Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Sobota 20 Kwiecień 2024 | Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
Kontakt
Patron szkoły
Historia szkoły
Hymn szkoły
Nasze osiągnięcia
Dokumenty
Pracownicy ZSP
Uczniowie
Bezpieczna+
Rada Rodziców
Informacje dla rodziców
Samorząd Uczniowski
Kalendarz roku szkolnego 2019/2020
Szkolny zestaw podręczników na rok szkolny 2019-2020
Pedagog
Świetlica szkolna
Biblioteka szkolna
Stołówka
Szkoła Promująca Zdrowie
Uroczystości szkolne
Innowacja pedagogiczna
Programy, projekty
Projekty unijne
Uroczystości przedszkolne
Akademia Zdrowego Przedszkolaka
Gazetka przedszkolna
Ogólnopolska Akcja MEN „Ćwiczyć każdy może” zorganizowana w ramach Roku Przedszkola w Ruchu
CHÓR SZKOLNY
OTK 2019
Doradztwo zawodowe
Współpraca ze szkołą w Koziatyniu (Ukraina)
Erasmus+
eTwinning
Losy absolwentów Gimnazjum im.Noblistów Polskich
Projekt "Czynna ochrona pszczołowatych w parkach krajobrazowych"
Ubezpieczenie
Sprawozdania finansowe
Dyskoteka Andrzejkowa
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
My na Ukrainie
  

Na przełomie września i października w ramach Międzynarodowej Wymiany Młodzieży przebywaliśmy na Ukrainie. Podobnie jak w czerwcu, kiedy to gościliśmy młodzież z Koziatynia, celem spotkania było wzmacnianie dialogu międzykulturowego poprzez budowanie postaw otwartości, tolerancji i wzajemnego szacunku, rozwijanie umiejętności posługiwania się językami obcymi oraz poznawanie historii, obyczajów i tradycji naszych krajów. Nie mniej ważnym było dla nas poszukiwanie śladów polskości na Ukrainie. Opiekunami projektu polsko- ukraińskiego są nauczyciele języków obcych: p. A. Kaczmarek i p. A. Hmielewska. Podczas wyjazdu działania projektowe wspierał nauczyciel geografii, p. M. Sobecka.
Nasze spotkanie z Ukrainą zaczęliśmy od Lwowa: Rynku i Wysokiego Zamku. Spacer po Łyczakowskim Cmentarzu uświadomił nam jak losy wielu Polaków splotły się z historią ukraińskiej ziemi. W zabytkowej Operze Lwowskiej zachwyciliśmy się „Cyrulikiem Sywilskim”. W drodze do Koziatynia zwiedziliśmy Poczajowską Ławrę oraz Muzeum Juliusza Słowackiego. Koziatyń ugościł nas po królewsku. Mer miasta, p. Aleksandr Puzyr oraz dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Profilowanej im. Tarasa Szewczenki, p Raisa Jur-Kyryluk zaplanowali nasz pobyt w najdrobniejszych szczegółach, zapełniając nasz kalendarz działań od wczesnego ranka po późny wieczór! W Urzędzie Miejskim mer Koziatynia zapoznał nas ze strukturą i działaniami lokalnych władz. W dniu Pracownika Oświaty wzięliśmy aktywny udział w lekcjach języka angielskiego, języka niemieckiego, przyrody i literatury. Wspólna praca na lekcjach młodzieży polskiej i ukraińskiej była emocjonującym doświadczeniem! Wzięliśmy udział w warsztatach plastycznych w Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży oraz w Muzeum Historii Miasta i do domu wrócimy z własnoręcznie ozdobionymi „ukraińskimi motywami" łyżkami, podstawkami i czajniczkami. Ogromnych wrażeń dostarczyły nam wycieczki do Winnicy, Kamieńca Podolskiego i Kijowa! W drodze do Winnicy byliśmy przy Pomniku Pojednania Narodów Polskiego i Ukraińskiego. Na malutkim cmentarzu w Machniwce znaleźliśmy wiele śladów polskiej historii. Olbrzymia słodka przyjemność spotkała nas podczas zwiedzania fabryki "Rochen”, a automobilne przeżycia towarzyszyły nam w Winnickim Muzeum Retrotechniki. Wieczór spędziliśmy na pokazie multimedialnej fontanny. W Kamieńcu Podolskim, dawnej twierdzy polskiej podziwialiśmy malowniczą panoramę Smotryczy i okolicznych wzgórz. Byliśmy na Rynku Polskim, na którym króluje Ratusz Polski oraz w katedrze, obok której znajduje się pomnik pamięci pułkownika Michała Jerzego Wołodyjowskiego! W Kijowie- mieście złotych kopuł i świętych pieczar, zwiedziliśmy: Muzeum Wody, Muzeum Lotnictwa, Chreszczatyk - główną aleję miasta, Sobór Sofijski, Pomnik Przyjaźni Narodów- tzw. Tęczę. Podziwialiśmy piękny widok na Dniepr. Ostatni dzień pobytu w gościnnym Koziatyniu uświetnił wspaniały koncert przygotowany dla nas przez nauczycieli i uczniów lokalnej Szkoły Muzycznej. Prawdziwych wzruszeń dostarczył nam występ zespołu " Podolski Kwiat" z Polskiej Sobotnio-Niedzielnej Szkoły w Koziatyniu. Wieczorem biesiadowaliśmy i tańczyliśmy w rytm ukraińskiej muzyki. "Żal, żal za dziewczyną, za zieloną Ukrainą. Żal, żal serce płacze..."- dzień wyjazdu, to wzruszenie, łzy, uściski i nadzieja rychłego spotkania. W drodze do Polski zobaczyliśmy Berdyczów, Żytomierz, Równe i Łuck.
Dziękujemy władzom samorządowym Gminy i Miasta Kleczew, dyrekcji naszej szkoły i opiekunom za możliwość wyjazdu i brania udziału w tak ciekawych „międzynarodowych” działaniach. Mamy nadzieję, że nasze doświadczenia i nawiązane przyjaźnie zaowocują w przyszłości…

Martyna, Wiktoria, Michalina i Hania, kl.III- oddziały gimnazjalne,
Zespół Szkolno –Przedszkolny w Kleczewie

Zdjęcia do artykułu
 

1  2  3  

 
wszystkich zdjęć: 18

1  2  3  
 
«« wstecz
drukuj
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 5 odwiedzin: 8108366