Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Czwartek 15 Listopad 2018 | Imieniny: Amelia, Albert, Leopold
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
Kontakt
Historia szkoły
Dokumenty szkolne
Organizacja roku szkolnego 2018 - 2019
Patron
W świecie twórczości Juliana Tuwima
Kadra
Plan lekcji
Pomoc uczniom
Zajęcia pozalekcyjne
Samorząd Szkolny
Osiągnięcia uczniów
Nasi prymusi
Absolwenci
W - f z klasą, II edycja
Przewrót na wf-ie, III edycja
Śniadanie daje moc
Szkoła Promująca Zdrowie
Mały Mistrz
Innowacje pedagogiczne 2015 - 2016
Język angielski - dla uczniów
Kasztanobranie 2016
Kasztanobranie 2017
DBI
Doradztwo zawodowe
Przyrodnicze rymowanie
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Historia szkoły
  

Powstanie szkoły w Złotkowie przypisuje się czasom uwłaszczenia włościan przez rządy carskie, czyli około 1823 - 1864 r.
Dokładnie 8 kwietnia król podpisał dekret o regulacji stosunków włościańskich. Regulacja polegała na nadaniu chłopom własności ziemi dotąd przez nich użytkowanej, oraz na zniesieniu pańszczyzny, danin i innych powinności chłopskich wobec dworu. Dekret nakazujący rozdzielenie gruntów dworskich uwzględniał przeprowadzenie potrzebnych dróg do nowych gospodarstw. Poza tym w obrębie znacznej liczby wsi musiał być także wydzielony kawałek gruntu jako uposażenie szkół i sołtysów. Podczas rozdzielania granic dworskich w Złotkowie powstały tzw. parcele przeznaczone na budowę szkoły. Dokładnie było to sześć morgów ziemi ornej, w tym jedna morga łąki. Początkowo budynek był drewniany, kryty słomą.
Prawo do nauki w tym czasie było ograniczone, miejsca w szkole były przeznaczone przede wszystkim dla tych, którzy  byli posiadaczami ziemi. Dzieci z uboższych warstw uczęszczały do szkoły jedynie za cichą zgodą nauczyciela i specjalną opłatą.
Nauczycielem pierwszej szkoły złotkowskiej był niejaki Lulkiewicz, posiadający pełne kwalifikacje do nauczania.
W 1891 r. podczas pożaru szkoła spłonęła, a na jej miejscu wybudowano nowy budynek. W tym okresie grono nauczycielskie tworzyli: Jaziński, Berentzdorf i Nűnch. Po Nűnchu posadę objął Jakubowski, a w 1914 r. Feliks Fagasiński , który był nauczycielem aż do 1918 r. i dalej przez cały czas Polski niepodległej aż do II wojny światowej, czyli do 1939 r.
Nauka odbywała się w murowanym budynku szkolnym, a w 1922 r. wynajęto dodatkową salę w domu parafialnym w Złotkowie. Kierownictwo szkoły sprawował F. Fagasiński.
Bezpośrednio przed II wojną światową dzięki staraniom kierownika szkoły i wszystkich mieszkańców podjęto budowę  nowej szkoły. Powstał piękny, nowoczesny i kryty dachem gmach szkolny. Niestety nie dokończono wnętrza budynku z powodu wybuchu wojny.
Okupanci niemieccy dokończyli wnętrze budynku szkoły w Złotkowie i przeznaczyli go na naukę dla Niemców. Zniszczyli wszystkie polskie akta szkolne i bibliotekę.
Szkołę uruchomiono w nowym budynku zaraz po uzyskaniu wolności  w 1945 r. Starą część szkoły przeznaczono na mieszkanie dla kierownika szkoły Giżyńskiego pochodzącego z Wągrowca. W tym czasie w szkole istniały jedynie trzy klasy. 
W kolejnym roku szkolnym 1945/1946 utworzono aż pięć oddziałów szkolnych stwarzając w ten sposób prawie pełną szkolę powszechną  w Złotkowie. W czerwcu 1945 r. kierownikiem szkoły został Julian Rogowski,.
Rok szkolny 1949/50 przynosi kolejne zmiany. W tymże roku otworzono po raz pierwszy w dziejach  szkoły klasę siódmą.
W 1956r kierownikiem szkoły został Władysław Pawlak.. W roku szkolnym 1958/59 obowiązki kierownika przejmuje p. Antonina Koperska.. Z  dniem 1 września 1959r kierownikiem szkoły zostaje kol. Ździsław Bruch, tę funkcję pełnił do śmierci, czyli do 1979r.
W tym roku dyrektorem szkoły zostaje kol. Zofia Szatkowska, pełni obowiązki przez 11 lat. W roku 1990 dyrektorem szkoły zostaje kol. W. Putz.
Rok 1993 przyniósł możliwość rozbudowy szkoły dzięki finansowaniu z budżetu Miasta i Gminy Kleczew. Nowa szkoła została otwarta w październiku 1996 r.
Rok 1997 r., dobiegając końca,  pozwolił  na otwarcie nowej sali gimnastycznej w szkole.
Przez cały okres swej działalności szkoła otwarta była środowiskowo, współpracowała z różnymi organizacjami społecznymi na terenie gminy i niektórymi zakładami pracy.
Największym sprzymierzeńcem we wszystkich poczynaniach szkoły, przez cały okres dotychczasowego jej istnienia, była  i nadal jest Rada Rodziców.
Z początkiem 1996 r. szkoła stała się częścią samorządu gminnego. Organem prowadzącym dla szkoły stał się Zarząd Gminy.
19 października 2006 roku odbyła się uroczystość nadania imienia. Naszym patronem został Julian Tuwim – jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego.
W roku 2009 skończyła się kadencja dyrektora Wojciecha Putza, od dnia 1 lipca obowiązki dyrektora przejął kol. Roman Wesołowski.

Zdjęcia do artykułu
 

1  2  

 
wszystkich zdjęć: 10

1  2  
 
«« wstecz
drukuj
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 11 odwiedzin: 5886005