Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Piątek 26 Kwiecień 2024 | Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Wolność - to diament do oszlifowania...
  

Słuchając słów piosenki Marka Grechuty Bo wolność to nie cel, lecz szansa spełnić marzenia…, w wykonaniu chóru naszego gimnazjum, można pogrążyć się w zadumie nad tym jak bardzo zmieniła się Polska przez ostatnie 30 lat. I oto chodziło organizatorom uroczystości. Tegoroczne obchody Dnia Patrona w Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Kleczewie, miały uzmysłowić jakie ogromne znaczenie mają wydarzenia zapisane na kartach historii naszego kraju. Scenariusz przedstawienia, w możliwie najwierniejszy sposób, odzwierciedlał trudne czasy PRL–u. Sytuacja polskiego społeczeństwa nie malowała się w jasnych kolorach. Liczne wystąpienia robotników, demonstracje studentów, świadczyły o tym, że ludzie nie mieli najmniejszego wpływu na kształt naszego państwa, a wszelkie protesty były zdecydowanie i krwawo tłumione przez władzę. Dzisiejszej młodzieży trudno jest uwierzyć, że sklepowe półki „świeciły” pustkami, natomiast drobne przejawy wyjątkowości i urozmaicenia przychodziły z zagranicy i to tylko tuż przed świętami. Niezwykle ciężko przedstawić powagę i znaczenie skomplikowanej sytuacji gospodarczej. Mamy jednak nadzieję, że gimnazjaliści w swoich rolach, zdradzili odrobinę historycznych faktów. Patrząc z perspektywy czasu, zabawne wydają się kolejkowe nieporozumienia, „stanie dla stania” i „kartki na kartki”, ale właśnie takie były czasy. Niezadowolenie rosło i czekało tylko na właściwy moment, którym okazała się wizyta Jana Pawła II w Polsce – Syna Polskiej Ziemi. Jego słowa były prorocze i do dzisiaj wielu Polakom kojarzą się z przebudzeniem po długim zimowym śnie. Przywołanie wersów Przesłania Pana Cogito: Idź wyprostowany… bądź odważny… bądź wierny, idź! - stało się etyczną wskazówką życia. Być może podobne słowa odbijały się echem pomiędzy robotnikami Stoczni Gdańskiej, którzy modląc się walczyli o utworzenie związków zawodowych. Zdecydowanie najjaskrawszą postacią tamtych wydarzeń okazał się jeden z naszych patronów – Lech Wałęsa. Jego rozmowy doprowadziły do podpisania przez władze robotniczych postulatów. Niestety, bardzo szybko aresztowano działaczy Solidarności, w tym Wałęsę. 13 grudnia 1981 roku ogłoszono stan wojenny. Na szczęście Solidarność nie przestała działać i 6 lutego 1989 roku rozpoczęto rozmowy przy okrągłym stole. W ich wyniku powstał pierwszy powojenny niekomunistyczny rząd. Zebrani na uroczystości goście mogli przywołać te zdarzenia za pomocą wykorzystanych w przedstawieniu slajdów.
Przygotowany spektakl miał pokazać jak silna była w polskim narodzie idea wolności, jakie znaczenie odegrała Solidarność i Lech Wałęsa uhonorowany później Nagrodą Nobla. Wieczorem drzwi naszej szkoły otwierały się dla tych, którzy chcą dalej walczyć o wolność dla potrzebujących osób, biorąc udział w takich akcjach jak Maraton Pisania Listów oraz zapalenie symbolicznego światła upamiętniającego ofiary stanu wojennego. I tak oto kilka wydarzeń zostało spiętych jedną zasadniczą klamrą: wolność – królestwo dobrych słów, mądrych myśli… i wiary w ludzi.

Aneta Lorenc-Jelonek

Scenariusz

Zdjęcia do artykułu
 

1  2  3  

 
wszystkich zdjęć: 14

1  2  3  
 
«« wstecz
drukuj
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 15 odwiedzin: 8114220