Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Niedziela 5 Maj 2024 | Imieniny: Irena, Waldemar, Iryda
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Co Pula (i my !) widziała ? (koło medialne gim. Kleczew)
  

Dzięki rządowemu programowi „Wyrównywanie Szans” uczniowie Gimnazjum w Kleczewie, działający w kołach: medialnym, języka angielskiego, historycznym i europejskim mieli okazję uczestniczyć w dwóch wycieczkach i zwiedzić wiele ciekawych miejsc oraz poznać historię Polski.

Pierwsza, 2-dniowa wycieczka do Warszawy (14- 15.10), zaczęła się od podarowania nauczycielom drobnych upominków z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Opiekun „medialnych” p. Anna Kaczmarek dostała od swych podopiecznych żabę-maskotkę, która po burzliwych obradach otrzymała imię Pula i stała się Maskotką Koła Medialnego. Zadaniem Puli jest towarzyszenie we wszystkich działaniach podejmowanych przez członków koła. Cóż więc Pula z nami widziała…Po długiej podróży pierwszym przystankiem w Warszawie było Stare Miasto. Po spacerze pojechaliśmy na wystawę fotografii pt.: „Artyści. Portret ostatniego stulecia”, którą można było oglądać przy Muzeum Narodowym. W gmachu wspomnianego muzeum zjedliśmy pyszny obiad i przebraliśmy się do następnego, najbardziej ekscytującego punktu naszej wycieczki, którym było uczestniczenie w nagraniu programu „Europa da się lubić” w TVP. Odcinek pt.: „Europa Amorów” poruszył wiele ciekawych aspektów dotyczących miłości. Okazało się, że przedstawiciele różnych krajów europejskich mają odmienne poglądy na temat tego z najwznioślejszych uczuć. Gościem specjalnym był Marcin Meller, z którym udało się nam po programie przeprowadzić wywiad. Od rozmowy z nami nie uciekł także Conrado Moreno, który podobnie jak i wszyscy pozostali goście zaproszeni do programu przez p.Monikę Richardson, chętnie pozował do zdjęć. Tego samego wieczoru pojechaliśmy na wystawę gadów i płazów, na której nie tylko z zainteresowaniem obejrzeliśmy „żywe eksponaty”, ale i długo rozmawialiśmy z opiekunem tych przemiłych zwierzątek, który przekazał nam wiele zaskakujących i ciekawych faktów dotyczących ich życia. Następnego dnia zwiedziliśmy Sejm, w którym na temat pracy posłów wiele ciekawostek opowiedzieli nam członkowie Klubu Europejskieg z opiekunem koła, p.Mariolą Chojnacką. Niestety nie spotkaliśmy żadnego ze znanych polityków. Potem ponownie pojechaliśmy na Woronicza 17, gdzie zwiedziliśmy telewizję od kuchni. Obserwowaliśmy przygotowania do debaty przedwyborczej pomiędzy Donaldem Tuskiem i Aleksandrem Kwaśniewskim! Po tak dużej dawce emocji udaliśmy się do Parku Łazienkowskiego, gdzie z przyjemnością pospacerowaliśmy jesiennymi już alejkami. Chwilę później dumaliśmy nad sensem życia stawiając znicze na grobach poległych w Powstaniu Warszawskim harcerzy i żołnierzy. Cmentarz Powązkowski był ostatnim punktem programu naszej wycieczki. Pełni wrażeń i wspomnień żegnaliśmy się z Warszawą z nadzieję, iż kiedyś znów ją odwiedzimy.

Drugą wycieczkę (21.10.), Śladami początków Państwa Polskiego, zaczęliśmy od zwiedzenia miniaturowych budowli na terenie Muzeum w Pobiedziskach. Musimy przyznać, że zachwyciły nas budowle wykonane w skali 1:20, leżące na rozległym Szlaku Piastowskim, a tu skupione wszystkie na niewielkiej powierzchni. Byliśmy na Polach Lednickich, gdzie przeszliśmy przez bramę Trzeciego Tysiąclecia. Zobaczyliśmy również miejsce chrztu Mieszka I i jego dawny gród, który mieści się na Ostrowie Lednickim. Nie mogliśmy pominąć pierwszej stolicy Polski- Gniezna, gdzie w Muzeum Początków Państwa Polskiego uczestniczyliśmy w niezwykle ciekawym pokazie multimedialnym. W Katedrze Gnieźnieńskiej zachwyciły nas zabytkowe Drzwi Gnieźnieńskie i Sarkofag Św.Wojciecha. W Strzelnie zobaczyliśmy najcenniejsze zabytki miasta: romański kościół pw.św.Trójcy  oraz rotundę św.Prokopa., w której dziewczyny rzucały monety z życzeniem o rychłe zamążpójście. Na zakończenie opisywanego dnia wycieczki wybraliśmy się jeszcze do Kruszwicy, aby podziwiać Mysią Wieżę.

Na obu wycieczkach mieliśmy szczęście do przewodników. Wszyscy ciekawie opowiadali i byli dla nas niezwykle mili i wyrozumiali. Podobnie jak nasi opiekunowie. Już nie możemy doczekać się następnych wyjazdów, o których razem z Pulą z przyjemnością napiszemy.

 

Agata Tupalska, Julia Łuczak z Koła Medialnego,
Gimnazjum im.Noblistów Polskich w Kleczewie

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 8 odwiedzin: 8131596