Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Czwartek 9 Maj 2024 | Imieniny: Grzegorz, Katarzyna, Karolina
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
Pracownicy Szkoły
Jublieusz 80-lecia Szkoły
O naszym Patronie
Trochę historii
O szkole
Nadanie imienia szkole
Klasy integracyjne
Profilaktyka 2013/2014
Profilaktyka 2014/2015
Profilaktyka 2015/2016
Profilaktyka 2016/2017
Profilaktyka 2017/2018
Profilaktyka 2018/2019
Profilaktyka 2019/2020
Profilaktyka 2020/ 2021
Pedagog szkolny
Innowacja pedagogiczna "Uczymy się przez działanie"
Innowacja pedagogiczna \"Nauczanie przez kodowanie\"
Samorząd Uczniowski
Hipoterapia
Mam kota na punkcie mleka
Akcja MEN \"Ćwiczyć każdy może\"
Oferta zajęć dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych
Szkoła Promująca Zdrowie
Dobre praktyki
Profilaktyka 2021/2022
Szkoła Promująca Zdrowie 2021/2022
Świetlica środowiskowa 2015/2016
Świetlica środowiskowa 2016/17
Świetlica środowiskowa 2017/2018
Świetlica środowiskowa 2018/2019
Świetlica środowiskowa 2019/2020
ABC gotowania
Umiem pływać
Mały Mistrz
Akademia Bezpiecznego Puchatka
Doradztwo zawodowe
Programy i projekty edukacyjne
Osiągnięcia sportowe
Dla rodziców
Losy Absolwentów
Przekaż 1% na szkołę Twojego dziecka
Dokumenty szkolne
Napisz do nas
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
BISKUPIN TĘTNIĄCY ŻYCIEM-wycieczka na festyn archeologiczny
  

Dziś nie budzi wątpliwości fakt, że wycieczki szkolne  należą do najbardziej wszechstronnych form organizacyjnych pracy dydaktyczno– wychowawczej. Zaspakajają różnorodne potrzeby młodego pokolenia: regeneracji organizmu, odprężenia psychicznego, nawiązywania nowego typu relacji. Dostarczają wrażeń, wyobraźni i spostrzeżeń o otaczającym świecie. Efekty wycieczek są często większe niż lekcji szkolnych czy też zajęć pozaszkolnych. Przekonał się o tym na pewno każdy z nas!

Nic więc dziwnego, że 19 września w Szkole Podstawowej w Koziegłowach – zorganizowano wycieczkę na festyn archeologiczny do Biskupina. Był to już kolejny wyjazd do Muzeum Archeologicznego i cieszył się dużym zainteresowaniem. W ,,podróży przez wieki” wzięło udział 49 osób.

Na  festynie  poznaliśmy – wspominają uczniowie – m.in. historię handlu europejskiego. Dowiedzieliśmy się, jak rozwijał się handel od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Obserwowaliśmy wymianę dóbr między mieszkańcami „Osady pierwszych rolników” a koczowniczymi łowcami i zbieraczami, zamieszkującymi pobliskie obozowisko. 

W „Obozowisku łowców i zbieraczy” oglądaliśmy proces produkcji różnorodnych narzędzi z importowanych surowców krzemiennych, muszli i bursztynu.  W „Osadzie obronnej kultury łużyckiej”  podziwialiśmy kupców z odległych krain rozkładających swoje luksusowe towary, tj.: tkaniny, szklane paciorki czy wyroby z poroża. W „Wiosce wczesnopiastowskiej” bacznym okiem obserwowaliśmy pracę kowala, snycerza, garncarzy i złotników. W jednej z chat usłyszeliśmy opowieść  mincerza o wczesnośredniowiecznych sposobach płatności, jak i pierwszych polskich monetach.  

Byliśmy świadkami niebywałych inscenizacji, m.in. spotkaliśmy  rzymskiego urzędnika, który wybrał się po bursztyn do krainy Bałtów i uświetnił swoją obecnością igrzyska gladiatorskie. Na wczesnośredniowiecznym targowisku wzięliśmy udział w handlu niewolnikami. Wreszcie z zaciekawieniem oglądaliśmy wymianę darów między Mieszkiem I a niemieckim cesarzem Ottonem III.

Oprócz tego braliśmy udział w dawnych grach i zabawach zręcznościowych. Nie zabrakło również ciekawych warsztatów z naszym udziałem. Wykonywaliśmy ozdoby: wisiorki, pierścionki i korale na wzór oryginalnych znalezisk archeologicznych. Zajmowaliśmy się także obróbką bursztynu i  lepieniem naczyń z gliny.  Kramy z modą, biżuteria czy medycyną naturalną cieszyły się wśród nas sporym zainteresowaniem. Przebierając się w stroje z dawnej epoki, poczuliśmy na własnej skórze klimat epoki średniowiecza. Na naszym „wycieczkowym szlaku” nie zabrakło także koncertów muzycznych, warsztatów tańca oraz pokazów dawnej kuchni opartej na historycznych recepturach. A potem pozostała nam już tylko… degustacja różnorodnych smakołyków.

Wyjazd ten był kolejną lekcją historii, a o zainteresowaniu dzieci świadczyły liczne pytania zadawane w trakcie zwiedzania, aktywny udział w pokazach i zajęciach proponowanych na festynie.

Uczestnicy, zarówno uczniowie jak i opiekunowie, byli bardzo zadowoleni z wycieczki. Mimo obolałych nóg, humory dopisywały do ostatniej chwili.

Jak widać pozytywne wrażenia wyniesione z bezpośredniego poznawania rzeczywistości potwierdzają fakt, że wycieczki szkolnej nie można niczym zastąpić !

Składam serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom wycieczki za przemiłą atmosferę i radość wspólnych przeżyć.  

Opiekunom wycieczki: p. Marzenie Niemier, p. Justynie Szudrowicz i p. Agnieszce Korbolewskiej dziękuję również za odpowiedzialną opiekę nad uczniami i wsparcie w trakcie realizacji wyjazdu. Do zobaczenia wkrótce na kolejnym szlaku! 

                                     Kierownik wycieczki – G. Stryganek

 

Zdjęcia do artykułu
 

 
wszystkich zdjęć: 2
 
«« wstecz
drukuj
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 6 odwiedzin: 8134067