Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Środa 24 Kwiecień 2024 | Imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
Kontakt
Struktura Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
Pracownicy ZSP
Historia
O Arkadym Fiedlerze
Dokumenty szkolne
Ceremoniał
Dokumenty Przedszkola
Biblioteka
Świetlica szkolna
Szkoła Promująca Zdrowie
Doradztwo zawodowe
Innowacje pedagogiczne, projekty edukacyjne
Projekty unijne
eSzkoła Wielkopolska - Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan
"Ćwiczyć każdy może" - Ogólnopolska Akcja MEN organizowana w ramach Roku Szkoły w Ruchu
Dla rodziców
Zestaw podręczników w roku szkolnym 2019/2020
Plan lekcji, rozkład dzwonków
Ubezpieczenie uczniów
Harmonogram dowozów i odwozów
Pedagog
Zamówienia publiczne
Rządowy Program BEZPIECZNA + 2016
Z życia Szkoły (archiwum)
Z życia Przedszkola (archiwum)
Na sportowo (archiwum)
Losy absolwentów
RODO
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Ogólnopolski program PCK "Chroń dziecięce uśmiechy"
  


W tym roku szkolnym, kolejny raz przystąpiliśmy do Ogólnopolskiego programu PCK „Chroń dziecięce uśmiechy”, który powstał we współpracy Polskiego Czerwonego Krzyża z firmą Wrigley Poland, producenta bezcukrowych gum do żucia Orbit oraz Polskim Towarzystwem Stomatologicznym. Udział w nim jest bezpłatny. Istotą programu dotyczy propagowanie zabiegów mających na celu dbałość o zdrowe zęby, a co za tym idzie piękny uśmiech dziecka. Realizowany poprzez zabawę, różnego rodzaju doświadczenia uświadamia dzieciom, jak ważne i skuteczne są najprostsze metody domowej profilaktyki próchnicy oraz kontrolne wizyty u dentysty.

Działania w ramach programu „Chroń dziecięce uśmiechy” przeprowadzony był w klasie pierwszej i klasach IV a, b. Razem objęły 53 uczniów. Realizowały je: pani Katarzyna Szadkowska w klasach czwartych i pani Anna Baraniecka w klasie pierwszej. Koordynatorem programu była pani Łucja Maciejewska – opiekun Szkolnego Koła PCK. Działania pedagogów wspierała pani Barbara Gronowska – Graczyk – miejscowy lekarz stomatolog.

Realizacja programu w klasie I a, miała na celu wzbogacenie wiedzy uczniów na temat budowy, roli i funkcji zębów, dbania o higienę jamy ustnej, konieczności czyszczenia zębów przynajmniej dwa razy dziennie. Zapoznano dzieci z pracą lekarza dentysty. Zwrócono uwagę na konieczność regularnych kontroli uzębienia i oswojenie uczniów z wizytami w gabinecie stomatologicznym. Podczas spotkań dzieci wykonały prace plastyczne nt. „Jak dbam o swoje zęby?”, dowiedziały się m.in. jak są zbudowane i jak o nie dbać, co im szkodzi, czym jest próchnica, profilaktyka fluorowa, kiedy wymieniać szczoteczkę i po jakie dodatkowe akcesoria higieny jamy ustnej sięgać. Na podstawie historyjki obrazkowej przygotowały się do wizyty u dentysty.  Podsumowaniem realizacji programu było spotkanie uczniów klasy pierwszej i klas drugich z panią Barbarą Gronowską – Graczyk – lekarzem stomatologiem. Pani doktor szczegółowo wyjaśniła jak zbudowany jest ząb i co sprzyja, a co szkodzi jego zdrowiu. Pokazała, jak prawidłowo myć zęby oraz omówiła, jak prawidłowo powinna wyglądać szczoteczka do zębów. Tradycyjnie na zakończenie spotkania uroczyście przyjęła  do Klubu Wiewiórka wszystkich uczniów klasy I a, wręczając im stosowne legitymacje.

Uczniowie klas IV, realizując zadania w ramach wyżej wymienionego programu uczestniczyli, w cyklu zajęć, podczas których oceniali swój stan uzębienie, podawali sposoby dbania o zęby, dyskutowali na temat częstości ich mycia oraz o  innych sposobach dbania o higienę jamy ustnej. Ponadto utrwalona została wiedza dotyczącą czterech kroków dbania o zęby. Po raz kolejny ze smutkiem dzieci przypomniały sobie, że słodycze szkodzą zębom. Jak zwykle hitem programu były doświadczenie z jajkiem i octem, które uczniowie wykonali w domu, a obserwacjami i wnioskami dzielili się podczas lekcji. Podsumowaniem zajęć była gra planszowa.

Realizacja programu była kolejnym działaniem, które zapewne podniesienia świadomości uczniów i rodziców na temat konieczności dbania o higienę jamy ustnej. Działania zaproponowane w programie przyczynią się do wykształcenia pożądanych postaw i nawyków higienicznych, a co za tym idzie pozwolą uczniom zachować piękny uśmiech.

        

A. Baraniecka,

Ł. Maciejewska,

K.  Szadkowska

 

           

 

                                                   

 

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 1 odwiedzin: 8111083