Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Piątek 26 Kwiecień 2024 | Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Król Stanisław zaprasza...
  

Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto dla wszystkich pracowników oświaty. I w naszym gimnazjum miał on wyjątkową oprawę. Pani dyrektor Elżbieta Raźna rozpoczęła obchody tego dnia słowami skierowanymi do swoich współpracowników, a następnie wręczyła tym najbardziej zasłużonym dowody uznania, czyli Nagrody Dyrektora.
Gimnazjaliści zaproponowali zebranym pedagogom przedstawienie artystyczne, które przeniosło  widownię  w czasy stanisławowskie i przywołało historię powstania najważniejszych instytucji życia kulturalnego i politycznego oświecenia. Jednym z pomysłów obozu reform był pierwszy w Polsce Teatr Publiczny, dlatego tym bardziej młodzi artyści skłonili się ku sztuce teatralnej. Miał być to miły podarunek dla nauczycieli i pracowników szkoły w dniu ich święta.
Bohaterem przedstawienia był młody uczeń gimnazjum – Szymon, w tej roli Gabrysia Banaszak, który z uporem próbował przyswoić sobie najważniejsze daty z historii. Znużony ogromem materiału, zasnął nad podręcznikiem, ale we śnie powędrował na niecodzienne spotkanie z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim – w tej roli Marysia Chojnacka oraz gościem obiadów czwartkowych biskupem Ignacym Krasickim, w którego wcielił się Paweł Dobry. Na potrzeby sztuki, Adamem Naruszewiczem została  Julka Kulczak, a Ignacym Potockim – Ola Wilińska. Nad stołem panującego czuwały dwie służki, w tych rolach - Martyna Pawlaczyk i Wiktoria Wozińska.
Język bohaterów był stylizowany na mowę oświeceniową, przywołano najważniejsze reformy i najbardziej zasłużonych reformatorów. Podkreślono zmiany w szkolnictwie, mówiono o nauczaniu historii, filozofii, nauk przyrodniczych i rozwoju fizycznym. Zaprezentowano także układ gimnastyczny w wykonaniu dziewczyn: Aleksandry Grzeszczak, Agaty Linik, Sary Tomczyk i Weroniki Walczak. Przypomniano walkę Konarskiego z przywarami polskości, jego umiłowanie gramatyki i języka narodowego. Potwierdzeniem tych innowacji miał być krótki wywiad z czasownikiem przygotowany przez Adrianę Naumczuk i Olafa Radeckiego.
Na obiadach nie zabrakło suszonych śliwek, które okazały się sygnałem do zakończenia spotkania. Nad całością czuwała prowadząca Ula Paszek, a niezwykły wymiar muzyczny zapewnił chór pod przewodnictwem Pani Agnieszki Grzesiak. Trzeba przyznać, że nasza szkoła ma kilka muzycznych perełek.
Na koniec dziękuję wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie spektaklu. Dziękuję za pomoc w przygotowaniu dekoracji Pani Lilli Wawrzyniak, wypożyczenie rekwizytów Pani Barbarze Mrozińskiej, przygotowanie układu gimnastycznego, którego opracowaniem zajęła się Pani Magdalena Socha. Natomiast za opanowanie dźwięku i nagłośnienie - Panom Krzysztofowi Szymańskiemu oraz Arkadiuszowi Michalakowi. Serdecznie dziękuję za współpracę.

Aneta Lorenc – Jelonek
- autor scenariusza

Zdjęcia do artykułu
 

1  2  

 
wszystkich zdjęć: 8

1  2  
 
«« wstecz
drukuj
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 8 odwiedzin: 8114598