Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Niedziela 18 Listopad 2018 | Imieniny: Aniela, Klaudyna, Roman
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
Powitanie
Kontakt
Jak nas widzą ptaki
Historia
Nasz patron
Hymn Szkoły
Certyfikat ,, Bezpiecznej Szkoły\"
Szkoła promująca czytelnictwo
Kadra
Samorząd Uczniowski
Zajęcia pozalekcyjne
Nasza szkoła sprzyja zdrowiu
Świetlica Środowiskowa
Dobre Praktyki
Nasze sukcesy i osiągnięcia
Dorobek szkoły w latach 1990-2010
Plan lekcji
Wykaz podręczników
Szkolny Zestaw Programow Nauczania
Dokumenty szkolne
Dla Rodziców
Harmonogram uroczystości szkolnych na rok szkolny 2017/2018
Dokumenty do pobrania
Plan dyżurów w roku szkolnym 2017/18 (II półrocze)
Godziny lekcji i przerw
Godziny odwozów
LOSY ABSOLWENTÓW
Wyprawka Przedszkolaka
Informacje - publiczne
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
W Sławoszewku pachniało piernikami...
  

         By na chwilkę odpocząć i oderwać się od codziennej rzeczywistości zaproszono rodziców dzieci uczęszczających do oddziału przedszkolnego 3-5 latków do udziału w niecodziennych zajęciach. Mile spędzony czas, możliwość wymiany doświadczeń, chwila przystanku w codziennym zgiełku, oraz możliwość wzięcia udziału w innej formie odpoczynku wraz z dzieckiem, oraz integracja rodziców i dzieci z oddziału przedszkolnego   były głównym celem tego spotkania.

          Od14 do 18 grudnia w przedszkolu wychowawca p. Karolina Skibiszewska prowadziła dla dzieci i rodziców zajęcia.  Były to warsztaty z pieczenia  pierników i wszystkiego co się z nimi kojarzy... Okres Świąt Bożego Narodzenia to  czas przygotowań i ciężkiej pracy dla rodziców i ich pociech. Rodzice bardzo licznie uczestniczyli w zajęciach. Pierwszego dnia 14 grudnia odbyły się zajęcia mające na celu przybliżenie historii piernika. By zaciekawić dzieci tym tematem przeczytano dzieciom bajkę ,, O toruńskich piernikach”.
 Z tej historii dzieci dowiedziały się w jaki sposób powstał piernik oraz skąd pochodzi jego nazwa. Mało z nas kto wie, że nazwa piernik pochodzi od słowa
,, pierny” czyli  pieprzny i nieliczni mogli go tylko kosztować. Toruńscy piekarze  prześcigiwali się, by  odkryć tajemniczą i niepowtarzalną recepturę cudownie pachnących pierników. Wraz z historia piernika sławoszewscy mali piekarze gotowali masę , która miała posłużyć kolejnego dnia do wyrobu ciasta na pierniki. Tego dnia po ugotowaniu masy  kolorowaliśmy piernikową  kolorowankę . Kolejnego dnia, czyli 15 grudnia nadszedł dzień wypieku. Zaczęliśmy od przygotowania ciasta na pierniki.  Z mąki, masy piernikowej, przyprawy do piernika, jajek , przygotowaliśmy przy dużej pomocy rodziców pięknie pachnące ciasto piernikowe. Każdy z nas otrzymał kulkę, którą musiał rozwałkować i powykrawać z niej różnego kształtu pierniki. Były: renifery, dzwoneczki, serduszka, gwiazdki z życzeniami Wesołych Świat oraz wiele innych wymyślnych kształtów, kojarzących się ze świętami. Oczywiście bardzo pomocni byli rodzice, którzy pomogli małym piekarzom. Następnie przyszedł moment na odpoczynek. Nasze pierniki piekły się w piecu, a my w tym czasie zajedliśmy ciasto oraz piliśmy ciepłą herbatę. Pierników jednak było dużo. W czasie , gdy się piekły rodzice dzieci z przedszkola czytali dzieciom bajkę ,,Jaś i Małgosia”  braci Grimm. Następnie każda mama zadawała dzieciom pytania do tekstu. Po przeczytaniu bajki  nadszedł czas by  wykonać kolorowe pierniki z papieru i ozdobić nimi chatkę Baba Jagi. Następnie 18 grudnia odbyło się lukrowanie i ozdabianie pierników. Nasze pierniki były bardzo bajkowe i kolorowe. Znalazły się na nich cukrowe dekoracje  oraz wzorki wykonane kolorowymi cukierkowymi pisakami.

         Chwile spędzone w taki sposób są zawsze miłe i pozostają w pamięci dzieci i nie tylko… na bardzo długo. Rodzicom dzieci z oddziału przedszkolnego 3-5 latków należą się podziękowania za wkład i zaangażowanie  włożone w pomoc przy realizacji tego przedsięwzięcia oraz Pani Dyrektor Małgorzacie Szczekockiej za możliwość przeprowadzenia niecodziennych zajęć.

Karolina Skibiszewska

Galeria zdjęć: https://issuu.com/spslawoszewek/docs/pierniki_2017.pptx

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 22 odwiedzin: 5901334