Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Czwartek 25 Kwiecień 2024 | Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Poradnik pozytywnego myślenia
  

Uczniowie naszego gimnazjum w II okresie roku szkolnego 2014/2015 brali udział w projekcie „Poradnik pozytywnego myślenia”, który realizowany był przez firmę American Systems Sp. z o.o., w partnerstwie z Instytutem Psychologii i Psychoterapii Proaktywnej  proPORT, w ramach: Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3.4.  Otwartość systemu edukacji w kontekście uczenia się przez całe życie, Poddziałanie 3.4.3 Upowszechnienie uczenia się przez całe życie. Więcej informacji na stronie internetowej Projektu: www.pozytywnemyslenie.eu
Głównym celem projektu było podniesienie u uczniów szkół gimnazjalnych poziomu umiejętności korzystania z doradztwa edukacyjno – zawodowego poprzez opracowanie jednego spójnego narzędzia i materiałów metodycznych do rozpoznania predyspozycji i zainteresowań zawodowych uczniów..
W ramach Projektu powstała m.in. komputerowa gra diagnostyczna przeznaczona do rozpoznania predyspozycji i zainteresowań zawodowych gimnazjalistów. Scenariusz gry opierał się na założeniach gier przygodowych, gdzie główny bohater, w którego wciela się uczeń zalicza kolejne poziomy (levele) poprzez wykonywanie ciekawych zadań zmuszających do logicznego myślenia. Po przejściu przez młodzież procesu diagnozy zawodowej, na podstawie zaznaczanych przez ucznia odpowiedzi generowany jest raport końcowy, ukazujący wyniki gracza w następujących wymiarach:
- Optymista / Pesymista ; 
- Abstrakcyjność / Konkretność;
- Zależność / Nie zależność od pola
- Motywacja zewnętrzna / wewnętrzna
Na podstawie powyższych wymiarów oraz odpowiedzi ucznia na poszczególne zadania generowana została lista zawodów, do których dany gracz ma predyspozycje zawodowe.
W ramach Projektu nagrane zostały również 194 filmy przedstawiające wszystkie zawody z nowej klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego
http://pozytywnemyslenie.eu/?page_id=127 oraz obrazujące możliwości dalszego kształcenia w danym zawodzie na kwalifikacyjnych kursach zawodowych i/lub na studiach wyższych.
Udział naszego gimnazjum polegał na testowaniu gry edukacyjnej opisanej powyżej. Narzędzie testowało stu uczniów, którzy po przejściu gry dokonywali jej oceny. Ich opinie były wzięte podczas udoskonalania gry. Ponadto każdy uczestnik testowania otrzymał wydruk predyspozycji zawodowych.
Nasz udział został poddany ewaluacji, podczas której wszyscy uczestnicy wypełnili ankietę. Pięcioro uczniów: Marta Żabierek i Gabriela Puchalska z klasy Ib oraz Michał Działakiewicz, Paweł Michalak i Jan Turowski z klasy IIIc reprezentowali szkołę podczas wideokonferencji, w której brali udział także przedstawiciele jednego z Gimnazjum we Włocławku. Podczas wideokonferencji uczniowie wymienili się opiniami na temat testowanej gry, wyników oraz ich zgodności z rzeczywistymi predyspozycjami uczniów. Poruszyli także temat swojej przyszłości, wyboru szkoły i zawodu. Ponadto rozmawiali na temat organizowania działań w ramach doradztwa zawodowego na terenie obydwu szkół. Wideokonferencja była nowym doświadczeniem dla uczestników, sprawdzeniem umiejętności autoprezentacji.
Udział w projekcie „Poradnik pozytywnego myślenia” był nowym i ciekawym doświadczeniem dla gimnazjalistów. Szkoła pozyskała ciekawe pomoce dydaktyczne w formie testów, ciekawą grę dydaktyczną oraz dwa tablety do wykorzystywania podczas zajęć.

Doradca zawodowy - Justyna Jarmuż

 

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 4 odwiedzin: 8112454