Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Czwartek 2 Maj 2024 | Imieniny: Anatol, Zygmunt, Anastazy
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
Kontakt
Struktura Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
Pracownicy ZSP
Historia
O Arkadym Fiedlerze
Dokumenty szkolne
Ceremoniał
Dokumenty Przedszkola
Biblioteka
Świetlica szkolna
Szkoła Promująca Zdrowie
Doradztwo zawodowe
Innowacje pedagogiczne, projekty edukacyjne
Projekty unijne
eSzkoła Wielkopolska - Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan
"Ćwiczyć każdy może" - Ogólnopolska Akcja MEN organizowana w ramach Roku Szkoły w Ruchu
Dla rodziców
Zestaw podręczników w roku szkolnym 2019/2020
Plan lekcji, rozkład dzwonków
Ubezpieczenie uczniów
Harmonogram dowozów i odwozów
Pedagog
Zamówienia publiczne
Rządowy Program BEZPIECZNA + 2016
Z życia Szkoły (archiwum)
Z życia Przedszkola (archiwum)
Na sportowo (archiwum)
Losy absolwentów
RODO
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
„Niech spełnią się życzenia…”
  


     Wesołych Świąt!        Merry Christmas!          Frohe Weihnachten!        

 

"Z kolędą niech popłynie wiara i miłość.

 Niech każdy dzień stanie się świętem…”

 

 

Świąteczne życzenia piszemy od około 170 lat. Coraz częściej jednak zdarza się, że zamiast kartek wysyłamy i otrzymujemy już tylko esemesy. Mimo to życzenia składane w tradycyjny sposób mają bezsprzecznie niezwykle magiczną moc. Tradycyjne kartki, malowane ręcznie, świecące, z opłatkiem, wygrywające kolędy, z gotowymi życzeniami i zupełnie puste w środku są z nami już od wielu lat. Pierwszą kartkę z życzeniami z okazji świąt Bożego Narodzenia wysłał 16-letni artysta William Maw Egley. W przygotowanie obrazka włożył całe swoje serce, choć adresat nie docenił jego wysiłku. Rok później dyrektor londyńskiego muzeum zamówił u znajomego malarza kartkę, którą powielił w drukarni. I rozesłał w kopertach. Dużą popularność zyskały, gdy okazało się, że można je wysyłać bez opakowania.
            W Polsce kartki świąteczne pojawiły się pod koniec XIX wieku. A wraz z nimi problem. Jak je nazwać? Ogłoszono konkurs. Padały różne propozycje: listówka, otwartka. Ale wygrała pocztówka. A nazwę tę wymyślił sam... Henryk Sienkiewicz! I na pewno pisał oryginalne życzenia świąteczne…

Próbę stworzenia własnych - być może równie niepowtarzalnych - życzeń bożonarodzeniowych w różnych językach podjęli uczniowie starszych klas naszej szkoły.  W okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia przystąpili do realizacji projektu interdyscyplinarnego pt. „Niech spełnią się życzenia…”, w ramach którego, pracując metodą projektu przygotowywali karty świąteczne z życzeniami bożonarodzeniowymi zredagowanymi w języku polskim oraz w języku angielskim i niemieckim.

Dzieci uczestniczące w projektcie zapoznały się z tradycjami składania życzeń bożonarodzeniowych w Polsce (klasy piąte – na zajęciach języka polskiego) oraz w krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych (klasy IV-VI na zajęciach języka angielskiego i języka niemieckiego). Utrwaliły także zasady poprawnego redagowania życzeń w różnych językach, jednocześnie mogły zaprezentować swoje umiejętności plastyczne oraz rozwinąć wyobraźnię i kreatywność. Powstały wyjątkowo kolorowe i ciekawe „dzieła” plastyczne.

Efekty pracy twórczej uczniów (nad którą czuwały p. E. Waszak, p. M. Rachwalska i p. P. Hutnik) przedstawiono na wystawie zorganizowanej na korytarzu szkolnym. Ekspozycję podzielono na trzy części:

*   pierwsza część to prezentacja kart z życzeniami bożonarodzeniowymi w języku polskim,

*       w części drugiej zgromadzono kartki w języku angielskim,

*      życzenia świąteczne w języku niemieckim zaprezentowano w części trzeciej.

Interesująca i niezwykle barwna wystawa, będąca podsumowaniem i prezentacją pracy projektowej dzieci, budziła ogromne zainteresowanie, zarówno wśród samych uczestników przedsięwzięcia, jak i wśród ich młodszych kolegów oraz dorosłych odwiedzających naszą szkołę.

 

E. Waszak

 

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 2 odwiedzin: 8129489