Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Piątek 3 Maj 2024 | Imieniny: Maria, Nina, Aleksander - ¦więto Konstytucji 3-Maja
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
Kontakt
Struktura Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
Pracownicy ZSP
Historia
O Arkadym Fiedlerze
Dokumenty szkolne
Ceremoniał
Dokumenty Przedszkola
Biblioteka
Świetlica szkolna
Szkoła Promująca Zdrowie
Doradztwo zawodowe
Innowacje pedagogiczne, projekty edukacyjne
Projekty unijne
eSzkoła Wielkopolska - Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan
"Ćwiczyć każdy może" - Ogólnopolska Akcja MEN organizowana w ramach Roku Szkoły w Ruchu
Dla rodziców
Zestaw podręczników w roku szkolnym 2019/2020
Plan lekcji, rozkład dzwonków
Ubezpieczenie uczniów
Harmonogram dowozów i odwozów
Pedagog
Zamówienia publiczne
Rządowy Program BEZPIECZNA + 2016
Z życia Szkoły (archiwum)
Z życia Przedszkola (archiwum)
Na sportowo (archiwum)
Losy absolwentów
RODO
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Procedury funkcjonowania szkoły w trybie stacjonarnym w okresie ogłoszonego stanu epidemii w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2
  

Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 8/2020

Dyrektora ZSP,

Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera

w Budzisławiu Kościelnym

 

„Procedury funkcjonowania szkoły w trybie stacjonarnym w okresie ogłoszonego stanu epidemii w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2”

 

 

§ 1.

  1. Niniejsza procedura powstała w oparciu o wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia oraz Ministra Edukacji Narodowej oraz rozporządzeń wskazanych w treści zarządzenia.
  2. Celem niniejszej procedury jest:

          1)Dodatkowe zwiększenie bezpieczeństwa uczniów, pracowników oraz osób przebywających na terenie szkoły;

           2) Minimalizowanie ryzyka zakażenia uczniów i pracowników;

            3) Ograniczenie liczby kontaktów na terenie szkoły w danym przedziale czasowym, w ramach zabezpieczenia przed możliwym zakażeniem;

            4) Kompleksowe działanie przeciwepidemiczne dostosowane do etapu zaawansowania trwającej epidemii.

3. Zasady obowiązują wszystkich pracowników zatrudnionych w ZSP, Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Budzisławiu Kościelnym - niezależnie od formy zatrudnienia, uczniów, rodziców uczniów oraz osoby trzecie przebywające na terenie ZSP.

4. Procedury funkcjonowania szkoły w trybie stacjonarnym w okresie ogłoszonego stanu epidemii w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2”, obowiązują od dnia 1 września 2020 r.

 

§ 2.

1. Od 01.09.2020r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Budzisławiu Kościelnym funkcjonować będzie tradycyjne kształcenie (stacjonarne) oparte na wytycznych MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek obowiązujących od 1 września 2020 r.

2. W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkoły, a dopuszczalne będą wówczas dwa warianty kształcenia: B i C, o których mowa w punkcie nr 3 i 4.

3. Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa), zakłada że:

    1. Dyrektor zawiesza zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i składa wniosek o wydanie opinii w sprawie zmiany trybu nauczania na kształcenie na odległość (nauczanie zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie i w szkole.
    2. Decyzję o przejściu na wariant B podejmie dyrektor, po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego;
    3. Opinia PIS, z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji może być uzyskana pisemnie, ustnie, za pomocą maila, telefonu.

4. Wariant C – kształcenie zdalne, zakłada że:

    1. Dyrektor podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej), za zgodą organu prowadzącego i uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego;
    2. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.

§ 3.

Podstawowe zasady organizacji zajęć w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Budzisławiu Kościelnym w wariancie stacjonarnym

  1. Zajęcia rozpoczną się od 1 września 2020 r. według podanego wcześniej uczniom, rodzicom i nauczycielom harmonogramu.
  2. Ze względu na organizację dowozów zajęcia w szkole odbywać się będą na jedną zmianę, zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć tzw. planem lekcji oraz harmonogramem zajęć dodatkowych uwzględnionych w arkuszu organizacji pracy szkoły.
  3. Budynek szkolny będzie całkowicie zamknięty dla osób z zewnątrz. O godz. 8.00 zamykane będą drzwi wejściowe z wyjątkiem wejścia głównego nr 1 (od strony drogi powiatowej).
  4. Na teren szkoły, w sytuacjach tego wymagających, można wejść za zgodą dyrektora lub pracownika szkoły – wejściem głównym nr 1 (od strony drogi powiatowej).
  5. W miarę możliwości zajęcia dla poszczególnych klas będą prowadzone w tych samych stałych salach, wyznaczone zostaną dla poszczególnych klas obszary przebywania w czasie zajęć oraz przerw.
  6. Zajęcia będą prowadzone z zachowaniem zasad sanitarnych, społeczność szkolna zobowiązana jest do zachowywania dystansu społecznego.
  7. Zabrania się gromadzenia w większych grupach i przekraczania obowiązujących stref przebywania.
  8. W budynku szkoły zapewnione są środki czystości (mydło i ręczniki papierowe), a przy wejściu i w każdym pomieszczeniu/klasie środki do dezynfekcji.
  9. Przy wejściu do budynku zamieszcza się informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego.
  10. Sprawy związane z pracą szkoły należy w miarę możliwości załatwiać w formie elektronicznej na adres Sp.budz@interia.pl, za pośrednictwem dziennika elektronicznego lub drogą telefoniczną pod nr 63 2681024 lub 63 2681632.
  11. Niezbędne dokumenty w formie papierowej, należy składać do skrzynki – oznaczonej „korespondencja” w wyznaczonej części wspólnej wejścia głównego nr 1 (od strony drogi powiatowej).
  12. Aktualności i bieżące informacje dotyczące pracy zespołu szkolno – przedszkolnego, przekazywane będą za pośrednictwem uczniów, zostaną publikowane na stronie internetowej szkoły, a Rodzicom, Uczniom i Nauczycielom przesyłane będą za pomocą dziennika elektronicznego, poczty elektronicznej lub innych środków komunikacji.
  13. Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie, Pracownicy Zespołu Szkolno – Przedszkolnego i inne jego Organy zobowiązane są do śledzenia strony internetowej szkoły, informacji przesyłanych za pomocą dziennika elektronicznego lub służbowych adresów e- mail.

§ 4.

Zasady przychodzenia/wychodzenia uczniów

  1. Zajęcia szkolne od 01.09.2020r. odbywać się będą w formie tradycyjnej, zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć tzw. planem lekcji oraz harmonogramem zajęć dodatkowych.
  2. Z zajęć w szkole mogą korzystać uczniowie zdrowi, bez żadnych objawów choroby zakaźnej.
  3. Jeżeli w domu ucznia przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji, taki uczeń nie może uczestniczyć w zajęciach.
  4. Uczniowie w drodze do szkoły i ze szkoły przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej (m.in. uczeń powinien korzystać z osłony na usta i nos oraz zachowywać dystans społeczny).
  5. Uczniowie korzystający z dowozów i odwozów przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących postępowania w transporcie zbiorowym (obowiązek zakrywania ust i nosa w środkach transportu zbiorowego).

      1. Obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim oraz tych, które mają trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.
      2. Uczniowie/dzieci korzystający z dowozów i odwozów mają obowiązek stosowania się do zapisów Regulaminu sprawowania opieki nad uczniami/dziećmi w czasie dowozu i odwozu do i ze Szkoły Podstawowej im. A. Fiedlera w Budzisławiu Kościelnym.

6.  Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów
bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.

7.  W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.

8. Na terenie szkoły obowiązuje zakaz wstępu osób, których obecność nie jest konieczna do zapewnienia realizacji odbywających się zajęć.

9.  Przy wejściu do budynku szkoły umożliwiono skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieszczono informację o sposobie jego użycia oraz obowiązku dezynfekowania rąk przez wszystkie osoby wchodzące do budynku ZSP, do czego należy się bezwzględnie stosować.

10. Uczniowie nie noszą biżuterii na terenie szkoły - na rękach poniżej łokcia nie noszą żadnych pierścionków, bransoletek, zegarków, gdyż utrudniają one prawidłowe mycie i dezynfekowanie rąk.

11. Wszystkie osoby wchodzące do budynku są zobowiązane do dezynfekowania rąk płynem dostępnym przy wejściu. W uzasadnionych przypadkach, gdy zachodzi uzasadnione przeciwskazanie do używania płynu dezynfekcyjnego, należy po przyjściu do szkoły umyć ręce zgodnie z zaleceniami.

12.Uczniowie po wejściu do budynku szkoły udają się do wyznaczonej szatni, gdzie pozostawiają okrycia wierzchnie.

    1. Uczniowie klas I-VIII korzystają z boksów szatni w swojej części szkoły, zgodnie z przydziałem dla poszczególnych klas;
    2. Po zakończonych zajęciach uczniowie schodzą do szatni zachowując dystans społeczny (1,5m), zaleca się założenie maseczki/przyłbicy;
    3. W przypadku większej liczby uczniów, należy zaczekać na opuszczenie szatni;
    4. Obowiązuje całkowity zakaz przebywania w szatni rodziców;
    5. Nauczyciel dyżurujący monitoruje liczbę osób korzystających z boksów w tym samym czasie.

13. W czasie pandemii obowiązek zmiany obuwia zostaje zawieszony do odwołania.

14. Dopuszcza się, za zgodą rodziców, mierzenie temperatury uczniom wchodzącym do budynku, bez zapisu i rejestracji wyników pomiaru.

15. Uczniowie wchodzą do budynku i wychodzą z budynku pojedynczo, kolejno, nie grupują się, zachowują dystans społeczny i wymaganą od siebie odległość minimum 1,5 metra.

16. Uczniowie nie stosują gestu powitania/pożegnania przez podanie ręki.

17. Po zakończonych zajęciach uczniowie nie pozostają bez uzasadnionej przyczyny na terenie szkoły.

18.  Każdy uczeń wchodzi do budynku szkoły tym wejściem, które znajduje się najbliżej jego sali lekcyjnej wyznaczonej w harmonogramie i kieruje się bezpośrednio do wyznaczonej sali.

19. Uczniowie wchodzą do wyznaczonych im stałych sal, w których odbywać się będą zajęcia zgodnie z organizacją pracy i nauki, z wyłączeniem informatyki, wychowania fizycznego i innych zajęć odbywających się dla określonej grupy. W miarę możliwości zajęcia prowadzone przez różnych nauczycieli z daną klasą odbywać się będą w jednej sali (uczeń pozostaje w wyznaczonej sali, nauczyciel przechodzi miedzy salami).

20. W sali lekcyjnej uczeń zajmuje na wszystkich zajęciach to samo miejsce, wyznaczone przez wychowawcę w pierwszym dniu zajęć szkolnych.

21.Uczeń ma obowiązek korzystać w szkole z własnego zestawu podręczników i przyborów - nie będzie mógł pożyczać ich od innych uczniów.

22. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych i dodatkowych przedmiotów.

23. Na terenie ZSP nie mogą przebywać żadne nieupoważnione osoby. Ogranicza się przebywanie na ternie ZSP osób trzecich do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m.in. osłona ust i nosa, własne rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, oraz tylko osoby zdrowe).

24. Wejście rodzica lub osoby trzeciej na teren szkoły, jest możliwe po uzgodnieniu z dyrektorem lub upoważnionym pracownikiem szkoły z zachowaniem obowiązujących rygorów sanitarnych.

25. Jeżeli nauczyciel zaobserwuje ucznia z objawami infekcji górnych dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel ma prawo go nie wpuścić na zajęcia, izolując go w wyznaczonym pomieszczeniu, informując rodzica, dyrektora i powołany na okres pandemii zespół do reagowania epidemiologicznego.

26. Wszyscy pracownicy wyposażeni są w środki ochrony indywidualnej, które mają obowiązek stosować w sytuacji kontaktu z rodzicem lub osobą trzecią, a także w sytuacji konieczności bezpośredniego kontaktu z uczniem lub innym pracownikiem.

27. Przy głównym wejściu do szkoły umieszczone są numery telefonów do organu prowadzącego szkołę (tel. 63 2700 900), właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej (Konin tel. 509 968 188, Słupca tel. 691 751 835), oddziału zakaźnego szpitala (Konin tel. 63 240 44 02) oraz służb medycznych tel. 800 190 590, z którymi należy się skontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u osoby znajdującej się na terenie szkoły.

 

§ 5.

Zasady przebywania pracowników i rodziców na terenie szkoły

1. Podczas pobytu w szkole rodzice, nauczyciele i inni pracownicy nie mają obowiązku zakrywania ust i nosa, jeżeli nie jest to wymagane przepisami prawa, wytycznymi Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, czy postanowieniami zarządzenia dyrektora. Zaleca się jednak stosowanie maseczek w przestrzeniach wspólnych (korytarze, podczas przerw, apeli itp.).

2. W razie niezbędnej potrzeby dla wszystkich pracowników zapewnia się środki ochrony indywidualnej (maski, przyłbice, rękawiczki, fartuchy ochronne), które mają obowiązek stosować w sytuacji kontaktu z rodzicem lub osobą trzecią, a także w sytuacji konieczności bezpośredniego kontaktu z uczniem lub innym pracownikiem.

3. Wszystkich pracowników, w szczególności przed zajęciami i podczas ich trwania obowiązuje:

    1. higiena rąk (mycie wodą z mydłem i dezynfekcja preparatami na bazie alkoholu);
    2. higiena dróg oddechowych (podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zagiętym łokciem lub chusteczką, a następnie jak najszybciej wyrzucić ją do zamkniętego kosza i umyć ręce);
    3. zasady w/w obowiązują: przed i po kontakcie z dziećmi i młodzieżą, po kontakcie z zanieczyszczonymi powierzchniami lub sprzętem, po usunięciu środków ochrony osobistej.

4. Należy ograniczyć kontakty kadry niezaangażowanej w bezpośrednią pracę z dziećmi i młodzieżą, uczestniczących w zajęciach od uczestników zajęć oraz od kadry prowadzącej te zajęcia.

5. Opiekunowie odprowadzający dzieci do szkoły mogą wejść do przestrzeni szkolnej zachowując zasady opisane w § 6.

 

§ 6.

Obowiązki rodziców i zasady kontaktu ze szkołą

1. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do wyznaczonej przestrzeni szkolnej zachowując zasady:

    1. Ze względów adaptacyjnych wyłącznie rodzice uczniów klas I mogą doprowadzać dzieci do drzwi sali szkolnej (tylko w pierwszym tygodniu września);
    2. Dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/ dziećmi min. 1,5m;
    3. Dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m.

2. Wejście Rodzica lub osoby trzeciej do strefy zarezerwowanej dla uczniów i pracowników jest możliwe, po uzgodnieniu z dyrektorem lub upoważnionym pracownikiem, z zachowaniem obowiązujących rygorów sanitarnych.

3. Opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujące przepisy prawa związane z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne, osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk).

4. Opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie, dezynfekowanie rzeczy, zabawek, przyborów szkolnych dziecka.

5. Rodzic zobowiązany jest do zapoznania się z Procedurami bezpieczeństwa dotyczącymi zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników ZSP w trakcie prowadzonych w szkole zajęć, zapoznać z nimi swoje dziecko i wspólnie omówić zasady ostrożności i zachowania bezpieczeństwa własnego i innych osób oraz zastosować się do nich. Rodzic powinien systematycznie przypominać dziecku poznane procedury.

6. Zobowiązuje się rodziców do podania dwóch aktualnych numerów telefonów kontaktowych.

7. Zobowiązuje się rodziców do odbierania telefonów ze szkoły lub niezwłoczne oddzwanianie/odpowiadanie na maile oraz aktualizowanie danych kontaktowych.

8. Preferowany jest kontakt rodziców ze szkołą z wykorzystaniem środków komunikacji zdalnej ( telefon, e-dziennik, mail, komunikator internetowy).

9. W razie pytań i wątpliwości rodzic w pierwszej kolejności powinien kontaktować się z sekretariatem (tel. 632681024, 632681632) i wychowawcą.

10. Rodzic ma obowiązek niezwłocznie odebrać dziecko ze szkoły, u którego zaobserwowano objawy infekcji górnych dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel.

11. W przypadku braku kontaktu z rodzicem dziecka, które zostało odizolowane z przyczyn zdrowotnych (podejrzenie infekcji) dyrektor szkoły lub nauczyciel korzysta z teleporady lekarskiej, w przypadku pogarszającego się stanu zdrowia wzywa pogotowie, a jeżeli brak kontaktu z rodzicem jest długotrwały korzysta z pomocy innych instytucji wspierających szkołę w tym zakresie.

12. Rodziców i osoby trzecie wchodzące do budynku szkolnego, obowiązuje dezynfekcja rąk środkiem udostępnionym przy wejściu oraz zastosowanie własnych maseczek.

§ 7.

Zasady przebywania ucznia w szkole i organizacji zajęć

    1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję górnych dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
    2. Uczniowie zobowiązani są do przestrzegania wytycznych sanitarnych (w szczególności zachowanie dystansu społecznego, zasad higieny) i procedur obowiązujących w szkole na czas pandemii (m.in. zabrania się gromadzenia w większych grupach).
    3. Uczeń złe samopoczucie natychmiast zgłasza nauczycielowi.
    4. Po dzwonku na lekcję uczniowie ustawiają się wzdłuż sali przypisanej do danej klasy (z zachowaniem odpowiedniego dystansu społecznego) i czekają na przyjście nauczyciela.
    5. Uczniowie wszystkich klas I - VIII przebywają tylko i wyłącznie w wyznaczonej dla nich części szkoły (kondygnacje z wyznaczoną dla danej klasy izbą lekcyjną). Wyjątek stanowią zajęcia świetlicowe, informatyka, wychowanie fizyczne, zajęcia dodatkowe, korzystanie ze stołówki szkolnej i inne miejsca wymagające pobytu ucznia np. gabinet pielęgniarki itp.
    6. Uczniowie klas I-VIII przerwy spędzają pod nadzorem nauczyciela, na boisku lub wyznaczonym korytarzu szkolnym przyległym do sali lekcyjnej, w której mają zajęcia lekcyjne. Wyjątek stanowią klasy III, które w trakcie przerw schodzą na korytarz przy sekretariacie szkoły.
    7. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych zaleca się, aby przerwy uczniowie spędzali na boisku szkolnym tzw. części rekreacyjnej - sąsiadującej z częścią, w której odbywają się zajęcia, zgodnie z poniższymi ustaleniami:

  1. klasy VI - VIII - część rekreacyjna od strony placu zabaw,
  2. klasy IV, V– część rekreacyjna od strony jadalni,
  3. klasy I i III - część rekreacyjna - wyjście przy sekretariacie
  4. klasy II – część rekreacyjna -wyjście od strony jadalni

 8.  Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu (możliwe lekcje w terenie przyszkolnym), w tym w czasie przerw – zgodnie z harmonogramem dyżurów.

9.  Podczas pobytu w szkole uczniowie nie mają obowiązku zakrywania ust i nosa, jeżeli nie jest to wymagane przepisami prawa, wytycznymi Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, czy postanowieniami zarządzenia dyrektora. Zaleca się jednak stosowanie maseczek w przestrzeniach wspólnych (korytarze, łazienki, podczas przerw, itp.)

10. Na początku zajęć nauczyciel przypomina uczniom obowiązujące zasady bezpieczeństwa (m. in. konieczność zachowania higieny, dezynfekcji rąk, zachowanie dystansu w każdej sytuacji podczas pobytu, w czasie wejścia i opuszczania budynku, zalecanych zasad używania maseczek w częściach wspólnych szkoły).

11. Nauczyciele lub inne osoby prowadzące zajęcia informują dzieci i młodzież, w sposób dostosowany do ich potrzeb psychofizycznych o konieczności unikania dotykania oczu, ust, nosa oraz o ryzyku, jakie niesie za sobą nieprzestrzeganie zasad higieny oraz na bieżąco przekazują im wskazówki Głównego Inspektora Sanitarnego w tym zakresie.

12. W miarę możliwości w pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia zapewnia się jeden specjalnie zamykany kosz na zużyte środki ochrony indywidualnej.

13.  Zobowiązuje się wszystkich użytkowników do wyrzucania zużytych, jednorazowych środków ochrony osobistej do zamykanych, wyłożonych workiem foliowym koszy.

14.  Uczniowie podczas kaszlu i kichania powinni zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, po tej czynności należy jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce.

15. Uczeń zobowiązany jest posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia i w tornistrze.

16. Uczniowie nie powinni pożyczać sobie przyborów i podręczników ani zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.

17. Sale, w których odbywają się zajęcia, części wspólne (korytarze) należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

18. Należy unikać organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu, uczniowie danej klasy/grupy po zakończeniu zajęć powinni wychodzić pojedynczo, z zachowaniem dystansu społecznego.

19. Do odwołania nie będą organizowane żadne wycieczki, dyskoteki oraz uroczystości szkolne skupiające wszystkich uczniów.

20. Nauczyciele i inni pracownicy szkoły w miarę możliwości będą zachowywać dystans społeczny między sobą i uczniami w każdej przestrzeni szkoły wynoszący min. 1,5 m.

21. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.

22. W miarę możliwości należy prowadzić zajęcia wychowania fizycznego na otwartej przestrzeni.

23. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga będą myte detergentem i dezynfekowane nie rzadziej niż po każdym dniu zajęć.

24. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.

25. Obowiązuje bezwzględny zakaz wchodzenia na teren OSIR i salę gimnastyczną bez opieki nauczyciela.

26. Obowiązuje bezwzględny zakaz korzystania z placu zabaw.

27. Szczegółowe zasady korzystania z obiektów sportowych określa regulamin korzystania z sali gimnastycznej, boiska szkolnego i placu zabaw.

28. W sali lekcyjnej uczniowie zajmują stałe, wyznaczone przez nauczyciela/wychowawcę miejsca.

29. Nauczyciele prowadzący zajęcia powinni pamiętać o samoobserwacji i pomiarze temperatury dwa razy dziennie. W przypadku podwyższonej temperatury zobowiązani są pozostać w domu i skorzystać z teleporady medycznej. Dotyczy to także innych pracowników ZSP jak i uczniów (pod nadzorem rodziców - przed wyjściem do szkoły oraz po powrocie z niej).

30. Jeżeli pomiar termometrem bezdotykowym u ucznia wynosi 37°C lub wyżej – należy powiadomić rodziców ucznia w celu ustalenia sposobu odebrania dziecka ze szkoły i przypomnieć o obowiązku skorzystania z teleporady medycznej.

31. W szkole przygotowano ścieżki szybkiej komunikacji z rodzicami uczniów.

32. W przypadku zaobserwowania u ucznia objawów mogących wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub w wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów oraz dyrektora o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).

33. W przypadku stwierdzenia objawów infekcji sugerujących podejrzenie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u ucznia, tj. gorączka, kaszel, duszność, inne objawy infekcji górnych dróg oddechowych, należy skierować osobę chorą do domu oraz zalecić kontakt z odpowiednim Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, który pokieruje dalszym postępowaniem oraz zgłosić podejrzenie telefonicznie do Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Sposób postępowania z osobami z kontaktu określa Powiatowy Inspektor Sanitarny, z którym pielęgniarka i dyrektor szkoły powinni być w kontakcie i realizować jego zalecenia. W przypadku wymagającym pilnej interwencji medycznej należy zadzwonić pod nr 112- dyspozytor podejmie decyzję o transporcie pacjenta dedykowanym transportem „COVID-19”. Ucznia należy odizolować do czasu przybycia opiekuna. Należy polecić uczniowi szkoły nałożenie maseczki. Do czasu przybycia opiekuna uczeń powinien zostać odizolowany. Uczeń nie powinien opuszczać budynku podczas przerwy międzylekcyjnej lub jeśli to możliwe opuścić budynek innym wyjściem znajdującym się najbliżej pomieszczenia, w którym został odizolowany.

34. Uczeń korzystający z biblioteki szkolnej ma obowiązek zapoznania i stosowania się do szczegółowych zasad jej działania.

  1. Dla uczniów klas IV – VIII nauczyciel bibliotekarz wyznacza poszczególne przerwy, w czasie których z zasobów biblioteki korzystać mogą uczniowie odpowiednich klas;
  2. Lektury omawiane w danym oddziale, nauczyciel bibliotekarz, w porozumieniu z nauczycielem języka polskiego, przekazuje na stan klasy;
  3. Uczniowie klas I – III do biblioteki przychodzą z wychowawcą, w ustalonym wspólnie czasie;
  4. Wszystkie książki podawane są przez nauczyciela bibliotekarza;
  5. Książki zwracane do biblioteki będą wyłączone z wypożyczeń na dwa dni;
  6. Szczegółowe zasady korzystania z biblioteki określa „Regulamin pracy biblioteki”.

35. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a razie potrzeby w innych salach dydaktycznych:

    1. Świetlica wyposażona jest w środki do dezynfekcji rąk oraz mydło, a uczniów przebywających w świetlicy obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu na świetlicę należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust;
    2. Środki do dezynfekcji rąk powinny być rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna;
    3. Opiekun świetlicy ma obowiązek wietrzyć salę, w której odbywają się zajęcia co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć, w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji;
    4. Uczeń na zajęciach świetlicowych korzysta z własnych przyborów i podręczników, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą;
    5. Uczniowie mogą być odbierani ze świetlicy przez rodziców lub osoby upoważnione bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. Opiekun zgłasza odbiór dziecka pani woźnej przy wejściu do szkoły (wejście od strony parkingu). Opiekunowie podczas kontaktu z pracownikiem szkoły powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować osłonę ust i nosa oraz zachować dystans min. 1,5 m);
    6. Uczestników zajęć świetlicowych obowiązują takie same zasady sanitarnoepidemiologiczne jak podczas zajęć lekcyjnych.
    7. Uczeń korzystający ze świetlicy szkolnej ma obowiązek zapoznania i stosowania się do szczegółowych zasad jej działania zawartych w Regulaminie świetlicy szkolnej.

36. Uczeń korzystający ze stołówki szkolnej ma obowiązek zapoznania i stosowania się do szczegółowych zasad jej działania zawartych w Regulaminie korzystania z posiłków dla dzieci i uczniów Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Budzisławiu Kościelnym, w szczególności:

    1. W celu ograniczenia przemieszczania się uczniów po terenie szkoły, uczniowie klas I – V, którzy chcą w danym dniu zamówić obiad, zgłaszają ten fakt pani intendent – pokój nr 3, natomiast uczniowie klas VI – VIII w sekretariacie (część budynku dotychczasowego gimnazjum);
    2. Uczniowie szkoły korzystają ze stołówki zgodnie z harmonogramem, który może ulec zmianie, jeżeli zainteresowanie spożywaniem posiłków będzie znaczące;
    3. Uczniowie zajmują miejsca przy stoliku, zachowując dystans społeczny, natomiast posiłki dzieciom i uczniom podają wyznaczeni pracownicy;
    4. W sytuacji braków kadrowych uczniowie samodzielnie odbierają posiłki przy okienku z zachowaniem dystansu społecznego;
    5. Po spożyciu posiłku wyznaczony pracownik (pomoc nauczyciela) dezynfekuje powierzchnie stołów oraz krzeseł (poręcze, oparcia i siedziska), przy których spożywane były posiłki.
    6. W stołówce, pod nadzorem nauczyciela, przebywają tylko ci uczniowie, którzy spożywają posiłki.

37.W związku ze wznowieniem opieki profilaktycznej nad uczniami w środowisku nauczania i wychowania realizowanej przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania ustala się następujące zasady postępowania:

  1. W ramach udzielanych świadczeń w gabinecie profilaktycznym powinien przebywać tylko jeden uczeń, który ma obowiązek zdezynfekować ręce niezwłocznie po wejściu do gabinetu. Wskazane jest, aby posiadał maseczkę;
  2. Gabinet będzie czynny w środy od godz. 8.00 – 11.30 oraz w czwartki 8.00 – 13.00;
  3. Nie rekomenduje się stosowania u uczniów profilaktyki fluorkowej metodą nadzorowanego szczotkowania zębów preparatami fluorkowymi w warunkach szkolnych;
  4. W ramach udzielania pomocy przedlekarskiej w przypadku nagłych zachorowań, urazów oraz sprawowania opieki nad uczniami z chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnością, pielęgniarka poza rutynowymi zasadami higieny rąk, powinna zastosować następujące środki ochrony osobistej: maska chirurgiczna, okulary ochronne lub przyłbica, rękawice, jednorazowy fartuch flizelinowy.
  5. Realizowany przez pielęgniarkę program edukacji zdrowotnej, powinien poza standardowymi treściami, zawierać przede wszystkim zasady minimalizacji ryzyka transmisji infekcji wirusowych w tym infekcji koronawirusem SARS-CoV-2;
  6. W przypadku gdy gabinet będzie służył jako izolatorium, na czas odbioru dziecka przez rodzica, opiekę nad uczniem przejmuje osoba wyznaczona przez dyrektora, zaś pielęgniarka w innym wskazanym miejscu wykonuje świadczenia zgodnie z umową z NFZ. Pomieszczenie wymaga sprzątania, dezynfekcji i wietrzenia.

 

§ 8.

Zasady postępowania dla nauczyciela, pracownika szkoły.

1. Do pracy może przystąpić wyłącznie nauczyciel/pracownik, który:

  1. nie wykazuje objawów chorobowych sugerujących na infekcję dróg oddechowych;
  2. nie jest objęty kwarantanną lub izolacją domową;
  3. nie zamieszkuje z osobami przebywającymi na kwarantannie lub w izolacji domowej.

2. Przy wejściu do budynku należy obowiązkowo zdezynfekować ręce.

3. Obowiązkowe są ogólne zasady higieny: częste mycie rąk wodą z mydłem (po przyjściu do szkoły, przed posiłkiem, po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety itp.), ochrona podczas kaszlu i kichania oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

    Swoim postępowaniem należy dawać przykład uczniom!

4. Przedmioty, sprzęty i pomoce naukowe, których nie można skutecznie umyć, zdezynfekować lub uprać należy usunąć z sali lub uniemożliwić do nich dostęp uczniom.

5. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze, itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub zdezynfekować po każdym użyciu.

6. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.

7. Sale lekcyjne należy wietrzyć podczas przerw (co najmniej raz na godzinę), a w razie konieczności również w trakcie zajęć, jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne.

8. W miarę możliwości należy dopilnować, aby każdy z uczniów korzystał z własnych przyborów i podręczników. Uczniowie nie powinni wymieniać się między sobą przyborami szkolnymi.

9. Do niezbędnego minimum należy ograniczyć kontakt z personelem kuchennym, pracownikami administracji oraz obsługi sprzątającej.

10. W przypadku zaobserwowania u ucznia objawów mogących wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub w wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów oraz dyrektora o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).

11. W przypadku stwierdzenia objawów infekcji sugerujących podejrzenie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u ucznia, tj. gorączka, kaszel, duszność, inne objawy infekcji górnych dróg oddechowych, należy skierować osobę chorą do domu oraz zalecić kontakt z odpowiednim Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, który pokieruje dalszym postępowaniem oraz zgłosić podejrzenie telefonicznie do Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Sposób postępowania z osobami z kontaktu określa Powiatowy Inspektor Sanitarny, z którym pielęgniarka i dyrektor szkoły powinni być w kontakcie i realizować jego zalecenia. W przypadku wymagającym pilnej interwencji medycznej należy zadzwonić pod nr 112- dyspozytor podejmie decyzję o transporcie pacjenta dedykowanym transportem „COVID-19”. Ucznia należy odizolować do czasu przybycia opiekuna. Należy polecić uczniowi szkoły nałożenie maseczki. Do czasu przybycia opiekuna uczeń powinien zostać odizolowany. Uczeń nie powinien opuszczać budynku podczas przerwy międzylekcyjnej lub jeśli to możliwe opuścić budynek innym wyjściem znajdującym się najbliżej pomieszczenia, w którym został odizolowany.

12. Wszystkim pracownikom zaleca się śledzenie informacji umieszczanych na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia, wytycznych i zaleceń w zakresie koronawirusa (SARS-CoV-2), w tym zasad bezpiecznego postepowania (www.gis.gov.pl lub www.gov.pl/koronawirus/ ).

13. Wszyscy pracownicy zobowiązani są do zachowania odpowiedniego dystansu społecznego, przy uwzględnieniu potrzeb dzieci i młodzieży.

14. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów przed przystąpieniem do pracy, sugerujących podejrzenie zarażenia się wirusem SARS-CoV-2, pracownicy powinni pozostać w domu, powiadamiając pracodawcę, a następnie skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zarażeni koronawirusem.

15. W przypadku wystąpienia u nauczyciela/pracownika szkoły wykonującego swoje zadania na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie wirusem SARS-CoV-2, należy niezwłocznie odsunąć go od pracy i odesłać transportem indywidualnym do domu (transport własny lub sanitarny). Powiadomić właściwą miejscową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i zaleceń.

16. Pracownik powinien oczekiwać na transport w wyznaczonym pomieszczeniu, w którym jest możliwe czasowe odizolowanie go od innych osób tzw. izolatorium.

17. W przypadku zdarzenia, o którym mowa w pkt. 14, należy niezwłocznie ustalić obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, przeprowadzić rutynowe sprzątanie zgodnie z procedurami zakładowymi oraz zdezynfekować powierzchnię dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty).

18.Dyrektor szkoły tworzy listę osób, które miały kontakt bezpośredni z pracownikiem,
o którym mowa w pkt. 14. Lista zawiera imiona i nazwiska osób oraz datę zajęć (kontaktu) z pracownikiem a także numery telefonu rodziców uczniów, którzy mieli kontakt z osobą podejrzaną zakażeniem koronawirusem.

19. W przypadku zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, należy się do nich stosować oraz ustalić, czy jest zasadne, aby wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.

20. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.

 

 § 9

Pracownicy kuchenni

 

    1. Szkoła zapewnia wyżywienie uczniom na dotychczasowych zasadach. 
    2. Posiłki przygotowywane są przy zachowaniu wszelkich niezbędnych środków higieny wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadzono zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników.
    3.  Odległości stanowisk pracy od siebie - 1,5 metra, a jeśli to niemożliwe – środki ochrony osobistej i płyny dezynfekujące.
    4. Pracownicy kuchni w szczególności: 

  1. dezynfekują ręce przed każdym wejściem do pomieszczenia, gdzie przygotowywane są posiłki; 
  2. myją ręce każdorazowo:

  1. przed rozpoczęciem pracy, 
  2. przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, ugotowana, upieczona, usmażona, 
  3. po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną, 
  4. po zajmowaniu się odpadami/śmieciami, 
  5. po zakończeniu procedur czyszczenia/dezynfekcji, 
  6. po skorzystaniu z toalety, 
  7. po kaszlu, kichaniu, wydmuchaniu nosa, 
  8. po jedzeniu i piciu; 

  1. myją ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych; 
  2. odbierając produkty dostarczane przez osoby z zewnątrz, zakładają rękawiczki oraz maseczki ochronne; 
  3. wyrzucają rękawiczki i wyrzucają wszelkie opakowania, w których zostały dostarczone produkty do worka na śmieci i zamykają go szczelnie;
  4. jeśli rozpakowanie produktu w danym momencie nie jest możliwe lub musi on pozostać w opakowaniu, pracownik kuchni myje/dezynfekuje opakowanie; 
  5. przygotowując posiłki zachowują od siebie bezpieczny dystans, zgodny z obowiązującymi przepisami; 
  6. po zakończonej pracy dezynfekują blaty kuchenne oraz inne sprzęty, środkami zapewnionymi przez dyrektora szkoły; 
  7. myją naczynia i sztućce w zmywarce w temperaturze 60º C przy użyciu detergentów do tego służących/wyparzają naczynia i sztućce, którymi były spożywane posiłki. 

5. Posiłki dla uczniów wydawane są z kuchni tak, aby pracownicy kuchenni nie mieli kontaktu
z uczniami i nauczycielem dyżurującym. 

6. Po spożyciu przez uczniów posiłku wyznaczony pracownik dezynfekuje powierzchnię stołów oraz krzeseł (poręcze, oparcia, siedziska), przy których spożywane były posiłki.  

7. Posiłki uczniom podają pracownicy wyznaczeni przez dyrektora. 

8. Dostawcy artykułów spożywczych do kuchni zobowiązani są mieć na sobie fartuch jednorazowego użytku, osłonę twarzy i ust oraz rękawice jednorazowego użytku. Artykuły spożywcze powinny być zostawiane tuż za drzwiami zewnętrznymi zaplecza kuchennego, w strefie wyznaczonej przez Dyrektora bez osobistego kontaktu z dostawcą. Dostawca nie powinien wchodzić na teren kuchni ze względu na zalecenia ograniczania przebywania osób trzecich do niezbędnego minimum. Dostarczane artykuły spożywcze powinny być w pojemnikach zamkniętych, zabezpieczonych przed kontaktem zewnętrznym (pojemniki zamknięte, opakowania plastikowe, zamknięcia typu stretch). Zaleca się dezynfekcję strefy dostaw do każdej dostawie.

§ 10.

Zasady zachowania się pracodawcy, kiedy dowiaduje się, że u jego pracownika stwierdzono koronawirusa

  1. Pracodawca jest obowiązany przekazywać pracownikom informacje o zagrożeniach dla zdrowia i życia, wynika to z art. 207(1) Kodeksu Pracy (dalej – KP).
  2. Dopuszcza się mierzenie temperatury ciała wszystkich pracowników przed przystąpieniem do pracy lub w jej trakcie.
  3. Pracodawca jest obowiązany poinformować o sytuacji  epidemiologicznej Sanepid – wynika to z art. 5 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych.
  4. Pracodawca podejmuje działania, które doprowadzą do zorganizowania pracy w sposób zapewniający bezpieczeństwo (art. 207 par. 2 KP), w szczególności:

    1. Zarządzeniu gruntownej dezynfekcji stanowiska pracy chorego pracownika, narzędzi, które używał;
    2. wydaniu polecenia pracy zdalnej tym pracownikom, którzy mogą tak pracować – do czasu wydania decyzji w sprawie kwarantanny przez Sanepid;
    3. można wydać pracownikom polecenie wykorzystania zaległego urlopu;
    4. ustaleniu listy osób, które miały kontakt bezpośredni z pracownikiem.

       5. Pracodawca ma obowiązek poinformować innych pracowników o działaniach podjętych w związku z zaistniałą sytuacją – wynika to z art. 207 (1) KP.

       6. Sanepid może zdecydować o poddaniu osoby zdrowej, która miała styczność z chorym kwarantannie. Decyzja o zastosowaniu kwarantanny wskazuje jej okres i miejsce odbywania. Jest doręczana tylko pracownikowi. Pracownik ma obowiązek niezwłocznie poinformować pracodawcę o treści decyzji (wynika to z zasad usprawiedliwiania każdej z nieobecności określonych w rozporządzeniu), ale zgodnie z wyjaśnieniami ZUS dostępnymi na tej stronie samą decyzję o kwarantannie pracownik może dostarczyć pracodawcy/ZUS już po zakończeniu kwarantanny – to wynika stąd, że nie może opuszczać miejsca kwarantanny, ale oczywiście informacyjnie powinien przesłać skan/zdjęcie tak szybko, jako będzie to możliwe.

    7. Okres kwarantanny zarządzonej przez Sanepid (i tej po powrocie z zagranicy) zrównany jest w ustawie o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa z okresem niezdolności do pracy wskutek choroby – przysługuje za nie wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy.

  8. W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi (zaliczenie do grupy podwyższonego ryzyka), należy zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia.

   9. Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę.

 

§ 11

Zasady higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni

  1. Przy wejściu głównym do szkoły należy umieścić numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
  2. Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące
    do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.
  3. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
  4. Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników itp.
  5. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
  6. W pomieszczeniach sanitarno - higienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
  7. Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
  8. Jeżeli na terenie szkoły uczniowie i pracownicy używają masek lub rękawic jednorazowych, należy zapewnić miejsca/pojemniki do ich wyrzucania. Zalecenia w tym zakresie zostały wskazane na stronie internetowej GIS: www.gis.gov.pl/zdrowie/koronawirus-zdrowie/informacje-i-zalecenia-pl/wytyczne-ws-postepowania-z-odpadami-w-czasie-wystepowania-zakazen-koronawirusem-sars-cov-2/.

 § 12.

Zasady współpracy szkoły z sanepidem

  1. Dyrektor szkoły na bieżąco śledzi komunikaty na temat COVID-19 nadawane przez Główny Inspektorat Sanitarny i stosuje się do jego zaleceń.
  2. Dyrektor szkoły wymaga od swoich pracowników bezwzględnego przestrzegania zaleceń GIS, Ministerstwa Zdrowia, Ministra Edukacji Narodowej i innych służb.
  3. Referenci przekazują do wiadomości wszystkich pracowników rekomendacje otrzymane na pocztę szkolną z Sanepidu, służb BHP, Inspektora Ochrony Danych Osobowych i dyrektora.
  4. W sytuacji wystąpienia zagrożenia zarażenia wirusem COVID-19 dyrektor szkoły niezwłocznie informuje o tym fakcie lokalną stację epidemiologiczno-sanitarną.
  5. W sytuacji wystąpienia zarażenia wirusem COVID-19 u jednego z pracowników dyrektor szkoły niezwłocznie informuje o tym fakcie lokalną stację epidemiologiczno-sanitarną.
  6. Dyrektor szkoły pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielem lokalnej stacji epidemiologiczno-sanitarnej w celu bieżącego monitorowania sytuacji związanej z szerzeniem się epidemii COVID-19.

 

§ 13.

Procedura postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły

  1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
  2. W miarę możliwości nie należy angażować w zajęcia pracowników powyżej 60. roku życia lub osób z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają się do tzw. grupy podwyższonego ryzyka.
  3. W zespole szkolno-przedszkolnym wyznaczono i przygotowano (m.in. wyposażono w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.
  4. Na izolatorium wyznaczono pomieszczenie Samorządu Uczniowskiego w części dotychczasowego gimnazjum, oraz gabinet pielęgniarki w części od strony drogi powiatowej.
  5. Pracownicy szkoły zostali poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno – epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
  6. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach, a także obowiązujących przepisów prawa.
  7. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy i odesłać transportem indywidualnym do domu (transport własny lub sanitarny). Należy powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno – epidemiologiczną i stosować się do wydanych instrukcji i poleceń.
  8. Pracownik powinien oczekiwać na transport w wyznaczonym pomieszczeniu, w którym jest możliwe czasowe odizolowanie go od innych osób. Jeśli zaistnieje taka konieczność należy wydzielić obszar, w którym ta osoba będzie odseparowana od innych w odległości min. 2 m z każdej strony.
  9. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntowanemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w ZSP procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
  10. Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
  11. Przygotowano i umieszczono łatwo dostępnym miejscu potrzebne numery telefonów, w tym stacji sanitarno – epidemiologicznej, służb medycznych.
  12. Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w częściach budynku, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
  13. W przypadku stwierdzenia objawów infekcji sugerujących podejrzenie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u pracownika szkoły tj. gorączka, kaszel, duszność, inne objawy infekcji górnych dróg oddechowych, należy skierować osobę chorą do domu oraz zalecić kontakt z odpowiednim Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, który pokieruje dalszym postępowaniem oraz zgłosić podejrzenie telefonicznie do Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Sposób postępowania z osobami z kontaktu określa Powiatowy Inspektor Sanitarny, z którym pielęgniarka i dyrektor szkoły powinni być w kontakcie i realizować jego zalecenia. W przypadku wymagającym pilnej interwencji medycznej należy zadzwonić pod nr 112- dyspozytor podejmie decyzję o transporcie pacjenta dedykowanym transportem „COVID-19”. Należy polecić pracownikowi szkoły nałożenie maseczki. Pracownik nie powinien opuszczać budynku podczas przerwy międzylekcyjnej lub jeśli to możliwe opuścić budynek innym wyjściem znajdującym się najbliżej pomieszczenia, w którym został odizolowany.

§ 14.

Procedura postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia

  1. Do szkoły mogą przychodzić jedynie zdrowi uczniowie. Jeżeli uczeń zauważy u siebie niepokojące objawy powinien nie przychodzić do szkoły, pozostać w domu, a rodzic powinien poinformować o tym fakcie szkołę dla bezpieczeństwa osób, z którymi uczeń miał kontakt i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno – epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować o możliwym zakażeniu koronawirusem.
  2. W szkole zostało przygotowane pomieszczenie służce do odizolowania ucznia, u którego zaobserwowano oznaki chorobowe. Pomieszczenie to jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji.
  3. Jeżeli uczeń przejawia niepokojące objawy choroby, należy odizolować go w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, natychmiast poinformować rodziców ucznia i odesłać transportem indywidualnym do domu (transport własny lub sanitarny), a następnie niezwłocznie powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
  4. W pomieszczeniu tym uczeń z podejrzanymi objawami choroby zakaźnej będzie przebywać w oczekiwaniu na rodziców, którzy po poinformowaniu ich o zaistniałej sytuacji powinni jak najszybciej odebrać ucznia ze szkoły. W tym czasie sprawuje nad nim opiekę wyznaczony przez dyrektora pracownik szkoły, zabezpieczony w środki ochrony osobistej i w odległości przynajmniej 2 m.
  5. Rodzice zobligowani są do powiadomienia o tym fakcie państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz zastosowania się do uzyskanych tam instrukcji i zaleceń.
  6. Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń należy poddać gruntowanemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
  7. Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.

§ 15.

Pracownicy szkoły

        1. Dyrektor we współpracy z organem prowadzącym zapewnia:

  1. sprzęt, środki czystości i do dezynfekcji, które zapewnią bezpieczne korzystanie
    z pomieszczeń szkoły; 
  2. dozowniki płynu do dezynfekcji rąk - przy wejściu do budynku;
  3. środki ochrony osobistej dla każdego pracownika oraz dostępne w sekretariacie m.in.: rękawiczki, przyłbice i maseczki ochronne dla pracowników mających kontakty z osobami trzecimi, w tym uczniami i rodzicami; 
  4. plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk i instrukcje stosowania środków do dezynfekcji rąk, umieszczone w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych oraz przy dozownikach z płynem; 
  5. pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe, zaopatrzone w maseczki, rękawiczki, kombinezon i przyłbicę oraz płyn do dezynfekcji rąk (przed wejściem do pomieszczenia); 
  6. pełną informację dotyczącą stosowanych metod zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony przed zakażeniem koronawirusem oraz procedurę postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia zakażenia u ucznia lub pracownika. 

2. Dyrektor w szczególności: 

  1. nadzoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników szkoły zgodnie
    z powierzonymi im obowiązkami, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach;
  2. organizuje proces dydaktyczno-wychowawczy w porozumieniu z nauczycielami, zapewniający bezpieczeństwo;
  3. w miarę możliwości ogranicza przebywanie w zespole szkolno-przedszkolnym osób z zewnątrz, dba o zachowanie dodatkowych środków ostrożności przy ewentualnych kontaktach z takimi osobami;
  4. komunikuje się na bieżąco z rodzicami poprzez dziennik elektroniczny lub telefonicznie, w sprawach dotyczących bezpieczeństwa zdrowotnego uczniów; 
  5. kontaktuje się z rodzicami telefonicznie, w przypadku objawów wskazujących podejrzenie wystąpienia u ucznia choroby COVID-19; 
  6. informuje organ prowadzący o zaistnieniu podejrzenia choroby u ucznia lub pracownika; 
  7. współpracuje ze służbami sanitarnymi i innymi organami adekwatnie do zaistniałej sytuacji i potrzeb; 
  8. instruuje pracowników o sposobie stosowania procedury postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia zakażenia koronawirusem; 
  9. zapewnia w miarę możliwości organizację pracy ZSP, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów, a dana grupa będzie przebywać w wyznaczonej, stałej sali i ciągu komunikacyjnym;
  10. w miarę możliwości nie angażuje w zajęcia nauczycieli i innych pracowników powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi;
  11. wyznacza pracownika uprawnionego do mierzenia temperatury innych pracowników termometrem laserowym/bezdotykowym, bez prowadzenia dokumentowania i rejestracji dokonanych pomiarów temperatury. Pracownik ma prawo odmowy pomiaru temperatury na terenie zakładu pracy i może te czynności wykonać samodzielnie.

3. Każdy pracownik szkoły zobowiązany jest: 

    1. stosować zasady profilaktyki zdrowotnej, w tym regularnego mycia rąk przez 30 sekund mydłem i wodą oraz odkażanie środkiem dezynfekującym, zgodnie z instrukcją;
    2. kasłać i kichać w jednorazową chusteczkę lub wewnętrzną stronę łokcia; 
    3. dezynfekować ręce przed wejściem do budynku, zgodnie z zasadami dezynfekcji rąk; 
    4. informować dyrektora lub inną upoważniona osobę, tj. wicedyrektora o wszelkich objawach chorobowych zaobserwowanych u siebie lub uczniów; 
    5. zachowywać dystans min. 1,5 m w kontaktach z innymi osobami i uczniami; 
    6. przestrzegać procedury postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia zakażenia koronawirusem;
    7. stosować środki ochrony indywidualnej, w które są w wyposażeniu ZSP, zgodnie z zasadami określonymi przez Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia. 
    8. 4. Pracownicy administracji i obsługi nie powinni mieć kontaktu z uczniami oraz nauczycielami.

       

      1. Pracownicy obsługi w szczególności:

        1. myją i dezynfekują podłogi i inne powierzchnie w ciągach komunikacyjnych; 
        2. myją i dezynfekują poręcze przy schodach, włączniki światła, klamki, uchwyty, siedziska i oparcia krzeseł, blaty stołów, z których korzystają dzieci i nauczyciele, drzwi wejściowe do szkoły, klasy, ciągi komunikacyjne - każdorazowo po przejściu większej (kilkuosobowej) grupy osób;
        3. myją i dezynfekują toalety dla personelu i uczniów – w tym szczególnie klamki, uchwyty i pokrętła przy urządzeniach sanitarnych, opróżniają kosze wyłożone uprzednio folią i zamykane;
        4. wietrzą pomieszczenia, w których odbyła się dezynfekcja, aby nie narażać uczniów ani innych pracowników na wdychanie oparów; 
        5. myją i dezynfekują ręce po każdej czynności porządkowej; 
        6. wykonują prace porządkowe i sanitarne w rękawiczkach, stosując zasady ich nakładania i zdejmowania oraz utylizowania; 
        7. utrzymują porządek i czystość na terenie i wokół budynku ZSP;
        8. wykonują inne stałe prace określone w zakresie czynności na danym stanowisku pracy;
        9. zobowiązuje się personel sprzątający do regularnego sprawdzania stanu pojemników z płynem dezynfekującym i pojemników z mydłem, ręcznikami jednorazowymi oraz uzupełniania ich w razie potrzeby;
        10. pracownicy obsługi zobowiązani są do informowania dyrektora o kończących się zapasach środków myjących i dezynfekujących.

      1. Nauczyciele w szczególności:  

    1. monitorują warunki do prowadzenia zajęć – liczba uczniów zgodna z ustaleniami, występowanie objawów chorobowych u siebie i uczniów, dostępność środków czystości i ochrony osobistej, inne zgodnie z przepisami dot. bhp, wytycznych i zarządzeń dyrektora; 
    2. wyjaśniają uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w szkole (m. in. wybrane fragmenty obowiązujących procedur, konieczność dezynfekcji rąk, zachowanie dystansu, zasady używania maseczek na terenie szkoły itp.);
    3. wietrzą salę, w której odbywają się zajęcia, przynajmniej raz na godzinę, a jeśli jest to konieczne także w czasie zajęć; 
    4. stosują się do procedury organizacji zajęć w formie stacjonarnej i/lub w formie zdalnej;
    5. dokumentują swoją pracę zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

§ 16.

Instrukcje higieniczno-sanitarne

  1. Ustala się graficzne plansze zwierające instrukcje:

    1. mycia rąk;
    2. dezynfekcji rąk;
    3. nakładania i zdejmowania maseczki;
    4. nakładania i zdejmowania rękawic.

  1. Instrukcje wywieszane są w miejscach widocznych dla użytkowników, w szczególności
    w salach lekcyjnych, toaletach, przy wejściu do wyznaczonych pomieszczeń.

 

§ 17.

Pozostałe regulacje

  1. Informacje organizacyjne dotyczące pracy szkoły w czasie zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19 będą przekazywane rodzicom i/lub uczniom poprzez zakładkę Wiadomości w dzienniku elektronicznym.
  2. Z treścią niniejszej procedury zaznajamia się wszystkich pracowników administracji iobsługi Zespołu Szkolno - Przedszkolnego bez względu na formę zatrudnienia na terenie zakładu pracy oraz nauczycieli, uczniów i rodziców poprzez zakładkę Wiadomości w dzienniku elektronicznym.

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego

w Budzisławiu Kościelnym

 

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 2 odwiedzin: 8129570