Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Piątek 23 Luty 2018 | Imieniny: Romana, Izabela, Damian
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
Powitanie
Kontakt
O szkole w jubileusz 10-lecia
Jak do nas trafić?
Historia Budzisławia Kościelnego
Informacje
Ceremoniał
Dokumenty szkolne
Zestaw podręczników na rok szkolny 2017/2018. Oddziały gimnazjalne
Pracownicy szkoły
Doradztwo Zawodowe
Biblioteka
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Pedagog szkolny
Samorząd Uczniowski
Plan lekcji
Dla rodziców
Archiwum
Programy i projekty edukacyjne
Gimnazjalne projekty edukacyjne
Innowacje pedagogiczne
Losy absolwentów
Patron Szkoły
Harmonogram dowozów i odwozów - 2016/2017
Ubezpieczenie NNW młodzieży
Sport
Konkursy przedmiotowe
Rekrutacja - 2016/2017
Młodzieżowa Akcja Multimedialna
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
eTwinning
Piotr Wawrzyniak reprezentował nasze gimnazjum na etapie ponadwojewódzkim konkursu PTOP "Salamandra"
  


Po etapie wojewódzkim, który miał miejsce w dniu 22 kwietnia 2017 r., z trójki uczniów przygotowywanych przez panią Marzenę Fedorowicz, jeden zaklasyfikował się do kolejnego etapu konkursu.  Tegoroczna edycja konkursu przyrodniczego przebiega pod hasłem „Ptaki Polski”. Nie dziwił, więc fakt, że właśnie Piotr Wawrzyniak uczeń klasy I osiągnął w nim najlepsze rezultaty.  Jest on, bowiem zapalonym miłośnikiem ptaków, które nie tylko lubi obserwować i o nich czytać, ale również sam hoduje u siebie w domu kilka gatunków papug.

Na tym etapie rywalizowali ze sobą najlepsi uczniowie z województwa wielkopolskiego i lubuskiego. Już sam udział na tym etapie jest dużym wyróżnieniem.  Tematyka konkursu obejmuje bardzo szczegółowe i specjalistyczne zagadnienia z ornitologii, a jak wiemy ptaki to grupa najliczniej reprezentowanych kręgowców w Polsce.

Po zmaganiach konkursowych na wszystkich uczestników czekała wielka atrakcja w postaci wycieczki do rezerwatu przyrodniczo-astronomicznego Morawsko.  Tam grupy wraz z przewodnikami zwiedzali rezerwat zapoznając się z walorami przyrodniczymi i historią powstania jezior kosmicznych, które są śladem po upadku meteorytu Morawsko około 5 tysięcy lat temu. Znajduje się tutaj aż 6 kraterów, z których największy ma około 90 metrów średnicy i ponad 11 metrów głębokości. Historia odnalezienia pierwszego meteorytu opowiedziana przez panią przewodnik bardzo wszystkich zaciekawiła, bowiem wiąże się z kopaniem umocnień wojskowych przez niemieckich żołnierzy w 1914 r. Na terenie rezerwatu znaleziono wiele meteorytów w tym największy o masie 261 kg, który trafił do Instytutu Geologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Jest to największy meteoryt znaleziony w Polsce. Będąc w rezerwacie uczniowie znaleźli się jednocześnie na najwyższym wzniesieniu Poznania – Górze Morawsko, a wędrując szlakiem turystycznym uczestnicy pilnie obserwowali i nazywali napotkane gatunki ptaków w lesie grabowo-dębowym, podziwiali też liczne gatunki rzadkich roślin. Była to bardzo pouczająca i ciekawa wycieczka, dlatego można śmiało powiedzieć, że udział w konkursach zawsze poszerza wiedzę nie tylko związaną z tematem konkursu, ale i w wielu innych aspektach.

 

MF

 

     

 
Pozostałe w dziale
 
Plan działań na rok szkolny 2017 - 2018
 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 16 odwiedzin: 4692412