimedialne, drukowali ulotki z listami do palących rodziców”

4. Światowy Dzień AIDS

Młodzież nabyła i pogłębiła wiedzę na temat dróg zakażenia wirusem HIV, zapobieganie zachowaniom ryzykownym, przećwiczyła postaw asertywne, uwrażliwiła się na los ludzi zakażonych wirusem HIV. Wykonano gazetkę tematyczną na holu A, młodzież oglądała filmy edukacyjne i wykonała prezentacje multimedialne.

5. Światowy Dzień Zdrowia – Tydzień Zdrowia

Cykliczne szkolne obchody Tygodnia Zdrowia zaczęły się od wykonania gazetki prozdrowotnej, zgodnej z tegoroczną tematyką „Bezpieczeństwo żywności”. Z pola na stół – uczyń jedzenie bezpiecznym. Młodzież z koła biologicznego przygotowała materiały edukacyjne dla kolegów i koleżanek na Olimpiadę Zdrowia dotyczące bezpieczeństwa żywności. W ramach szkolnego Tygodnia Zdrowia i Światowego Dnia Zdrowia odbyła się impreza edukacyjna dla wszystkich uczniów szkoły na której przedstawiono uczniom wiadomości na temat bezpieczeństwa żywności i podsumowano realizację projektów edukacyjnych i kampanii programowej . Projekt edukacyjny „Aerobik jako jedna z form aktywności fizycznej” prowadzony przez p. Magdalenę Socha miał na celu pokazanie młodzieży, że systematyczna aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na stan ich zdrowia, na efektywność nauki i energię życiową. Młodzież przedstawiła przygotowany przez siebie pokaz aerobiku i rozdała ulotki z adresami miejsc w okolicy Kleczewa, w których można ćwiczyć aerobik i uprawiać inne formy ruchu. Grupa projektowa „Pozytywnie zakręceni’’ przedstawiła rezultaty realizacji projektu „Narkotyki – to mnie nie kręci”. Młodzież przedstawiła wyniki ankiet przeprowadzonych wśród koleżanek i kolegów na temat wiedzy o narkotykach. Podsumowano także wywiady z uczniami gimnazjum na temat rozwijania swoich pasji i zainteresowań, co zapobiega uleganiu nałogom. Młodzież przedstawiła także spektakl profilaktyczny „Zawsze masz wybór”. Opiekunem projektu była Magdalena Kurowska. Na imprezie przedstawiono także wyniki kampanii „Narkotyki, to mnie nie kręci”. W ramach kampanii pani pedagog Jolanta Marek i nauczyciel biologii Magdalena Kurowska prowadziły zajęcia z uczniami wszystkich klas na temat narkotyków i dopalaczy. Rozdano także ulotki dla uczniów i ich rodziców. Podczas uroczystości podsumowano także konkurs na zdrową kanapkę, prowadzony przez p. Agnieszkę Grzesiak. Uczniowie przygotowali zdrowe kanapki, podali ich wartość kaloryczną i zawartość zdrowych produktów. Przy organizacji Tygodnia Zdrowia koordynator ds. zdrowia współpracował z pedagogiem szkolnym, nauczycielami w-f i plastyki oraz Gminną Komisją Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

6. Światowy Dzień bez Papierosa

W ramach realizacji zaplanowano kilka działań. Członkowie koła biologicznego przygotowali prezentacje multimedialne na temat szkodliwości palenia tytoniu oraz wiadomości dotyczące nielegalnej produkcji i dystrybucji wyrobów tytoniowych i przedstawiali je koleżankom i kolegom z klas I i II. Na lekcjach wdż i bologii w ramach zajęć o uzależnieniach prowadzono zajęcia „Papieros? Po co?”. Uczniowie wypełniali ankiety dotyczące swojej styczności z paleniem tytoniu, pisali , dlaczego palą bądź nie. Wypowiadali się na temat w jaki sposób można się uzależnić od tytoniu i jakie skutki niesie za sobą uzależnienie. Odgrywali również scenki, podczas których uczyli się skutecznie odmawiać częstującym ich papierosami. Odbył się również konkurs na plakat zachęcający do rzucania palenia bądź nie ulegania nałogowi palenia. Na holu szkolnym została zorganizowana wystawa pt. „Koleżanko! Kolego! Nie pal!” mówiąca o nielegalnej produkcji i dystrybucji wyrobów tytoniowych oraz o przyczynach i skutkach palenia. Informacje na gazetkę wypracowano na lekcjach w klasach III.

7. „Mój piękny uśmiech”

Dzięki realizacji tego programu wzrosła świadomość uczniów, że zdrowe zęby to zdrowie całego organizmu. Młodzież dowiedziała się, że dobór właściwych past do zębów i szczoteczek powoduje, że zęby są w dobrej kondycji i to rzutuje na zdrowie całego organizmu. Przypomniano także umiejętność prawidłowego czyszczenia zębów, utrwalono prawidłowe nawyki higieniczne.

8. Profilaktyka wad cewy nerwowej

Akcja prowadzona była wśród dziewcząt klas III – wzrost świadomości właściwego odżywiania i jego wpływu na zdrowie przyszłego dziecka, popularyzacja wiedzy na temat kwasu foliowego oraz jego związku z wadami cewy nerwowej u dzieci, zmianę postaw na temat żywienia przyszłych matek.

9. Akademia dojrzewania - program dla dziewcząt klas I i II
Celem programu było utrwalanie postaw utrzymywania higieny miejsc intymnych w celu zapobiegania wielu chorobom, poznanie sposobów rozwiązywania problemów wieku dojrzewania (filmiki edukacyjne), pierwsze wizyty u ginekologa. Uczennice wykonały poradnik dla mam o problemach nastolatek w okresie dojrzewania

10. Kampania i projekt „Narkotyki – to mnie nie kręci”

Celem kampanii było nabycie wiedzy na temat działania narkotyków i dopalaczy (fakty i mity), nabycie wiedzy na temat odpowiedzialności karnej za spożywanie i posiadanie narkotyków, nabywanie wiedzy na temat asertywnych zachowań i nieuleganiu presji grupy, znalezienie innych sposobów radzenia

Zdjęcia do artykułu
 

1  2  3  4  

 
wszystkich zdjęć: 23

1  2  3  4  
 
«« wstecz
drukuj
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 8 odwiedzin: 8108908