Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Środa 24 Kwiecień 2024 | Imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
"Słodziaki" są wśród nas
  


14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. To doskonała okazja do zwrócenia uwagi na zagrożenia jakie niesie ze sobą cukrzyca, nie bez powodu nazywana chorobą XXI wieku. Jest to również doskonały moment, aby uświadomić wszystkim, jak należy postępować, żeby zapobiec zapadaniu na tę dolegliwość. Specjaliści podkreślają, że jednym ze sposobów zmniejszających ryzyko powstawania tej groźnej choroby jest odpowiednia dieta. Szczególnie  destrukcyjnie działa lekceważenie spożywania śniadania, które powinno być najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Pomijanie śniadania u zdrowego człowieka jest bardzo niekorzystne, ale szczególnie niszcząco  wpływa na organizm w przypadku osób chorych na cukrzycę.     

 Zabiegiem, który pozwala na wczesne wykrycie tej podstępnej choroby jest profilaktyczne badania poziomu cukru. Niestety co  piąty Polak nigdy nie wykonał badania stężenia cukru we krwi, a co trzeci uważa, że cukrzycy nie można zapobiec. Przyjmuje się, że w Polsce cukrzyca dotyczy ok. 7% społeczeństwa, czyli aż 3 mln osób, z czego ok. 0,5 mln nie wie, że jest chora i co gorsza - nie jest objęta żadną opieką lekarską. Obecnie najbardziej niepokoi wzrastająca liczba małych dzieci chorych na cukrzycę typu 1., które zostaną z chorobą do końca życia. Należy też obalić mit, że to choroba osób otyłych. Ludzie szczupli też chorują na cukrzycę. Wydaje się, że ma na to duży wpływ stres i przeciążenie zawodowe, szczególnie wśród osób bardzo aktywnych.

Ogromnie niebezpieczny jest zarówno niski (hipoglikemia ) jak i wysoki ( hiperglikemia) poziom cukru we krwi.  Wysoki poziom glukozy po dłuższym czasie powoduje uszkodzenie wielu narządów, jednak zbyt niski w krótkim czasie może zagrozić życiu. Wczesne objawy hipoglikemii to silne uczucie głodu, nudności i wymioty, niepokój, drażliwość i nerwowość, osłabienie, bladość, nadmierne pocenie się,   szybkie bicie serca, wzrost ciśnienia, rozszerzenie źrenic. Dalej mogą pojawić się trudności z kojarzeniem i myśleniem, zaburzenia orientacji, mowy i koordynacji ruchów, zaburzenia pamięci, wreszcie drgawki, utrata pamięci i śpiączka. Z  niewielką hipoglikemią można sobie poradzić samemu spożywając kostki cukru czy pijąc słodki napój. W poważniejszych przypadkach potrzebna jest pomoc medyczna, czy przewiezienie do szpitala. Chorzy na cukrzycę powinni nosić bransoletkę informującą o chorobie, kartę informacyjną oraz strzykawkę z glukagonem.   Nieprzytomnemu choremu nie można niczego podawać doustnie. Trzeba pamiętać, że cukrzyca jest chorobą nieuleczalną i jedyne dostępne leczenie to zastrzyki insuliny (cukrzyca typu 1) lub bardzo dokładne trzymanie się diety cukrzycowej (cukrzyca typu 2). I tak do końca życia.   

 Biorąc pod uwagę ogromne zagrożenie jakie niesie ze sobą cukrzyca włączyliśmy się w działania mające na celu uświadomienie społeczności szkolnej wagę problemu. Cała społeczność szkolna uczestniczyła w spotkaniu zatytułowanym „Co to jest cukrzyca? Jak się przed nią ustrzec?” W czasie spotkania uczniowie i nauczyciele obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez p. Ł Maciejewską we współpracy z  p. Beata Stepanow – edukatorką diabetologiczną. Ponadto na korytarzu szkolnym przygotowano gazetkę informacyjną poświęconą zagadnieniom związanym z cukrzycą. W dniu 19 listopada 2015r. podczas zebrania z rodzicami, członkowie SK PCK rozdawali  rodzicom ulotki mające uświadomić im jakie zagrożenia niesie ze sobą niewłaściwy styl życia i odżywiania ze szczególnym zwróceniem uwagi na możliwość zachorowania na cukrzycę. Mamy nadzieję, że nasze zabiegi prozdrowotne przyczyniły się do podniesienia wiedzy na temat cukrzycy. Serdecznie dziękujemy p. Beacie Stepanow za okazaną pomoc i wsparcie merytoryczne w opracowywaniu materiałów informacyjnych.

 

                                                                      Opiekun SK PCK Ł. Maciejewska

 

                         

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 3 odwiedzin: 8111567