Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Piątek 17 Maj 2024 | Imieniny: Weronika, Sławomir, Brunon
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
Pracownicy Szkoły
Jublieusz 80-lecia Szkoły
O naszym Patronie
Trochę historii
O szkole
Nadanie imienia szkole
Klasy integracyjne
Profilaktyka 2013/2014
Profilaktyka 2014/2015
Profilaktyka 2015/2016
Profilaktyka 2016/2017
Profilaktyka 2017/2018
Profilaktyka 2018/2019
Profilaktyka 2019/2020
Profilaktyka 2020/ 2021
Pedagog szkolny
Innowacja pedagogiczna "Uczymy się przez działanie"
Innowacja pedagogiczna \"Nauczanie przez kodowanie\"
Samorząd Uczniowski
Hipoterapia
Mam kota na punkcie mleka
Akcja MEN \"Ćwiczyć każdy może\"
Oferta zajęć dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych
Szkoła Promująca Zdrowie
Dobre praktyki
Profilaktyka 2021/2022
Szkoła Promująca Zdrowie 2021/2022
Świetlica środowiskowa 2015/2016
Świetlica środowiskowa 2016/17
Świetlica środowiskowa 2017/2018
Świetlica środowiskowa 2018/2019
Świetlica środowiskowa 2019/2020
ABC gotowania
Umiem pływać
Mały Mistrz
Akademia Bezpiecznego Puchatka
Doradztwo zawodowe
Programy i projekty edukacyjne
Osiągnięcia sportowe
Dla rodziców
Losy Absolwentów
Przekaż 1% na szkołę Twojego dziecka
Dokumenty szkolne
Napisz do nas
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Zdrowie psychiczne
  

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA – JAK ZADBAĆ O ZDROWIE PSYCHICZNE DZIECI W CZASIE PANDEMII?

 

Drodzy Rodzice!

Coraz trudniej jest nam dorosłym poradzić sobie z sytuacją, która spotkała nas, zwłaszcza dlatego, że przyszła dość szybko. Nasze życie z dnia na dzień zmieniło się drastycznie. Zostaliśmy zmuszeni, aby szybko przystosować się do nowej sytuacji, która zmieniła przede wszystkim relacje międzyludzkie, ale także nasz czas pracy. Musieliśmy dostosować codzienne obowiązki do naszych dzieci, które również zostały zamknięte w domu, bez kontaktu osobistego z nauczycielami, rówieśnikami, rodziną, znajomymi. Dlatego pandemia ta doprowadziła do jeszcze większego wzrostu stresu, w którym żyjemy. Chciałabym przedstawić Państwu kilka wskazówek, które mogą zminimalizować stres i lęk, jaki naturalnie pojawił się zarówno w nas samych, jak i w dzieciach i młodzieży.

10 rad jak rodzice mogą zadbać o zdrowie psychiczne dzieci:

1. Rozmawiaj z dzieckiem o epidemii i zmianach w dziennej rutynie rodziny w sposób dostosowany do jego wieku i rozwoju. Zachęcaj również swoje dziecko do stawiania pytań. Przykładowe tematy do poruszenia w rozmowie z dzieckiem:

·         Pokaż dziecku ilustrację, jak wygląda wirus SARS-CoV-2. Wytłumacz, że wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, która jest podobna do przeziębienia.

·         Naucz zasad prawidłowego mycia rąk, wytłumacz, kiedy należy je myć i dlaczego jest to ważne (możesz pokazać mu dostępne online materiały wideo).

·         Wytłumacz, dlaczego w czasie epidemii ważne jest utrzymywanie odległości ok. 1-1,5 metra od innych osób i dlaczego należy unikać dotykania innych osób w tym okresie.

·         Porozmawiaj o tym, co to jest kwarantanna i jak się w niej należy zachować.

·         Wytłumacz, że osoby starsze (np. dziadkowie) mogą przechodzić chorobę ciężej i z tego powodu musicie czasowo ograniczyć spotkania z nimi.

·         Wytłumacz, że sam nie znasz odpowiedzi na wszystkie pytania i że odpowiedzi na niektóre pytania poszukają także naukowcy.

2. Rozmawiaj z dziećmi i nastolatkami o tym, jak się czują w tej sytuacji.

Niektóre dzieci mogą bać się, że same zachorują lub że rodzic zachoruje. Mogą czuć złość związaną np. z ograniczeniami w kontakcie z rówieśnikami. Zapewnij je, że nawet trudne uczucia, są normalne i mogą się nimi dzielić. Wytłumacz, że sam też czasem czujesz złość, smutek czy niepokój i jak sobie z tym radzisz. Zapewnij dzieci, że są bezpieczne, a dorośli pracują nad tym, aby wszystko szybko wróciło do normalności, a ono mogło wrócić do przedszkola lub szkoły. Zadbaj o to, aby Twój przekaz był prawdziwy i autentyczny.

3. Chroń dzieci przed informacjami i obrazami niedostosowanymi do ich wieku, które mogą budzić niepokój.

Kontroluj szczególnie treści, z którymi styka się Twoje dziecko w Internecie i na portalach społecznościowych. Może być mu trudno zweryfikować ich wiarygodność. Okaż zainteresowanie aplikacjami w telefonie i stronami w Internecie, z których dziecko korzysta. Porozmawiaj o bezpieczeństwie w sieci, gdyż dziecko w sytuacji braku zajęć w szkole znacznie więcej czasu będzie poświęcało Internetowi. Spróbuj wspólnie z dzieckiem ustalić, ile czasu będzie spędzało w sieci i te zasady egzekwować.  

4. Utrzymuj kontakt z rodziną i bliskimi.

Dbaj o utrzymanie kontaktów z członkami rodziny w kwarantannie lub z osobami szczególnie zagrożonymi cięższym przebiegiem choroby w bezpieczny sposób (np. robiąc wideokonferencję z dziadkami).

5. Umożliwiaj młodszym dzieciom telefoniczny kontakt z rówieśnikami.

Warto, by porozmawiali ze sobą przez telefon lub poprzez wideorozmowę.

6. Postaraj się zaplanować nową rutynę dnia.

Uwzględniającą czas na naukę dla dzieci w wieku szkolnym. Zaplanuj też czas na wspólne gry i zabawy (np. czytanie książek, planszówki).

7. Dbaj o prawidłową dietę i aktywność fizyczną Twojego dziecka

Dbaj o prawidłowe odżywianie dziecka oraz zapewnij dostosowaną do wieku dziecka aktywność fizyczną – możecie pogimnastykować się wykorzystując na przykład ćwiczenia dostępne online.

8. Obserwuj czy dziecko wykazuje niepokojące objawy stresu.

Mogą to być np. złość i agresja, napady płaczu, trudności z koncentracją uwagi, trudności z zasypianiem, obniżenie nastroju, bóle głowy lub ciała. Jeśli objawy Cię niepokoją skonsultuj się ze specjalistą.

9. Wytłumacz starszym dzieciom na czym polega społeczna odpowiedzialność.

Pomóż im zrozumieć, że nie powinno spotykać się z innymi w sposób niekontrolowany. Podkreśl, że sytuacja ma charakter czasowy. Stawiaj dziecku wyraźne granice sygnalizując, że pewne zachowania niezależnie od emocji nie są i nie będą przez Ciebie akceptowane np. okazywania braku szacunku dla osób starszych czy hejt kierowany do innych.

10. Pamiętaj o tym, że dziecko Cię naśladuje.

Dlatego dbaj o siebie: wysypiaj się, jedz zdrowo, uprawiaj aktywność fizyczną, dzwoń do rodziny i przyjaciół. Pamiętaj, że najważniejsza jest Twoja postawa i Twoje kompetencje, pokazuj jak Ty przeżywasz i jak sobie radzisz w tej sytuacji (dzieci uczą się szczególnie szybko przez  naśladowanie).

źródło: PAP

 

Drodzy Państwo!

Zawsze możecie się skontaktować z pedagogiem szkolnym. Jestem do Państwa dyspozycji.


Z poważaniem

Marta Lewandowska

 
 

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 3 odwiedzin: 8145112