Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Sobota 4 Maj 2024 | Imieniny: Florian, Malwina, Monika
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Erasmus Plus z Grecją i Włochami - pierwsza wizyta
  

Wizyta gości z Grecji i Włoch w ramach projektu Erasmus +

W grudniu w związku z inauguracją projektu  „Tradycje naszym dziedzictwem kulturowym”  mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole nauczycieli z Włoch i Grecji, przedstawicieli szkół, które współpracują z nami w tym projekcie. Koordynatorem projektu jest dyrektor szkoły p. Witold Szczepaniak. W skład grupy projektowej wchodzą p. Sylwia Stasikowska, p. Marlena Jałoszyńska, p. Beata Polanowska, p. Ewa Kazimierska, p. Mariola Chojnacka, p. Melanie Marx.

Tematem przewodnim wizyty były tradycje jesienne i bożonarodzeniowe naszego regionu ze szczególnym uwzględnieniem tradycji rogala świętomarcińskiego, stąd tytuł naszego spotkania  brzmiał  „Tajemnice rogala marcińskiego”.

Pierwszego dnia delegacja naszej szkoły powitała na lotnisku Chopina w Warszawie przedstawicieli nauczycieli z Grecji i Włoch. Dzień ten był pełen emocji i przygotowań do kolejnych atrakcji, które czekały na naszych sympatycznych gości.

Kolejny dzień rozpoczął się poranną wizytą nauczycieli z Grecji: Christiny Drakopoulou, Athanasii Bakamitsou, Antonii Kafetzaki, Lamprosa Athanasopoulosa i Włoch: Danieli Pampaloni, Teresy Marii de Vito, Rosselli Ughi, Giuliany Magli w Zespole Szkolno -Przedszkolnym w Kleczewie. Po oficjalnym powitaniu i obejrzeniu wystaw prezentujących pasje nauczycieli, prac pań: Henryki Sochy, Honoraty Dzwoniarskiej, Lilli Wawrzyniak, Haliny Szymańskiej, Małgorzaty Dylewskiej, Anny Kozłowskiej, Renaty Michalak, zebrani udali się na halę sportową, gdzie wszyscy uczestniczyliśmy w części artystycznej przygotowanej przez uczniów pod czujnym okiem nauczycieli realizujących projekt, a także pań: Karoliny Żurańskiej, Magdaleny Sochy, Katarzyny Stróżyk-Drzewieckiej. Scenografię przygotowała pani Honorata Dzwoniarska. Biorąc pod uwagę temat przewodni, jakim są tradycje i dziedzictwo kulturowe zaprezentowano część artystyczną w kilku odsłonach tematycznych. Pierwsza część to głównie wątki patriotyczne stanowiące naszą tożsamość narodową, następnie multimedialne prezentacje wszystkich krajów i szkół biorących udział w projekcie. Nad powstaniem prezentacji o naszym kraju i o naszej szkole czuwali nauczyciele: p. Melanie Marx, p. Maria Kosińska, p. Małgorzata Sobecka, p. Arkadiusz Michalak. W związku z przedświątecznym czasem w kolejnej części programu rozpoczęliśmy wspólne radosne kolędowanie oraz powitaliśmy Mikołaja. Po uczcie artystycznej goście spacerując podziwiali naszą placówkę, na dłuższy moment zatrzymali się przy kąciku tradycji przygotowanym przez panią Honoratę Dzwoniarską z pomocą: Katarzyny Stróżyk-Drzewieckiej, Melanie Marx, Marioli Chojnackiej i Piotra Szymańskiego. Po czym udali się na tradycyjny polski obiad z kotletem schabowym i zupą pomidorową w roli głównej. Poczęstunek przygotowała pani Danuta Stolarska, a świątecznym  wystrojem stołu zajęła się pani Halina Szymańska.

Kolejnymi punktami wizyty tego dnia były: spotkanie z panem burmistrzem Mariuszem Musiałowskim w Urzędzie Gminy i Miasta Kleczew, nawiązanie współpracy z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Kleczewie, zwiedzanie miasta i poznanie jego historii.  W godzinach popołudniowych zgromadziliśmy się wszyscy przy wspólnym wigilijnym stole. Zaproszeni goście z dużym zainteresowaniem obserwowali tradycje związane z polską bożonarodzeniową obrzędowością. Chętnie dołączyli do życzeń i nowego dla nich doświadczenia dzielenia się opłatkiem.

Następnego dnia w godzinach porannych w wiatraku Szczepan w Budzisławiu Kościelnym zgromadzeni wysłuchali prelekcji nt. procesu powstawania mąki i chleba. Była to teoretyczna część zajęć, które przeprowadzili p. Teresa Fekner i p. Maciej Grzeszczak. Następnie odbyły się warsztaty pt.: „Bombka w barwach narodowych.” Zadaniem gości, którym towarzyszyli kleczewscy uczniowie z p. dyrektorem Witoldem Szczepaniakiem, p. Sylwią Stasikowską i p. Ewą Rajtakowską było ozdabianie tradycyjnej bombki bożonarodzeniowej. Każda z grup dekorowała bombki w swoich barwach narodowych. Przewodnią techniką był quilling, ale używano również wielu innych materiałów ozdobnych. Niewątpliwie dużą atrakcją było oglądanie wiatraka, który jako obiekt jest już na świecie rzadkością.

Pełni wrażeń goście, nauczyciele biorący udział w projekcie a także p. Magdalena Kurowska z grupą uczniów udali się do Woli Spławieckiej, gdzie w ramach kontynuacji zajęć uczestniczyli w praktycznej ich części dotyczącej powstawania chleba, warsztatach gotowania potraw regionalnych oraz warsztatach rękodzieła. Nie sposób tutaj nie wspomnieć o niesamowitym zapachu pieczonego chleba, o naturalnych smakach i serwowanych potrawach. W obecnych czasach jedzenia typu fast food, są one niewątpliwie dobrem narodowym. Po wspaniałej uczcie, w dużej mierze przygotowanej samodzielnie pod czujnym okiem pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Spławieckiej - przewodniczącej p. Grażyny Michalskiej oraz członkiń: p. Marii Walczak, p. Iwony Bułakowskiej, p. Anety Kanapy, p. Hanny Walczak, p. Katarzyny Biernackiej, p. Eweliny Pawlaczyk, p. Katarzyny Działakiewicz, p. Mirosławy Przybylskiej, p. Urszuli Maciejewskiej, p. Wioletty Maciejewskiej, p. Beaty Flejszman, p. Ewy Pospiesznej, p. Renaty Herman, p. Mileny Woźniak, p. Heleny Stefańskiej, p. Agnieszki Kamińskiej, gościnnie udział wzięły również panie - z Koła Gospodyń Wiejskich w Józefowie p. Daniela Tylman, z Koła Gospodyń Wiejskich w Jabłonce panie - Jadwiga Medyńska, Wiesława Iwińska, Henryka Socha. Wszyscy obecni zachęceni zaprezentowaną wystawą z radością wzięli udział w warsztatach z filcowania, robótek na drutach, szydełkowania i haftowania prowadzonych m.in. przez p. Małgorzatę Dylewską oraz p. Annę Kozłowską. Trzeba przyznać, że powstawały dzieła imponujące, niektórzy zapewne odkryli w sobie talent i pasję, inni natomiast żartowali, że mogą stać się przedstawicielami kierunków artystycznych takich jak kubizm czy surrealizm. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich wręczyły gościom piękne, wykonane przez siebie prace.

Wszystkie warsztaty zakończyły się miłym akcentem rozdania przez pana dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kleczewie certyfikatów współpracy.

Tego dnia po południu, korzystając z zaproszenia pana burmistrza goście z zagranicy w towarzystwie dyrektora szkoły oraz delegacji nauczycieli udali się na gminne spotkanie wigilijne. Tym razem już pamiętając wcześniejsze spotkanie, sami z dumą inicjowali polską tradycję dzielenia się opłatkiem. Wysłuchali życzeń składanych przez włodarzy naszego miasta a także kolęd w wykonaniu dzieci.

Sobota upłynęła pod znakiem wyjazdu do Poznania. Pierwszym punktem pobytu w stolicy Wielkopolski była wizyta w Muzeum Etnograficznym, gdzie odbyły się warsztaty wykonywania bożonarodzeniowych ozdób ze słomy. Uczestnicy podziwiali pokonkursową wystawę szopek bożonarodzeniowych o charakterze religijno-patriotycznym. Ponadto zwiedzając wystawę „Znak polskości. Strój wiejski poznański i jego funkcja patriotyczna” zobaczyli jak wyglądały dawne stroje ludowe.

Kolejnym punktem pobytu w Poznaniu były warsztaty, w których uczestniczyli goście i nauczyciele z naszej szkoły, które odbyły się w Rogalowym Muzeum Poznania. Była to okazja do poznania receptury i składników używanych do produkcji rogali a także do wysłuchania legend o powstaniu rogali. Uczestnicy warsztatów własnoręcznie wyrabiali ciasto i piekli rogale przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Wypieki były wyjątkowo udane i smakowite, czego potwierdzeniem były certyfikaty czeladnicze dla wszystkich biorących udział w warsztatach. W ten sposób poznane „tajemnice rogala marcińskiego” były uwieńczeniem naszego pierwszego spotkania projektowego.  

Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy, tak więc i wizyta naszych nowych przyjaciół w Polsce w niedzielę dobiegła końca. Goście otrzymali od nas drobne upominki, które m. in. własnoręcznie wykonały pani Anna Kozłowska i pani Halina Szymańska.

Pożegnaliśmy się pełni wrażeń, wspólnych przeżyć i wspomnień, mając nadzieję na ponowne rychłe spotkanie, które tym razem ma się odbyć w słonecznej Italii.

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację działań projektowych oraz zorganizowanie pobytu naszych gości. Dziękujemy rodzicom, nauczycielom, pracownikom OSiR-u, Centrum Kultury oraz uczniom, którzy pomogli w organizacji uroczystości. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przebiegu wizyty, a wszystkim nauczycielom, którzy udostępnili nam zdjęcia z tych wydarzeń, bardzo dziękujemy.

 

 

Nauczyciele z grupy projektowej

„Tradycje naszym dziedzictwem kulturowym”

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

Erasmus Plus z Grecją i Włochami - pierwsza wizyta (https://photos.app.goo.gl/DcWPuiSoM2K7u7DM8)

Z wizytą w Wiatraku Szczepan (https://photos.app.goo.gl/ujbqETTCbxVwVncL6)

Warsztaty z gotowania i rękodzieła w Woli Spławieckiej (https://photos.app.goo.gl/GZChmJhbBX4rG57EA)

Warsztaty kulinarne (https://photos.app.goo.gl/qU7ZiVTP9A1kWQji9)

Pieczenie chleba (https://photos.app.goo.gl/ADHxVFVZ4HVouXB39)

Historia Rogala Świętomarcińskiego (https://photos.app.goo.gl/HtW6FmuoWgjrqgmF7)

„Znak polskości”. Strój wiejski poznański i jego funkcja patriotyczna (https://photos.app.goo.gl/Rz4i3NVCrTL56sLt6)

Słomkarstwo - bożonarodzeniowe ozdoby ze słomy (https://photos.app.goo.gl/ZY5koC62TVojQW5d6)

Uczestniczyliśmy w Betlejem Poznańskim 2018: Świąteczna parada i jarmark świąteczny (https://photos.app.goo.gl/1viSYjmP2ZpPvNFL9)

Kącik tradycji (https://photos.app.goo.gl/mucFXWA3zAH7huum7)

Żłóbek Wielkopolski 2018 (https://photos.app.goo.gl/h8wLo9KpJqVf5c9d9)

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 5 odwiedzin: 8130589