Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Czwartek 25 Kwiecień 2024 | Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Tydzień Zdrowia 2017r.
  


Kwiecień to miesiąc, w którym szczególnie dużo mówi się na temat zdrowia.  Każdego roku, 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Chciano w ten sposób upamiętnić datę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (7 kwietnia 1948) oraz zwrócić szczególną uwagę na najbardziej palące i zaniedbane problemy światowego zdrowia.

Tematem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia 2017 jest depresja, a hasło kampanii brzmi: Depresja - porozmawiajmy o niej. Smutek, przygnębienie są emocjami, których doświadcza każdy człowiek wielokrotnie w trakcie swojego życia. Ich pojawienie się nie zawsze związane jest z depresją. Rozpoznać to zaburzenie można dopiero, gdy stanom obniżonego nastroju towarzyszą dodatkowo inne objawy m.in. poczucie braku energii, niemożność przeżywania radości, niska ocena własnej wartości oraz gdy trwają odpowiednio długo, tzn. ponad 2 tygodnie. Stwierdzono ponadto, że u połowy chorych na depresję i leczących się u lekarzy ogólnych choroba ta nie zostaje nigdy zdiagnozowana. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Jest przyczyną cierpień psychicznych i negatywnie wpływa na zdolność, cierpiących na depresję osób, do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności. Niekiedy prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi i niezdolności do pracy zarobkowej.  W najgorszym przypadku depresja może być przyczyną samobójstwa i jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15 – 29 lat.

Głównym założeniem tegorocznej kampanii było wskazanie, jak ważne jest mówienie o depresji, ponieważ sama rozmowa o tej chorobie stanowi istotny element procesu dochodzenia do zdrowia. Stygmatyzacja chorób psychicznych, w tym depresji, nadal dla wielu osób na całym świecie stanowi barierę uniemożliwiającą szukanie pomocy. Poruszenie tematu depresji i rozmowa z członkiem rodziny, przyjacielem lub pracownikiem opieki zdrowotnej, czy też w większej grupie, na przykład w szkole, miejscu pracy, czy miejscach spotkań towarzyskich, albo w przestrzeni publicznej, np. w mediach informacyjnych, w blogach czy w mediach społecznościowych, pomoże przełamać stygmatyzację i w efekcie zachęci większą liczbę osób do szukania pomocy. Każdy może zachorować na depresję. Dlatego ta kampania adresowana jest do wszystkich, bez względu na wiek, płeć czy status społeczny.  

Również w naszej placówce przeprowadziliśmy kilka działań mających na celu zasygnalizowanie problematyki depresji. Na korytarzu szkolnym pojawiła się gazetka informacyjna, z której zarówno uczniowie, pracownicy szkoły jak i rodzice mogli dowiedzieć się wiele na temat kampanii oraz samej depresji. Podczas spotkania w sali gimnastycznej cała społeczność szkolna obejrzała prezentację multimedialną na temat przyczyn powstawania zaburzeń depresyjnych, objawów i sposobów zapobiegania i radzenia sobie z depresją. Swoistą receptę mającą zapewnić  dobry stan zdrowia i samopoczucia zaprezentowali uczniowie z klasy III b w inscenizacji zatytułowanej „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Nie zabrakło również zaproszenia do wspólnej zabawy ruchowej przy muzyce prowadzonej przez uczennice z klas V i VI. Na lekcji wychowania fizycznego w klasach piątych poruszana była problematyka zdrowego odżywiania, również w nawiązaniu do zapobiegania depresji. Z naszą kampanią informacyjną na temat depresji, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, dotarliśmy również do rodziców, wręczając im specjalnie przygotowane na tę okoliczność ulotki.   

                                                                                                                      Ł.M.

 

             

             

             

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
Do pobrania
 
Dzień Dziecka
   
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 14 odwiedzin: 8113247