Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Piątek 26 Kwiecień 2024 | Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Świąteczny konkurs z języka niemieckiego
  

W dniu 19. grudnia 2016r. nastąpiły rozstrzygnięcia konkursów artystyczno-lingwistycznych, pod hasłem: „ Die schönste Weihnachtskarte ", „ Der schönste Adventskranz” i „Der schönste Adventskalender” . Ponieważ na konkursy dostarczono wiele pięknych prac, Komisja Konkursowa w składzie pani Melanie Marx, p. Agnieszki Link, p. Ewa Kazimierska, p. Monika Ejm, p. Iwona Torki i p.Honorata Dzwoniarska, miała niełatwe zadanie. Ostatecznie nagrody otrzymały następujące osoby:

 

Na Wieniec Adwentowy „ Der schönste Adventskranz”:

I miejsce: Laura Jałoszyńska klasa VIb

II miejsce: Zuzanna Wincza klasa Vb

III miejsce: Aleksandra Wincza klasa Vb

 

Na Kalendarz Adwentowy „Der schönste Adventskalender”:

I miejsce: Filip Forycki klasa VI b

II miejsce: Nikola Walczak klasa IV c

III miejsce: Zofia Piaskowska klasa IV c / Zofia Pokojowa klasa IVa

 

Na Kartkę Bożonarodzeniową „ Die schönste Weihnachtskarte”:

I miejsce: Zuzanna Wincza klasa VI b

II miejsce: Jakub Rachut klasa IVc

 

Pragniemy również przypomnieć, że tradycja pisania kartek świątecznych sięga jeszcze czasów starożytności. Znali ją już wówczas Chińczycy, którzy na papierowych karteczkach składali sobie życzenia z okazji nadejścia Nowego Roku. Starożytni Egipcjanie zaś, winszowali sobie z tej samej okazji na zwojach papirusu. Do Europy zwyczaj ten dotarł około roku 1400, kiedy to w Niemczech pojawiły się pierwsze drewniane tabliczki, na których wyryte były noworoczne życzenia. Najstarsza natomiast świąteczna kartka pocztowa, w dzisiejszym rozumieniu, rozpoczęła swą historię w Anglii, w roku 1846. W Polsce tradycja ta znana jest od ponad stu lat.

W dzisiejszych czasach, kiedy ten świat tak szybko pędzi do przodu, kiedy ludzie ciągle gdzieś się spieszą i myślą, aby się nie spóźnić, pisanie kartek wydawać by się mogło staroświeckie. Jednak wcale tak nie jest. Po chwilowym zauroczeniu Internetem i tzw. e-kartką, ludzie ponownie powracają do wysyłania tradycyjnych kartek świątecznych. Dlaczego? Odpowiedź wydaje się prosta. Otóż własnoręcznie napisane życzenia, w zaklejonej kopercie, są bodaj najbardziej adekwatnym sposobem, najlepiej oddającym nastrój świąt, oraz emocji i uczuć do osób bliskich naszemu sercu.

Zbliżający się czas Świąt Bożego Narodzenia w wielu rodzinach oznaczane jest również  poprzez kalendarz adwentowy. Zwyczaj ten znany jest i pielęgnowany w wielu krajach na całym świecie, nie tylko w rodzinach katolickich, lecz także innych wyznań chrześcijańskich. Różnego rodzaju gotowe kalendarze adwentowe możemy kupić w sklepach z dewocjonaliami. Lepiej jest jednak aby każde dziecko wykonało samo tego rodzaju kalendarz. Każdy nowy dzień w kalendarzu wskazuje na zbliżanie się przyjścia Jezusa i budzi w sercach uczucie radości. Dzieci z niecierpliwością oczekują na otwarcie drzwiczek kalendarza adwentowego, który każdego dnia wzywa do pełnienia uczynków miłości i do coraz większej radości.

Warto również przypomnieć, że wieniec adwentowy posiada bogatą symbolikę: światło, zieleń i krąg, które oznaczają wspólnotę oczekującą w miłości i radości na przyjście Pana. Ten niemiecki zwyczaj znany jest w Polsce od ponad 160 lat. Na zielonym wieńcu umieszcza się 4 świece. Cala rodzina gromadząc się w kolejne niedziele adwentu przy wspólnej modlitwie zapala kolejne świece jako znak czuwania i gotowości na przyjście Jezusa. W Wigilię Bożego Narodzenia 4 palące się świece oznajmiają przyjście Jezusa który jest światłością świata.

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy!

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 8 odwiedzin: 8113897