Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Sobota 27 Kwiecień 2024 | Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Kolędy polskie źródłem tradycji narodowych
  

Muzyka zawsze była i będzie nieodzownym elementem wszelkiego świętowania. Symbolizuje radość i uświetnia wszelakie uroczystości. I tak z uroczystością Narodzenia Pańskiego łączy się śpiew specjalnych pieśni zwanych kolędami. Nazwa kolędy jako popularnej dziś pieśni związanej ze Świętami Bożego Narodzenia pochodzi od łacińskiego, „calendae”, co oznaczało w kalendarzu juliańskim pierwszy dzień miesiąca. Aby, przybliżyć wszystkim ludziom znaczenie niektórych kolęd,  za namową p. Lilli Wawrzyniak i przy współpracy z p. Agnieszki Grzesiak jak i p. Sławomira Marka postanowiliśmy wystąpić z koncertem kolęd. Za miejsce naszego występu wybraliśmy kościół parafialnym pod wezwaniem św. Andrzeja w Kleczewie.
W związku z tym, chór z Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Kleczewie oraz Zespół „Black red” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury pod kierownictwem pani Agnieszki Grzesiak,  zaprezentował 29 stycznia w niedzielę, kilka starych jak i nowszych kolęd i pastorałek.
Jako pierwszy usłyszeliśmy utwór: „Tryumfy Króla Niebieskiego” i „Dzisiaj w Betlejem”. 
„Tryumfy Króla Niebieskiego” –  powstały w połowie XVIII wieku. Najstarszy zapis tekstu i melodii został sporządzony przez Annę Kiernicką ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek i znajduje się w Kancjonale pochodzącym z 1754. Tekst kolędy zamieścił ks. Michał Marcin Mioduszewski w Śpiewniku kościelnym w 1853, natomiast zapis melodii znajduje się w Śpiewniczku zawierającym pieśni kościelne autorstwa ks. Jana Siedleckiego wydanym w Krakowie w 1879.
„Dzisiaj w Betlejem” – to jedna z nowych kolęd. Jej radosny, taneczny charakter podkreślony jest polonezowym rytmem melodii. Autor słów i melodii jest nieznany. Jej tekst znajdziemy dopiero w śpiewniku ks. Siedleckiego z 1878 roku. Na bazie tej kolędy powstawały liczne utwory okolicznościowe, m.in. tzw. kolędy patriotyczne, jak jedna z pieśni grudnia 1970 roku na Wybrzeżu.
Obie te kolędy usłyszeliśmy w wykonaniu połączonych chórów Gimnazjum i Szkoły Podstawowej.
Pieśń „Cicha noc”  powstała w przeddzień Wigilii 1818 r. w małej wiosce Obendorf niedaleko Salzburga. Od tej pory z każdym dniem rosła popularność kolędy. Do Drezna zabrali ją wędrowni rzemieślnicy. Tam też po raz pierwszy wydrukowano słowa i nuty kolędy, którą nazwano „Stille Nacht”. Pieśń dotarła do wszystkich niemalże zakątków świata. Cieszy się też ogromną popularnością w Polsce.
Usłyszeliśmy tę kolędę w wykonaniu Aleksandry Narożnej uczennicy Gimnazjum.
„Pójdźmy wszyscy do stajenki” - tekst tej kolędy pochodzi z XVIII wieku, melodia zaś z XIX. Posiada charakter marszowy. Znany jest tekst 14 zwrotkowy z inną melodią zanotowany w kantyczkach karmelitańskich z XVIII wieku. 
„Mizerna cicha” - piękny tekst Lenartowicza wydany w 1849 roku doczekał się wielu opracowań muzycznych. Największą popularność zdobyła wersja z melodią Jana Galla. W wersji tej kolęda posiada charakter kołysanki.
„Maleńka miłość” - ta kolęda jest często wykonywana  przez współczesnych artystów, zaś  autorem słów jest Lisicka Amelia a muzyki Klejne Henryk.
Trzy te kolędy usłyszeliśmy w wykonaniu zespołu „Black red” z Gminnego Domu Kultury.
„Niezwykłe jest bogactwo kolęd polskich i niepospolite są ich wartości artystyczne. Nie wiem, czy inny kraj może pochwalić się zbiorem podobnym do tego, który posiada Polska” – tak przed laty określił nasz dorobek dziejowy wieszcz polski Adam Mickiewicz. Już wtedy wiedział jak ogromną rolę mogą spełnić tradycje w życiu narodu polskiego. Wiele zwyczajów przetrwało do naszych czasów. Ubieranie, przystrajanie choinki, pasterka, chodzenie po kolędzie, noszenie szopki przez przebierańców i kolędników. Już dzisiaj wiele popularnych dawniej kolęd i pastorałek zostało zapomnianych, a do tradycji wchodzą następne.
Nie zaprzepaśćmy jednak tego, co dokonali nasi przodkowie, doceńmy ich niełatwą pracę w zbieraniu naszego dorobku artystycznego. Niech w każdym polskim domu w okresie Świąt Bożego Narodzenia nie zabraknie tak pięknej tradycji- tradycji śpiewania kolęd i pastorałek. 
         „Gdzie słyszysz śpiew tam wstąp,
         Tam ludzie dobre serca mają, 
         Bo ludzie źli, ach wierzaj mi,
         Ci nigdy nie śpiewają...” 
                        Wolfgang Goethe.
Występujący wraz z panią Agnieszką Grzesiak, Lillą Wawrzyniak i Sławomirem Markiem pragną serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do uświetnienia naszego występu.

Uczniowie z Gimnazjum
w Kleczewie wraz z p. Lillą Wawrzyniak

 

Zdjęcia do artykułu
 

1  2  

 
wszystkich zdjęć: 11

1  2  
 
«« wstecz
drukuj
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 11 odwiedzin: 8121779