Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Środa 24 Kwiecień 2024 | Imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
Kontakt
Aktualności
Archiwum
Polscy Nobliści
Dokumenty szkolne
Szkolny zestaw podręczników na rok szkolny 2017/2018 - oddziały gimnazjalne
Pedagog
Grono pedagogiczne
O szkole
Drużyna harcerska
Realizowane projekty
Biblioteka
Samorząd Uczniowski
Rada Rodziców
Plan zajęć
Administracja i obsługa
Najlepsi z najlepszych
Doradztwo Zawodowe
Projekty edukacyjne
Szkolny Klub Europejski
Sportowe osiągnięcia
Kalendarz roku szkolnego
Odkrywamy Talenty
Akcja MEN "Ćwiczyć każdy może"
Szkoła Promująca Zdrowie
Nabór 2016/2017
Konkursy przedmiotowe
Ubezpieczenie uczniów
Oferta Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Ślesinie
Bezpieczna+
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
OTK 2016 - podsumowanie przedsięwzięć
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
OTK 2016 - podsumowanie przedsięwzięć
  

„Bądź autorem swojej kariery”, to hasło tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Nad karierą edukacyjno – zawodową trzeba pracować przez całe życie. Każdy powinien podejmować decyzje świadomie i samodzielnie. Warto korzystać z pomocy specjalistów, profesjonalistów, brać udział w warsztatach, spotkaniach i wielu innych działaniach. Im więcej wiemy, tym nasza decyzja jest trafniejsza.
Młodzież gimnazjalna już po raz szósty uczestniczyła w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery, który odbył się w dniach od 17 do 23 października 2016 roku. W tym roku realizowanych było pięć przedsięwzięć, podczas których uczniowie brali udział w wielu działaniach. Oto opisy poszczególnych przedsięwzięć:

„Współczesny rynek pracy”

17 października 2016 roku odbyły się warsztaty „Wymagania współczesnego rynku pracy”, które prowadziła pani Edyta Zielińska z Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Ślesinie. Celem spotkania było kształtowanie umiejętności wyszukiwania i segregowania informacji, uświadomienie uczniom sytuacji na rynku pracy oraz wskazanie, w jaki sposób można pokonywać przeszkody. Ponadto młodzież zapoznała się z lokalnym, regionalnym i krajowym rynkiem pracy z zawodami deficytowymi i nadwyżkowymi. Prowadząca, wykorzystując metodę pogadanki z elementami dyskusji, pracę grupową oraz burzę mózgów, uświadomiła uczniom, jak ważne jest wcześniejsze przygotowanie do rozmowy z potencjalnym pracodawcą, jakie cechy powinien posiadać współczesny pracownik. Warsztaty były bardzo ciekawe i wzbudziły wśród uczniów zainteresowanie.
W tym dniu uczniowie skorzystali także z konsultacji z doradcami zawodowymi p. Edytą Zielińską i p. Justyną Jarmuż. Młodzież chętnie wysłuchała porad doradców, a wielu z nich umówiło się na kolejne indywidualne spotkania. Okazało się, że już w tak młodym wieku uczniowie myślą o swojej przyszłości, lecz nie wszyscy. Niektórzy mają poważne dylematy, próbują poznać różne zawody, zastanawiają się nad swoimi umiejętnościami i rozwijają swoje zainteresowania. Pomoc doradców jest jednak niezbędna w planowaniu i ukierunkowaniu młodzieży na przyszłość. W tym celu przez cały tydzień podczas lekcji wychowawczych oraz na terenie naszego miasta, uczniowie poznawali różne zawody.

„Jak osiągnąć sukces – spotkania z przedstawicielami różnych zawodów”, to kolejne działanie realizowane podczas całego tygodnia.
Uczniowie wraz z wychowawcami zaprosili do szkoły rodziców, którzy przedstawili swoją drogę do kariery w danym zawodzie. Gośćmi uczniów z klasy IIa byli: pani Ewa Czerniejewska – pielęgniarka, pani Ewa Rzepka – podolog oraz pan Mohammad Ayoub Fakirmal - geodeta i kartograf. Uczniowie z klasy IIId poznali zawód farmaceuty, który reprezentowały panie Ewa Maciejewska oraz Małgorzata Gruszczyńska. Natomiast uczniowie klasy Ib zapoznali się z następującymi zawodami: technik ekonomista, który przybliżyła pani Emilia Maciejewska, technik energetyk - pan Marcin Maciejewski oraz elektromonter maszyn i urządzeń odkrywkowych - pan Krzysztof Matuszak. Wszystkie spotkania przebiegały w miłej atmosferze. Rodzice przekazali młodzieży informacje dotyczące wykonywanego lub wyuczonego zawodu. Uczestnicy zadawali wiele pytań, między innymi: Jaką szkołę należy ukończyć, aby wykonywać dany zawód?, Czy jest to trudny i wymagający zawód?, Jakie należy mieć predyspozycje, cechy charakteru w danym zawodzie? Podobne pytania zadawali uczniowie podczas spotkań w zakładach pracy. Uczniowie z klasy IIb odwiedzili miejsce pracy jednego z rodziców - „Kino” w Kleczewie, gdzie pan Sylwester Kosiński przybliżył zawód operatora filmowego (z wykształcenia jest monterem aparatury radiowo – telewizyjnej). Kolejne doświadczenia uczniowie zbierali podczas spotkania z fizjoterapeutą - panem Mateuszem Łagodzińskim, który prowadzi swój gabinet „Marin masaż i terapia” w Kleczewie, trenerem personalnym – panem Pawłem Trzemkowskim z „Imagine Gym & Fitness” w Kleczewie oraz w gabinecie kosmetycznym „Beauty Salon. Gabinet kosmetyczny w Kleczewie” z panią Katarzyną Łętowską i Iwoną Stempowską. [opis spotkań]
Bardzo dziękujemy rodzicom za przybycie oraz gościnność w miejscach pracy. Było to duże doświadczenie dla gimnazjalistów, wielu z nich zainteresowały poznane zawody i rozważają dalszą edukację w kierunkach, które wzbudziły podziw i zainteresowanie.
Kolejnym działaniem w tym przedsięwzięciu były konkursy „Jak zaplanować karierę, aby osiągnąć sukces” oraz „Mój wymarzony zawód”. Podczas pierwszego konkursu uczniowie wykonywali plakat, podczas drugiego prezentację. Prace były na bardzo wysokim poziomie. Jury, w osobach doradców zawodowych: pani Edyty Zielińskiej i Justyny Jarmuż stanęło przed nie lada wyzwaniem, aby wyłonić zwycięzców. Po długich obradach w konkursie „Jak zaplanować karierę, aby osiągnąć sukces” I miejsce zajął Cyprian Matecki z kl. Ia, który urzekł jury pomysłowością i estetyką pracy. II miejsce należało do Patryka Skórki z kl. Ia, a III do Rany Fakirmal i Nadii Pietrzak z kl. IIa. W kolejnym konkursie rywalizowało 13 prezentacji, które przedstawiały zawody z różnych branż. I miejsce zajął Albert Kołodziejski z kl. IIc, który przedstawił zawód programisty [prezentacja 1]. II miejsce należało do Patryka Skórki z kl. Ia, który w formie wiersza przygotował prezentację na temat zawodu prawnika [prezentacja 2]. Swój wymarzony zawód – fotograf przedstawiła Weronika Dranikowska z klasy II b, zajmując miejsce III [prezentacja 3]. Jury przyznało także wyróżnienie dla Kingi Wojdyńskiej i Gabrieli Puchalskiej z kl. III b, które przedstawiły zawód pilota wycieczek. Wszyscy nagrodzeni otrzymali dyplomy i upominki, których fundatorem była Rada Rodziców – bardzo dziękujemy. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

„Pomyśl o swojej przyszłości”

W czwartek, 20.10.2016r. uczniowie wszystkich klas mieli możliwość obejrzenia filmu edukacyjnego „Twoje życie - Twój wybór”, który wywołał wśród uczniów wielkie poruszenie. Bohaterami filmu byli ludzie oraz ich rodziny, których tragicznie doświadczył los. Pracując „na czarno” czy też nie opłacając składek ZUS ludzie pozostali bez środków do życia. Młodzież zrozumiała, że lepiej zarobić mniej - opłacać składki na ubezpieczenie społeczne, niż w trudnych sytuacjach błagać o pomoc. Warto więc już dziś tak planować swoją przyszłość, aby w razie nieprzewidzianych zdarzeń można było liczyć na darmowe leczenie, otrzymanie renty lub emerytury. Kolejny film „Sonda” uświadomił oglądającym, że młodzież bardzo mało wie o ubezpieczeniach społecznych.
Uczestnicy projektu edukacyjnego „Projekt z ZUS – dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne” przygotowali gazetki informacyjne o ZUS oraz broszurę zachęcającą do pozyskania informacji na temat ubezpieczeń społecznych. Pojawiły się także gazetki o pracy oraz rodzajach umów.
W tym samym dniu, po obejrzeniu filmów, uczniowie uczestniczyli w spotkaniu „Moja pierwsza praca – co warto o niej wiedzieć” z przedstawicielem ZUS w Koninie, Panią Agnieszką Jąkalską. Przedstawicielka ZUS w ciekawy sposób opowiedziała nam, jak wygląda praca w jej instytucji, w jaki sposób działa ZUS, jak pobierane są składki oraz co składa się na emeryturę. Wielu z nas dowiedziało się na co są przeznaczane pieniądze odciągane z wypłat naszych rodziców. Młodzież pytała o pracę sezonową, wakacyjną – jaka umowa o pracę ich obowiązuje? Czy od zawartych umów odprowadzane są składki? Uczniowie w aktywny sposób brali udział w spotkaniu. Zadawali pytania, na które prowadząca chętnie odpowiadała. Młodzież dopytała także o prace w ZUS, tzn.: „Co pokierowało Panią do wybrania tego zawodu?”, „Jakie wykształcenie powinien mieć pracownik ZUS?”. Wiele pytań zadawano w odniesieniu do filmu, który młodzież oglądała podczas przerw. Spotkanie bardzo się uczniom podobało. Mam nadzieję, że zachęci to młodzież do pogłębiania wiedzy na temat ZUS i pracy. Na zakończenie uczniowie otrzymali upominki od ZUS m. in. Komiks Edukacyjny „Moja pierwsza praca”, który posłuży uczniom, jako dodatkowe źródło wiedzy.

„Poznaj siebie i swoje predyspozycje zawodowe”

We wtorek, 19.10.2016 r. uczniowie wszystkich klas mogli poznać swoje predyspozycje zawodowe. Rozwiązywali testy komputerowe m.in.: „Test zainteresowań” i „Test predyspozycji zawodowych związanych ze środowiskiem pracy”. Uczniów wspomagała pani Maria Kosińska, która służyła pomocą podczas odczytywania wyników. Wielu z nich było zaskoczonych wynikami. Zaczęli zastanawiać się, dlaczego uzyskali taki wynik? Część uczniów utwierdziła się w tym, co chcą robić w przyszłości.
Dużo zabawy sprawiło uczniom wykonywanie testów podczas przerw na holu A. Między innymi mogli sprawdzić czy są spostrzegawczy, czy ich pamięć jest doskonała, czy jest „Dobra czy zła pamięć?”, „Czy mają konfliktową osobowość”, „Jak dobrze rozumieją ludzi?”, czy jaki jest ich „styl podejmowania decyzji” i rozwiązywać wiele łamigłówek, labiryntów, zagadek. Młodzież bawiła się świetnie, a wyniki wszystkich testów zapisywali i dołączali do swoich indywidualnych kart kariery, które znajdują się u doradcy zawodowego.

„Pokaż, co potrafisz”

Kleczewscy gimnazjaliści mają wiele zainteresowań. Rozwijają swoje pasje zarówno w szkole jak i poza nią. Sprawia im to dużo satysfakcji. Bardziej śmiali lubią o swoich pasjach rozmawiać, pokazywać nabyte umiejętności, czy przedstawiać publicznie swoje prace. Podczas Tygodnia Kariery, w środę 19.10.2016r. chętni uczniowie przedstawili swoje pasje. Oto one:
Natalia Tomalak - Karate. Przygotowała dla swoich koleżanek i kolegów prezentację o swojej pasji. Przedstawiła zdobyte medale, dyplomy oraz omówiła strój i dodatki.
Kamil Marciniak - Air Soft Gun. Swoją pasję przedstawił w pełnym umundurowaniu. Na podstawie prezentacji multimedialnej przybliżył młodzieży, czym się zajmuje w wolnym czasie.
Weronika Błaszkowska, Wirdzinia Janczak - Dziewczyny świetnie rysują i malują. Na forum szkoły przedstawiły swoje prace.
Jakub Ignaszewski – jego pasją jest rysowanie i projektowanie. Omawiał z kolegami przyniesione prace.
Michalina Gajewska, Burda Dominika – dziewczyny mają bardzo ciekawe zainteresowania. Uwielbiają spędzać czas jako charakteryzatorki. Pokaz swoich umiejętności przeprowadziły na swoich koleżankach.
Muzycy – Karolina Marek – saksofon altowy, Małgorzata Banaszak - trąbka, Oliwia Kapuścińska i Jakub Czerniejewski – klarnet. Każdy z nim pokazał swoje muzyczne umiejętności. Cała czwórka należy do Orkiestry Dętej w Kleczewie, gdzie godnie reprezentują naszą szkołę.

„Dzień kodowania”

W piątek 21 października 2016 r. w ramach Tygodnia Kariery miały miejsce w naszej szkole różne działania związane z szeroko rozumianym programowaniem. „Dzień Kodowania”, bo pod taką nazwą odbyły się te działania, nawiązywał do trwającego od 15 do 23 października Europejskiego Tygodnia Kodowania. Działania podjęte w naszej szkole miały na celu popularyzację i promocję nauki programowania wśród młodzieży. Programowanie sprzyja bowiem rozwojowi intelektualnemu i kreatywności, a w dalszej perspektywie może ułatwić znalezienie dobrej pracy, w różnych, niekoniecznie związanych z informatyką dziedzinach.
Nauce programowania poświęcone były warsztaty ze Scratcha, prowadzone przez uczniów dla uczniów: Alberta Kołodziejskiego i Alana Małolepszego pod okiem nauczyciela informatyki pana Arkadiusza Michalaka. Scratch to język stworzony do nauczania dzieci i młodzieży podstaw programowania. Podczas warsztatów uczniowie przetwarzali według własnych pomysłów animacje przygotowane przez prowadzących, tworząc zaskakujące rzeczy. Uczniowie bardzo zaangażowali się w zajęcia. Ucząc się na błędach, poznawali podstawy programowania w Scratchu. Zajęcia uświadomiły uczniom, jak ważne w programowaniu są kreatywność i twórcze rozwiązywanie problemów.
Rozwijaniu zdolności logicznego rozumowania służyły również ćwiczenia prowadzone dla chętnych uczniów w czasie przerw lekcyjnych. Uczniowie mogli sprawdzić swoje zdolności, próbując rozszyfrować zakodowane informacje czy też kodując tekst alfabetem Morse’a. Zdolność planowania i analitycznego myślenia można było ćwiczyć, poznając zasady gry w szachy i rozgrywając szachowe partie. Pamięć i koncentrację uwagi można było przećwiczyć w czasie krótkiej lekcji tańca „Zaprogramuj się na taniec, czyli krok po kroku z Kornelią”, poprowadzonej przez jedną z uczennic.
Wszyscy, którzy chcieliby w przyszłości zostać programistami, mogli potrzebne informacje o tym zawodzie znaleźć na przygotowanej gazetce.

Podczas całego tygodnia każdy znalazł coś dla siebie, pogłębiając wiedzę doradczo – edukacyjną i zastanawiając się nad swoją przyszłością. Nikt nie pozostanie sam w planowaniu swojej kariery, chyba że tego chce.
Bardzo dziękuję wszystkich uczniom za udział w działaniach na rzecz poradnictwa zawodowego. Mam nadzieję, że dobrze się bawiliście. Dziękuję także nauczycielom, którzy wspierali moje działania podczas całego tygodnia: wychowawcom: pani B. Polanowskiej, H. Kuchta, M. Socha i panu S. Markowi oraz pani Marii Kosińskiej, panom Arkadiuszowi Michalakowi, Michałowi Grzywaczowi i Tomaszowi Socha.

Do zobaczenia za rok
Doradca zawodowy – Justyna Jarmuż

Zobacz co o wydarzeniu pisali inni

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 6 odwiedzin: 8110943