Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Piątek 26 Kwiecień 2024 | Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
Pracownicy Szkoły
Jublieusz 80-lecia Szkoły
O naszym Patronie
Trochę historii
O szkole
Nadanie imienia szkole
Klasy integracyjne
Profilaktyka 2013/2014
Profilaktyka 2014/2015
Profilaktyka 2015/2016
Profilaktyka 2016/2017
Profilaktyka 2017/2018
Profilaktyka 2018/2019
Profilaktyka 2019/2020
Profilaktyka 2020/ 2021
Pedagog szkolny
Innowacja pedagogiczna "Uczymy się przez działanie"
Innowacja pedagogiczna \"Nauczanie przez kodowanie\"
Samorząd Uczniowski
Hipoterapia
Mam kota na punkcie mleka
Akcja MEN \"Ćwiczyć każdy może\"
Oferta zajęć dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych
Szkoła Promująca Zdrowie
Dobre praktyki
Profilaktyka 2021/2022
Szkoła Promująca Zdrowie 2021/2022
Świetlica środowiskowa 2015/2016
Świetlica środowiskowa 2016/17
Świetlica środowiskowa 2017/2018
Świetlica środowiskowa 2018/2019
Świetlica środowiskowa 2019/2020
ABC gotowania
Umiem pływać
Mały Mistrz
Akademia Bezpiecznego Puchatka
Doradztwo zawodowe
Programy i projekty edukacyjne
Osiągnięcia sportowe
Dla rodziców
Losy Absolwentów
Przekaż 1% na szkołę Twojego dziecka
Dokumenty szkolne
Napisz do nas
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
O naszym Patronie
  

JÓZEF JÓŹWIAK - urodził się dnia 13.11.1897 roku, w Cisewie koło Turku. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w Męskim Gimnazjum w Turku. W gimnazjum został członkiem nielegalnej Organizacji Harcerskiej, która w listopadzie 1918 roku, już jako zbrojny oddział rozpoczęła walki wyzwoleńcze i rozbrajanie Niemców w Turku. Pan Józef Jóźwiak wraz ze swym bratem brał udział w wojnie przeciwko bolszewikom na Polesiu. 

   Po powrocie z frontu, w 1921 roku, otrzymał nominację na stanowisko kierownika szkoły w Biskupicach, gdzie zajmował się nie tylko nauczaniem dzieci, ale również organizowaniem kursów dla ludności, która przerwała naukę w zakresie czterech klas szkoły podstawowej oraz kursy dla analfabetów. W 1927 roku p. Jóźwiak otrzymał nominację na stanowisko kierownika szkoły we wsi Wąsosze, gdzie przyczynił się nie tylko do rozbudowy szkoły jak również do utworzenia jednostki ochotniczej straży pożarnej.

   Wojnę wraz z rodziną spędził w Rzgowie, gdzie pracował jako pracownik fizyczny w cukrowni. Podczas wojny, wspólnie ze swą żoną Stanisławą (również pedagogiem) prowadził tajne nauczanie dzieci z okolic Rzgowa. Po zakończeniu wojny rozpoczął pracę jako nauczyciel w szkole w Golinie, a od 1948 roku objął stanowisko kierownika naszej szkoły, w której pracował do 1962 roku.

   Największą pasją Józefa Jóźwiaka była praca społeczna i bliski kontakt z dziećmi. Za swą pracę na rzecz oświaty otrzymał szereg odznaczeń ze Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz odznaczenie: „Za szczególnie wyróżniającą pracę pedagogiczną - Krzyż Kawalerski - Polonia Restituta". Tuż przed śmiercią otrzymał od Prezydenta Rzeczpospolitej „Krzyż za Udział w Wojnie 1918 -1921". Józef Jóźwiak zmarł w 1990 roku.

   Pan J. Jóźwiak był bez wątpienia człowiekiem godnym naśladowania. Wszystko co robił, robił z myślą o innych. Jego szacunek  i tolerancja  wobec drugiego człowieka, znajdowały odbicie w jego życiu i pracy zawodowej.

   Lata jego pracy w naszej szkole przypadają na okres od 1949 do 1962 roku. Za sprawą kierownika Jóźwiaka, szkoła stała się w tym okresie rzeczywistym centrum życia społecznego. Nieprzeciętną osobowością potrafił sobie zjednać całą społeczność szkolną i zachęcić do pracy na rzecz szkoły.

   Pan Jóźwiak był pedagogiem z powołania. Szczególnie podkreślał rolę edukacji w życiu każdego człowieka. Umiał odkrywać zdolności swoich uczniów. Wskazywał im właściwa drogę życia, uczył ich podstawowych wartości moralnych, w tym przede wszystkim: ofiarności, tolerancji, szacunku, patriotyzmu.

   Za swoją pracę na rzecz oświaty otrzymał szereg odznaczeń m. in. Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Krzyż Kawalerski.

Trzeba także podkreślić, że p. Jóźwiak był gorącym patriotą. Dziś patriotyzm jest często pustym słowem. Dla p. Jóźwiaka był jednak czymś więcej, przejawiał się m.in. w czynnym działaniu. Podczas II wojny światowej wspólnie z żoną prowadził tajne nauczanie, a po zakończeniu wojny prowadził kursy dla analfabetów.

   Na koniec warto wspomnieć jak doszło do wyboru naszgo patrona. Otóż jednym z głównych priorytetów Planu Rozwoju Szkoły na lata 2003 - 2005 było nadanie imienia szkole. W związku z tym został powołany zespół, który rozpoczął procedurę realizacji tego przedsięwzięcia. W pierwszej kolejności zajęliśmy się wyłonieniem kandydatur na potencjalnego patrona. Swoje propozycje przedstawili uczniowie, rodzice i nauczyciele. Wśród dziesięciu pretendentów do tytułu znaleźli się między innymi: Jan Brzechwa, Jan Paweł II, Józef Jóźwiak, Kopalnia Węgla Brunatnego, Mikołaj Kopernik, Jan Matejko, Małgorzata Musierowicz, Polscy Lekkoatleci, Henryk Sienkiewicz, ks. Jan Twardowski.

   W ciągu roku szkolnego 2003/2004 były przeprowadzone wśród uczniów pogadanki, wystawy i gazetki ścienne, których celem było przybliżenie pretendentów do tytułu patrona naszej szkoły. Na koniec roku szkolnego przeprowadzone były ankiety wśród uczniów, rodziców, n - li i środowiska szkolnego. Następnie sporządzono protokół z przeprowadzonych ankiet. Głosowanie to pozwoliło na wyłonienie trzech następujących kandydatów:

1. Jan Brzechwa

2. Józef Jóźwiak

3. Kopalnia Węgla Brunatnego

   Rok szkolny 2004/2005 zespół rozpoczął od dokładnego przygotowania planu pracy. Na początek postanowiono przybliżyć sylwetkę Józefa Jóźwiaka. W tym celu zostało zorganizowane spotkanie, w którym udział wzięli absolwenci roczników 1950 - 1960, członkowie rodziny Jóźwiak oraz uczniowie naszej szkoły.

 

Zdjęcia do artykułu
 

 
wszystkich zdjęć: 4
 
«« wstecz
drukuj
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 8 odwiedzin: 8114677